Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Sorunu Çözümü

» » Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Sorunu Çözümü

2 dakikada okuyabilirsiniz

Doğal Olmayan Bağlantılar

Öncelikle bu makaleme geldiğiniz için oldukça üzgünüm :/ ya yanlış birşey yaptınız veya başkaları size Blackhat SEO yaptı. Umarım sorununu çözebilirim.

Manuel işlemler siteye ve uygulanan hatalı SEO uygulamaları üzerine çeşitli biçimlerde sitelere gelebiliyor. Bunlardan biri de “sitenize yönelik yapay bağlantılar” manuel işlemi.

Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Nedir?

Google algoritmaları tarafından sitenizi gösteren yapay ve yanıltıcı, manipülatif bağlantı düzenleri (PageRank geçiren) yakaladığında gelen manuel işlem türüdür.

Sitenize yönelik yapay bağlantılar
Sitenize yönelik yapay bağlantıları gösteren Search Console mesajı.

Diğer manuel spam türlerinde olduğu gibi bu cezayı alıncada sitenizin sıralaması ve organik trafiği azalabilir.

Backlink satın almak ve sıralamayı etkilemek amacıyla bu işlemleri yapmak Google yönergelerine aykırı bir durum oluşturur. Doğal olmayan bağlantılar yüzünden sitenizin tamamı veya belirli kısmı bundan etkilenebilir.

Bağlantı düzenlerini okuyarak hatanın nerede olduğunu anlamaya bakın. Varsa gelen mail veya Search Console’da örnek URL’leri inceleyin. Bir SEO Ajansı ile çalışıyorsanız onlardan SEO araçlarından elde ettikleri verileri de içeren backlinklerinizi isteyin. Çok az olan bağlantıları manuel olarak inceleyebilirsiniz; ancak binlerce URL için profesyonel destek almanızı öneriririm.

Doğal Olmayan Bağlantılar Hangileridir?

Doğal olarak sitenize gelmeyen bağlantılardan bazı örnekler;

 • Sırf tanıtım amacıyla açılmış siteler,
 • Paravan siteler,
 • Düşük kaliteli blog yorumları,
 • Kullanıcılara değer katmayan yerlerden alınmış yapay bağlantılar,
 • Profil backlinkler,
 • Bazı tam eşleşmeli anchor texte sahip olan backlinkleri bu bağlamda değerlendirebilirsiniz.

Nasıl Kurtulurum?

 1. Search Console’dan sitenize gelen bağlantıların tüm listesini indirin.
 2. Bu bağlantılardan ücretli linklerini ve yönergeleri ihlal eden siteleri iyice analiz edin.
 3. 200 Ok kodu döndürmeyen bağlantı tespit edin ve onlardan kurtulun.
 4. İhlale neden olan bağlantıları bulduktan sonra site yönetimiyle iletişime geçin ve linkleri kaldırın ya da nofollow eklemesini sağlayın.
 5. Linkleri silmeleri için para ödemeyi bile teklif edebilirsiniz.
 6. Bağlantıları kaldıramadığınız durumlarda (ulaşamama vs.) Bağlantıları Reddetme Aracı’nı kullanarak bu bağlantıları ister URL isterseniz domain bazında reddedin. Reddetme dosyanızı oluşturun ve yükleyin.
 7. Bu işlemleri yaparken SC ile beraber Ahrefs veya LRT’de kullanabilirsiniz.
 8. Yapay bağlantılarla ilgili olarak yukarıdaki tüm işlemleri yaptıktan sonra İnceleme İsteği’nde bulunun ve neler yaptığınızı anlatın.
 9. Süreçi sabırla bekleyin ve agresif hamleler yapmayın.
backlink-reddetme-araci
Backlinklerinizi eski sürüme geçip bu araçla reddedebilirsiniz. (Çok Dikkatli olun)

Uyarı: Tüm bağlantıları reddetmeyin, doğal olarak gelen bağlantıları ayırın. Hiçbir işlem yapmadan yeniden değerlendirme isteklerini göndermeyin. Gerçekten bu konuda çaba verdiğinizi gösterin!

Not: Buradaki işlemler çok kritik olabileceğinden bir SEO uzmanına danışmanızı öneririm.

Bu işlemden kurtulmak için net bir süre maalesef yok 2 hafta da sürebilir 3 ay civarında da. Ceza kaldırıldıktan sonrada sıralamanız hemen geri gelmeyebilir ve bu bir süreç halinde işleyebilir.

Çözüm noktasında sorunuz varsa bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Sitenize Yönelik Yapay Bağlantılar Sorunu Çözümü”

 1. hocam ben forumlardan çeşitli paketler aldım 50 TL’ye falan wiki linklerden falan bhasediyorlardı. Geçen aydan bu zamana kadar bu cezayı yedim, dediklerinizi uygulayacağım.

  1. Evet maalesef çok sık rastlanılan bir durum sizinkisi de :/ Linklerde ayrım yaparken gerçekten yararlı olanları reddetmediğinizden emin olmanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir