Mutlaka Takip Etmeniz Gereken En İyi 16 SEO Blogu

» » Mutlaka Takip Etmeniz Gereken En İyi 16 SEO Blogu

2 dakikada okuyabilirsiniz

Takip edilmesi gereken SEO blogları

SEO Blogları arama motoru optimizasyonuyla ilgili en popüler konuları takip etmek ve yeni bir şeyler öğrenmenin en kolay yollarından birisidir.

SEO gibi her saat her gün değişen trendi kaçırmamak adına sürekli kalabilmek önemlidir. Her ne kadar profesyonel veya acemi olsanız bile bu bloglar her seviyeye hitap etmektedir. Bende sizler için kaçırmamanız gereken SEO bloglarını bir araya getirdim.

Yurtdışında SEO haberleri üzerine rekabetin ne denli zor ve sürekli değişken olduğunu görmeye hazır mısınız?

1. Google Webmaster Blog

Sektördeki en yeni ve doğru içerikleri Google’ın kendi webmaster blogundan elde edebilirsiniz.

sej

2. Search Engine Journal

Birçok SEO uzmanının oluşturduğu yeni haberler, rehberler ve analizlerin yer aldığı site. Sosyal paylaşımlar makale düzeyinde oldukça iyi durumda. Sadece SEO değil, dijital pazarlamanın aslında birçok noktasına değiniyorlar Sosyal medya vb. Bu içerikler de rakiplerine göre günde üretilen içerik olarak fark yaratmalarına sebebiyet veriyor.

ser

3. Search Engine Roundtable

Bana kalırsa özellikle teknik SEO anlamında çok güzel bilgileri içeriyor. John Muller veya önde gelen kişilerin tweetlerini bile sizlere gösteriyor günlük özetleriyle beraber. Bary Schwartz güzel bir iş çıkarıyor. Üstelik o gün ne olmuşsa farklı sitelerde dahi olsa onlara link vererek sizin tamamen her konuya hakim olmanızı sağlıyor.

Ben bu siteye girdiğimde sabah 9 ise bir çıkıyorum sekmelerden 2 saat geçmiş. Bazen Pazar günleri içerik bulmak burada zor olabilir 🙂

seo-sea

4. SEObythesea

2005 yılında Bill Slawski tarafından kurulan site daha çok Google pantentleri ve sıralamalarıyla ilgili içerikleri derinlemesine üretiyor. Yazılanlar çok teknik okuma gerektirebilir.

search-engine-watch

5. Search Engine Watch

Arayüz olarak belki biraz eski kalmış olabilir; ama rehberler ve SEO haberlerini bulabileceğiniz sitelerden bir diğeri. Makaleleri ise oldukça kapsamlı olabiliyor.

search-engine-land

6. Search Engine Land

SEO ve dijital pazarlama sektörü üzerine haberlerine bulabileceğiniz site. Konuk yazarlar da yine burada paylaşımlarda bulunuyor. Yorum eklemek ise sitede maalesef bulunmuyor. Sitede makaleleri alt SEO kategorilerine ayırmaları ise içerikleri okumada oldukça faydalı.

moz

7. Moz

Aslında Moz’u açıklamaya gerek yok herkes biliyor veya tanıyor. Sadece SEO aracı olmamakla beraber çok güzel rehberler ve beyaz tahta yazılarını da okuyabilirsiniz. Makale altlarındaki yorumlar bile makalede kalma sürenizi arttıracaktır.

built

8. BuiltVisible

Alanında uzman birçok yazar tarafından blog bölümünde SEO, Analiytcs ve içerik pazarlaması gibi konularda içerikler üretiyorlar. SEO’ya yeni başlayanlar için içerikler üst düzey kalabilir.

cognitiveseo

9. CognitiveSEO

Güzel bir tool olmakla beraber günlük Google algoritma değişikliklerini ülke ve tarih bazında görebileceğiniz ücretsiz bir özelliği de var. Blog yazıları ise devase rehber özelliğine sahip.

ahrefs

10. Ahrefs

Kendini sürekli yenilen SEO aracı Ahrefs, gerek video içerikleriyle gerekse bloglarıyla harika içerik deneyimini sizlere sunuyor. Ayrıca özel taktikler ve nasıl yapılır içeriklerle de SEO öğrenme konusunda etkili kaynaklardan birisi.

semrush

11. SEMRush

SEO ile ilgili neredeyse hergün içerik üretilen bir site. Çoklu yazara sahip olmakla beraber uzun içeriklerle konuyu kapsamlı ele alıyorlar.

sparktoro

12. SparkToro

Bu site, tüm trendleri yakalayabileceğiniz bir listeyi sunuyor. Bu şekilde hangi konuların SEO veya dijital pazarmada trend olduğunu yakalayabilirsiniz. Ayrıca https://seoreads.com sitesine de bakmanızı öneririm. Birçok farklı kaynaktan gelen haberleri hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

backlinko

13. Backlinko

Brian Dean tarafından sadece yazı değil infografi ve videolarla süslenmiş harika rehberler okumak istiyorsanız tam size göre bir blog. Backlinklerde kitaplara geçebilecek yazıyı sektörden olanlar bilir “Gökdelen Tekniği” ile hafızalara kazınmıştır. Bu sitede her gün makale yayınlanmaz; ama yeni makale çok kapsamlı olur.

neil-patel

14. NeilPatel

Neil Patel tarafından dijital pazarlama konusunda ayrıntılı kılavuzlar içermektedir. Ayrıca kendisinden bahsettiği güzel postlarda bulunuyor. Takip etmek isterseniz bakabilirsiniz.

yoast

15. Yoast

WordPress kullanıcıların çok yakından tanıdığı eklenti olan Yoast son zamanlarda blogunda güzel SEO içerikleri üretiyor. Buradaki bilgilerden sadece WP siteleri değil birçok kişi faydalanabilir.

zeo

16. Zeo

Tabiki Türkiye’nin en kaliteli SEO blog içeriklerini üreten canım ekibimin blogu. Kaliteli videolar, rehberler ve blog içeriklerini takip edebileceğiniz bir diğer adresimiz Zeo Blog. Javascript SEO ile ilgili ben de bir makale yazmıştım :=)

Takip edebileceğiniz siteleri belirttim, kim bilir belki beni de takip etmeyi unutmazsınız :=)

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Mutlaka Takip Etmeniz Gereken En İyi 16 SEO Blogu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir