Blog İçin En İyi Kullanım Hangisi: Subfolder mı Subdomain mi?

» » Blog İçin En İyi Kullanım Hangisi: Subfolder mı Subdomain mi?

2 dakikada okuyabilirsiniz

subfolder-subdomain-blog

SEO’da belkide en tartışmalı konulardan birisidir. Siteye blog eklerken Subfolder mı yoksa Subdomain mi kullanılmalı?

Ben de size bunu doğru bir kullanım şekli var mı varsa hangisi olması gerektiğini yetkili kişilerin de açıklamalarıyla aktarmaya çalışacağım. Burada oluşan sonuçlar neticesinde kararı siz verebilirsiniz.

Webin gelişmesiyle beraber alt etki alanlarına olan ihtiyaç zamanla arttı veya değişti. Mesela özel çözümler için arac.siteadi.com veya mobil siteyi açabilmek adına m.siteadi.com gibi kullanımlar yıllar içerisinde meydana geldi.

Blog yazılarıysa işletme sahipleri için sitelerine trafik çekmede önemlidir. Site mimarisi ise blog.siteadi.com  mu yoksa siteadi.com/blog seçimi nasıl olacağına en başta karar vermelisiniz. Birçok SEO uzmanı veya yakın çevrenizde bulunan birçok kişi size öznel yargılardan yola çıkıp görüşler sunacaktır.

SubFolder (alt dizin): siteadiniz.com/blog gibi bir yapı.

seninolsun-blog
/blog örneği.

SubDomain (alt domain): blog.siteadiniz.com gibi bir yapı bulunur.

Google’a Göre Subfolder mı Subdomain mi?

Google, subdomain veya subfolderlara gelen trafikler arasında ayrım yapmadıklarını ve aynı şekilde ele aldıklarını belirtiyor.

Ayrıca Muller son yaptığı açıklamasında “siteye ek bir blog eklemeyi planlıyorsanız, bunu altdizinde yapmanın bakım açısından daha kolay olduğunu” ifade ediyor.

Önemli: Site yapıların teknik olarak URL yapısı vs. değişiklik yapmak arama trafiğinizi ciddi derecede dalgalandırabilir. Bu yüzden ister subfolder isterseniz subdomain hangisi olursa olsun o yapıyla devam edin.

Peki Neden Birçok Site blog.siteadi.com Kullanıyor?

En önemli sebep herkesin yaptığını yapmak ve alışkanlık. Diğer nedenlerden biri de alt alana blog kurmak daha basit olduğundan WordPress gibi hazır CMS’ler buraya daha kolay kurabiliyor. Subfoldera blog kurmak biraz daha zor olabiliyor.

Dünya Geneli Uygulamalar

HotPads çok fazla detay vermesede içeriklerini blog.hotpads.com’dan hotpads.com/blog adresine taşıdıklarında organik trafikte artış yakaladıklarını söyledi. (Ayrıca bu geçişte HTTP’den HTTPS’ye de geçildiği ve bazı optimizasyonlar da yapıldığı belirtiliyor)

worldfirst.com’da yine içeriklerini subdomainden subfoldera geçirerek trafik artışı yakaladığını belirtti.


IWantMyName ise tam tersi /blog olan içerikelrini blog. subdomaine aktardı ve trafiğinde ciddi düşüş meydana geldi.
subdomain-gecis-ornek

Kendimden örnek verecek olursam danışmanlık verdiğim birçok sitede subfolder’da yer alan /blog içeriklerinde mükemmel trafik artışı yakaladım.

Moz ise SEO’ya başlangıç klavuzunu subdomainden çıkartarak subfoldera geçirerek trafiğinde artış yakaladığını açıklamıştı.

Blogginflail ise subdomaindeyken SERP’te bazı kelimelerde yer almadığını; ancak alt klasöre geçtikten sonra birden sıralama aldığını belirtiyor.

bloggingflail

Her iki durumda da geçiş yapmaya karar verirseniz mutlaka iç bağlanlatıları ve 301 yönlendirmelerini kapsamlı kontrol edin.

Sonuç

Google sitelerin subdomain mi yoksa subfolder mı olup olmadıklarını umursamıyor, yukardaki uyarımı dikkate alarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Blog İçin En İyi Kullanım Hangisi: Subfolder mı Subdomain mi?”

  1. hocam yazılarınızı bilimsel makale gibi gayet açıklayıcı 😀 ve örneklerle dolu mükkemmel bir konuyla akalı bilgi vermişsinz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir