Konuk Yazarlık İle SEO’da Nasıl Başarılı Olursunuz?

» » Konuk Yazarlık İle SEO’da Nasıl Başarılı Olursunuz?

2 dakikada okuyabilirsiniz

konuk-yazarlik-seo

Özellikle ABD’de konuk yazarlık uygulaması birçok şirket tarafından uygulanıyor ve dönüşleri çok iyi olabiliyor. Ülkemizde ise maalesef konuk yazarlık sistemi henüz oturmuş değil, otursa bile pek istenilen seviyelere çıkılamıyor :/ Oldukça kısıtlı imkanlarla nasıl SEO’da uygulayabileceğinizi açıklamaya çalışıyorum.

Konuk Yazarlık Nedir?

Konuk yazarlık (Guest Blogging), pazarlamacıların dış platformlarda uzmanlıklarını paylaşmak için içerik ürettikleri taktiktir.

Örnek yazı başlığı;

 • SEO Stratejinizi Nasıl Sürdürülebilir Hale Getirebilirsiniz?

Dikkat etmeniz gerekenler;

 1. Konu sektörünüzdeki uzmanlığınızı gösterir tarzda ele alınmış mı?
 2. Yazım/dil bilgisi hatalarında arındırılmış mı?
 3. Grafik/multimedya gibi içerikler makaleye entegre edilmiş mi?
 4. Yazı alanında güvenilir kaynaklara bağlantı veriyor mu?
 5. Yazı yayınlandıktan sonra beğeni/yorum alıyor mu?

SEO ve kullanıcı deneyimini düşünerek yazılarımı nasıl oluşturduğumu anlattığım yazıyı da göz atmanızı öneririm.

Güvenilir Sitelerde Yazın

Google tarafından manuel işlem görmüş veya içeriği tamamen spam/değersiz içerikle dolu sitelerden uzak durun. Kullanıcı deneyimi kötü, mobil uyumlu olmayan ve niche sektörünüzle alakasız sektörlerden uzak durun.

ahrefs-guven
Ahrefs gibi araçlarla sitelerin genel kalitesine göz atın.

Marka Bilinirliğiniz Artar

Marka bilinirliğini arttırmak dijital pazarlamanın en temel taşlarından birisidir. Örneğin kola içmek isteyen kişilerin aklına direkt Coca-Cola gelmesi gibi.

Potansiyel müşterilerinizin verdiğiniz hizmetler/ürünler hakkında arama yaptıklarında onların akıllarına girmek istersenizi. Güvenilir marka oluşturmak zaman alır; lakin başarılı yapıldığında müşteri sayınız otomatik artışa geçer.

Backlink Oluşturur

Backlink edinimi SEO’nun en kilit noktalarındandır. Kendi alanınızda kullanıcı kitlesi olan bir sitede konuk yazarlık yaparak hem alakalı siteden bağlantı alacaksınız hem de otoritenizi arttıracaksınız. Google’da alakalı sitelerden gelen bağlantıları güven göstergesi olarak kullanacaktır.

Yazdığınız içerik yüksek kalitedeyse sitenize ayrıca trafik oluşturmada da katkı sağlayacaktır.

Anchor Text’i Kötüye Kullanmayın!

Makalelerinizde doğal olarak kendi sitenize link verebilirsiniz. Linklerin anchor text’ini kötüye kullanmayın ve spam yapmayın. Tam eşleşmiş anahtar kelime seçiminden uzak durun ve yazının doğal akışı gereği link eklemeniz gerekiyorsa ekleyin. Doğal ve dengeli bir anchor text oranını her zaman yakalamaya çalışın.

Dikkat: PBN (paravan blog ağları) gibi doğal olmayan yöntemlerle bu stratejiyi bir arada götürmeyin ve yönergeleri ihlal etmemeye çalışın.

Konuk Yazar Olarak Hangi İçerikleri Üretebilirsiniz?

 • Nasıl yapılır konuları,
 • Gündeme ait haberlerle ilgili,
 • Geniş listeler,
 • Gerçek kanıtlara dayanan araştırmalar,
 • En iyiler ve ipuçları üzerine.

Hedeflemek istediğiniz blogları ararken oldukça seçici olun ve kalite göstergelerini kontrol edin. Konuk yazarlık yapmak için site/blog ararken “konuk yazarlık”, “misafir yazar” gibi kelimelerle arama yapabilirsiniz.

konuk-yazar-ornegi
Eski bir içerik olsada Yiğit Konur’un ürettiği kaliteli içerikten bir örnek.

Örnek;

 • “konuk yazar” “anahtar kelimeniz”
 • “anahtar kelimeniz” inurl: katkıda bulunanlar

Neden Konuk Yazarlık Yapmalısınız?

Konuk yazar olarak sadece kendi alanınızda otorite oluşturmakla kalmaz aynı zamanda istediğiniz düşünceyi hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Konuk Yazarlık Kısaca Ne İşe Yarar?

 • Marka bilinirliğini arttırır,
 • Yeni insanlarla tanışırsınız,
 • Backlink stratejinizi geliştirir,
 • Sitenin otoritesine katkı sağlar.

Misafir bloglama çok uzun süren bir süreçtir, bu tekniği hemen yapamayabilirsiniz sabırlı olmalısınız. Üstelik yazılarınızı hazırlasanız bile size dönüş olmayabilir :/ Bu taktiği düzenli uygularsanız SEO’da organik trafikte artış ve markanızla ilgili ekstra farkındalık edinebilirsiniz.

Sektörümle alakalı siteniz varsa ve konuk yazar arıyorsanız bana ulaşabilirsiniz :=)

Faydalı Kaynak;

https://ahrefs.com/blog/guest-blogging/

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Konuk Yazarlık İle SEO’da Nasıl Başarılı Olursunuz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir