Google Discover (Keşfet) İle Yüksek Ziyaretçi Kazanın

» » Google Discover (Keşfet) İle Yüksek Ziyaretçi Kazanın

2 dakikada okuyabilirsiniz

google-discover-ozelligi

Biraz daha niche bir konuyla makalelere devam edelim: Google Discover 🙂

Google’ın Discover özelliğinin Search Console’a raporlarının aktarılmasıyla beraber biraz daha gündeme geldi. Bu makalede size biraz daha işin SEO kısmını ilgilendiren konulara değineceğim kullanıcı taraflı sorunlar ve özelleştirmek için Android yardım sayfasına bakabilirsiniz.

Google Discover Nedir?

Google Discover (Keşfet), kullanıcıların arama geçmişi veya ilgi alanlarına göre webdeki içerikleri öneren bir içerik öneri motorudur. Daha önceden Google Feed olarakta biliniyordu.

Google Discover’de ilgi alanlarına göre gelen içerikler sadece güncel değil daha eski içeriklerde olabilir. Burada sadece haberleri değil spor müsabakaları, önemli konserler veya videolar gibi birçok içeriği bulabilirsiniz.

Google Discover’de Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

 • Ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek konularda içerikler üretin.
 • Kaliteli ve konuyla alakalı resimler kullanın. (en az 1200 piksel genişliğinde)
 • İçeriklerinizde video kullanmayı düşünün.
 • Sayfanız mutlaka mobil uyumlu olmalı.
 • Alanınızda otoriter olmaya çalışın.

Burada yer alabilmek için özel bir schema veya farklı işaretlemeler gerekmez.

En Önemli Konu: İçeriğinizin Google News için aranan içerik standartlarına uygun olması.

Not: 12 Temmuz’da Google’dan J. Muller’in yaptığı açıklamaya göre; Google Discover, yalnızca haber sitelerinden makaleler içermiyor. Blog gönderileri ve forum girişleri de içinde yer alabileceğini belirtmiştir.

Google Keşfet’te Yer Alan İçerikler Nasıl Sıralanır?

Tamamen kullanıcı davranışa göre algoritmik olarak sıralanmaktadır, ekstra bir çabaya gerek bulunmuyor. Eğer sitenizin/sayfanızın içeriği kullanıcıyla ilgiliyse ve kaliteliyse burada yer alabilirsiniz. Kullanıcıların en çok sevdiği siteler beğendiği konularla ilgili içerik üretiyorsa kullanıcıya daha fazla gözükecektir.

 • 16 Ağustos 2019’ta Barry Schwartz, Google Discover’da yer almaması gereken siteler için ayrı bir kara liste olduğuna dair tweet atmıştı.

Search Console’da Discover Raporları

Google yeni SC geliştirmeleri kapsamında Discover özelliğini entegre ettiğini duyurdu.

Ardından gerekli şartları sağlayan siteler Search Console’da bu raporu görmeye başladılar. Hatta bu süreçte raporlarda ufak güncellemelerle datanın daha iyi anlamlandırılması için çalışmalar da yapıldı.

Keşfet’te çıkan içeriklerin Ortalama TO’su ise normal içeriklerinize göre yüksek olabilir. Keşfet raporlarında sayfa sayısı, ülkeler ve keşfet görünümü bölümlerinden datalarını görebilirsiniz.

google-sc-discover
Discover’den gelen trafiğin takibini gösterir resim.

Google Discover’da görünebilmek için AMP şartı bulunmuyor, normal HTML sayfalarda bu kısımda yer alabilir. AMP kullanmıyorsanız ve yüksek kaliteli resimlerini yine de sunmak isterseniz başvuru formunu gönderebilirsiniz. Google Keşfet kısmında sitenizin gözükmemesi sitenize Google’ın güvenmediği anlamını taşımaz, sadece içerik yeterli seviyede değildir.

Discover’da geliştirmeler devam ediyor, en son ekranlarda restoran önerileri de yer almaya başladı. (ABD)

Son olarak genellikle haber sitelerinin bu alanı domine ettiğini söyleyebilirim. Ayrıca e-ticaret sitelerinin bazılarında da discover trafiğinin gözüktüğü belirtiliyor.

Faydalı Kaynak(lar);

Webmaster GoogleBlog

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

10 Replies to “Google Discover (Keşfet) İle Yüksek Ziyaretçi Kazanın”

 1. Hocam keşfet benim search consolede görünmüyor ne yapmam gerek acaba kendi kendinemi çıkacak yoksa teşekkürler

  1. Merhaba,
   Aslında otomatik olarak Google Discover siteleri seçiyor diyebiliriz. Sizin ek olarak yapabilecekleriniz kitlenize uygun içerik üretmek ve biraz daha kaliteli resimler yüklemek. Onun haricinde yeni sitelerde de bu alan görünmez. Şöyle bir durum da varki her site yapısı gereği zaten discover için uygun olmayabilir o yüzden endişe etmemenizi öneririm. Siz kaliteli içerik üretin yeterli.

 2. Samet hocam, son zamanların trend seo taktiği bu sanırım. Adınızı çok duyduk, bu cesur paylaşım için de teşekkürü borç biliriz.

 3. Bir olay bu kadar güzel ve detaylı anlatılabilirdi açıkçası konunun altında bir sürü yorum görmeyi umuyordum ama sonuç hüsran .

  1. Merhaba İdris,

   Senin bu tek yorumun 1000 yoruma bedel benim için! 🙂 Beğenmene gerçekten çok sevindim. Olsun napalım en azından ziyaretçilerin işleri görülsün, gerisi pek mühim değil :=)

 4. Geçtiğimiz gün Digitalzone’da anlatılan bir konuydu, bugün araştırmak istedim etkinlik sonrası fırsat olmamıştı, sitenize denk geldim. Discover’la ilgili mükemmel bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir