Makale Özgünlük Testi (Kopya Kontrol) Yapılabilecek En İyi Araçlar

» » Makale Özgünlük Testi (Kopya Kontrol) Yapılabilecek En İyi Araçlar

1 dakikada okuyabilirsiniz

makale-ozgunluk-testi

İçeriğinizi ne kadar benzersiz ve ilgi çekici halde ziyaretçilerinize sunarsanız SEO’da başarıyı yakalama şansınız bir o kadar da artar. Peki bu makalelerinizin özgünlüğünü ve başka yerde yayınlanıp yayınlanmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Önce kısa bir tanımla başlamak istiyorum;

Özgünlük Nedir?

Türk Dil Kurumu (TDK)’ya göre özgünlük; Yalnız kendine özgü bir nitelik taşıyan, orijinal, ibdai Çeviri olmayan, asıl olan (metin), orijinal gibi anlamlara gelmektedir.

Google ve diğer arama motorları içeriğin benzersiz olması konusunda ısrarcıdır.

İçerik pazarlaması, önem gerektiren bir işlemdir ve bu alandaki birçok profesyonel bunun farkındadır. Şirket içi veya dışından hizmet alanlar için içerik fikirleri bulmak yeterli değildir, içeriği yazdırdıktan sonra her bir parçasını fayda ve orjinallik açısından kontrol etmelisiniz.

Bir süre boyunca makalelerin özgünlüğünü kontrol etmez ve kopya içerik kullanmaya devam ederseniz SEO’nuz zarar görebilir.

Uyarı: Makalelerin özgün olması, onun çok kaliteli olduğu veya arama niyetini tamamen karşıladığı anlamını taşımaz.

Sitenizin teknik altyapısına yatırım yapıp tüm hatalarını giderdiniz; lakin içerikleri kontrol etmediyseniz kopya içerik, spinlenmiş makaleler veya yinelenen içerik oluşması sıralama düşüşlerine varacak kadar başınızı sıkıntıya sokabilir.

Makale Özgünlük Testi Araçları

Aşağıda yer alan araçlara girip isterseniz .doc/.pdf gibi dosyaları yükleyip özgünlük kontrolü sağlayabilir, isterseniz de makale metnini tamamen yapıştırıp kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Bazı araçlarda 1.000/5.000 kelime sınırı bulunuyor.

  1. Smallseotools.com
  2. R10
  3. Prepostseo.com
  4. Theseotools.net
  5. Plagiarisma.net
  6. Seotoolstation.com
  7. Paperrater.com

Genel kullanıma örnek vermek istersem;

İçeriğinizi ilgili alana yapıştırın,

makale-ozgunluk-test-araci
Limitleri kontrol edin ve “Check Plagiarism” butonuna tıklayın.

İşlem kısa sürede tamamlandıktan sonra size içeriğin benzersizlik değeri gibi veriler sunulmaktadır.

makale-kopya-kontrol
Özgünlük testi sonuçları.

İngilizce diline özel dilbilgisi hatalarını da sunan Grammarly gibi araçlar da bulunmaktadır.

Belirttiğim araçların birçoğunun API’si, Google Chrome Extension veya WordPress eklentisi de bulunuyor. Bu araçlarla online olarak makale özgünlük testlerinizi yapabilirsiniz. Aslına bakıldığında neredeyse hepsi birbirinin aynısı 🙂 O yüzden her aracı ayrı tanıtma gereği hissetmedim.

Online kaynakların dışında Google dökümanlar eklentisi olarak sunulan Copyleaks ücretsiz özgünlük testine de göz atabilirsiniz. “Scan” butonuna bastığınız an size kopya içerikleri gösterecektir.

Telif hakları, DMCA gibi durumlar için Google’ın telif hakları sayfasına da bakabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bu araçlardan seçip yapabilirsiniz. Bunlar haricinde premium araçların da bulunduğunu hatırlatır, bol trafikli günler dilerim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

4 Replies to “Makale Özgünlük Testi (Kopya Kontrol) Yapılabilecek En İyi Araçlar”

  1. Mutlak kullanılması gereken siteler içerik bilgilendirme için teşekkürler

  2. seo ilgi alanım web sitemi geliştirmek için sürekli araştırmalar yapıyorum ,bu yazınızda beni bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir