FAQ Schema Nedir & Nasıl Eklenir? Google’da SSS Gösterin!

» » FAQ Schema Nedir & Nasıl Eklenir? Google’da SSS Gösterin!

2 dakikada okuyabilirsiniz

faq-schema

Yapısal veriler tüm siteler için yararlıdır, makine öğrenimi konusunda arama motorlarına yardımcı olurlar ve SERP’i zenginleştirirler.

2019’dan itibaren birçok sitenin kullanmaya başladığı FAQ schema, CTR oranınıza olumlu katkı sağlayabilir.

Yapılandırılmış veriler ile ilgili kapsamlı yazımı okumanızı öneririm. Yapısal verilerinizi oluştururken JSON-LD kullanmanız faydalı olacaktır.

❓FAQ Schema Nedir?

Sık sorulan sorular (FAQ) schema, arama terimlerine bağlı olarak ziyaretçilerin belirli bir konuyla ilgili aradıkları soruların ve cevapların yer aldığı listeyi içerir.

 

FAQ schema sayfaya eklendiğinde zengin bir sonuç aşağıdaki örnekte olduğu gibi elde edilebilir.

faq-serp
FAQ SERP örneği.

FAQ schema, tüm ülkelerde ve dillerde desteklenmektedir. Mobil ve masaüstü cihazlarda görüntülenebilir. Sesli aramalarda SEO performansını arttırmak ve Google Asistan’da daha fazla yer alabilmek adına güzel kullanmayı düşünebilirsiniz.

Uyarı: Default olarak Google ilk 2 SSS’yi gösterir. En fazla 10 adet soru-cevap görülebilir bu yüzden 10’dan fazla SSS varsa en önemli olduğunu düşündüklerinizi ilk sıralara yerleştirebilirsiniz.

❓SSS İçeriğim Google’da Nasıl Yer Alabilir?

Google SERP’te görünebilmek için sayfanızda hatasız ve alakalı olacak şekilde FAQ schema işaretlemesini kurallara uygun bir şekilde eklemeniz gerekiyor.

Sık sorulan sorular sayfası sadece teknik açıdan size olumlu katkıda bulunmaz aynı zamanda müşteri hizmetleri ekibinin de az da olsa yükünü hafifletmede yardımcı olabilir. Her sitenin bu işaretlemeyi kullanması gerekmiyor.

sss-ornek-tasarim
Booking’ten örnek tasarım.

Forum sitelerinin ise Q&A schema kullanması daha mantıklı olacaktır.

FAQ Schema Yönergeleri

Yapısal verilere özgü olan FAQ kurallarına baktığımızda bu uygulamanın illa akordiyon şeklinde kullanılması gerektiğine dair madde bulunmuyor.

Tüm SSS içeriği kaynak kodda bulunmalı ve sitenin kendisi tarafından oluşturulmalıdır. Reklam amaçlı FAQ kullanmamanızı da öneririm. Kuralların tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Örnek FAQ Schema Kodu

FAQ kodunu almak için: faq-schema-ornek-kodları

faq-schema-ornegi
Örnek SSS kodları.

Schema oluşturmak için https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/ bu adresi de kullanabilirsiniz.

Bu kod içerisinde kullanabileceğiniz HTML biçimleri;

 • <h1> ile <h6> aralığı,
 • <br>,
 • <ol>,
 • <ul>,
 • <li>,
 • <a>,
 • <p>,
 • <div>,
 • <b>,
 • <strong>,
 • <i> ve <em>.

Hazır CMS kullanıyorsanız WordPress gibi Yoast’ın FAQ schema desteği bulunuyor onu kullanabilirsiniz.

FAQ Schema Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Schema kodunu ekledikten sonra yapmanız gereken ilk şey işaretlemeyi doğrulamak olmalıdır.

Yapısal veri test aracına gidin ve FAQ schema eklendiğiniz sayfayı test edin.

sss-yapisal-veri-testi
SSS eklenen sayfaların testi.

Hata varsa düzeltmeyi deneyin işaretlemeyi tamamlayın.

Google Search Console’a gidip “URL denetleme” aracıyla sayfayı tarayın ve geçerli yapısal verileri kontrol edin.

search-console-faq-schema
Search Console’da FAQ schemaların test edilmesi.

Google’ın Zengin Sonuçları Test aracını da kullanarak test işlemlerinizi tamamlayın.

zengin-sonuclar-testi-faq
İster kod isterseniz URL bazından test yapabilirsiniz.

Search Console’da Alabileceğiniz Bazı FAQ Hataları

 • “mainEntity” alanı eksik
 • “acceptedAnswer.text” alanı eksik
 • “name” alanı eksik.

Son olarak yazımda belirttiğim bilgiler zaman içinde değişebili ve Google yenilikleri bu süreçte açıklayabilir. Lütfen önceki tarihli yazılarımda bu durumlara da dikkat ederseniz sevinirim.

Faydalı Linkler;

https://www.distilled.net/resources/faq-schema/

https://schema.org/FAQPage

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

8 Replies to “FAQ Schema Nedir & Nasıl Eklenir? Google’da SSS Gösterin!”

 1. Yazıda name ve accepted hatalarını nasıl düzeltebilirim acaba?

  1. Selamlar,
   “name” kısmına aslında soru ismini cevap kısmına da cevabı net bir şekilde yazıp ” işaretlerine dikkat ettikten sonra hata almamanız gerekiyor.

 2. Samet hocam,
  Sizin makalelerinizde table of content eklentisi var sanırım, ve bu girişteki başlıklarda soru işareti olanlar Faq gibi davranıyor. Bunu nasıl yapıyorsunuz. yani demek istediğim faq için Yoast SEO eklentisinden mi yararlanıyorsunuz yoksa farklı bir eklenti mi var

  1. Selam Enis,
   Evet belirttiğin eklentiyi kullanıyorum, yoast seo değil all in one seo kullanıyorum sitemde. Ayrıca belirttiğin kısımları kendim manuel olarak oluşturuyorum eklenti kullanmadan.

 3. Ben bunu bir konumda ve sıkça sorulan sorular bölümünde kullandım url adreslerini yeniden indexlettim fakat görünüm sizin ki gibi olmadı. Acaba tek schema mı kullanmak gerekiyor.

  1. Selam Ali,
   Her schema SERP’te gözükmeyebilir, sizin yapmanız gereken doğru schema kodlarını hatasız bir şekilde siteye eklemek. Ardından test edip, search console’a yansımasını beklemek olmalıdır. Benim de birçok sayfam da FAQ olmasına rağmen SERP’te birçoğu şu an için gözükmüyor :=)

 4. Merhaba Samet hocam,

  Peki, oluşturduğumu bu kodu wordpress içerik sayfasına nasıl ekleyebilirim. Yoast bu desteği paralı versiyonda mevcut ancak ben ücretsiz versiyonunu kullanıyorum.

  1. Merhaba Olcay,
   Farklı eklentiler de deneyebilirsin yazıya ek HTML eklenebilen eklentiler vs var şu an adları aklıma gelmedi ya da ücretli versiyona geçiş :=)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir