Tam Spam Nedir ve Nasıl Kurtulabilirsiniz? (Canlı Sonuç)

» » Tam Spam Nedir ve Nasıl Kurtulabilirsiniz? (Canlı Sonuç)

8 dakikada okuyabilirsiniz

Tam Spam cezası birçok webmasterın başına gelmeyen durumdur. Yani eğer siz Google kurallarına uygun hareket ediyorsanız neden ceza alacaksınız? Ayrıca tam spam nedir diye bilmeyen yüz binlerce webmaster bulunuyor; çünkü onlar doğal olmayan yöntemlere başvurmuyor. Neyse biraz eleştiri yaptıktan sonra çözüme geçelim.

Bloguma göreceğiniz üzere az ama öz yazılar eklemek istiyorum. Sırf yazı yazmak için gittim Çince bir domain aldım, maksat sizinle beraber denemek tabikide. (bu domain düştü şuanda)  Tam spam zaten adında da anlaşılacağı üzere sitenizin tüm indexlerinin Google arama sonuçlarından kaldırılmasıdır. Bu cezayı yediğiniz zaman sadece içeriğine değil backlinklere de bakmanız gerekiyor.

Tam Spam Cezası Nedir?

Tam Spam, sitenize verilebilecek en ağır manuel işlem türlerinden birisidir. Google kalite yönergelerini ciddi veya devamlı düzeyde ihlal edildiğinde uygulanır.

Google Search Console üzerine giriş yaptığınızda mülkleriniz arasında Manuel işlemler kısmında eğer aşağıdaki gibi bir uyarı görüyorsanız maalesef bu durum sizin de başınıza gelmiş demektir.

Google yönergelerini gerçekten ciddi şekilde ihlal edenlere verildiğinden diğer manuel cezalara göre çıkması biraz daha zordur diyebilirim. Backlink alımlarından kaynaklı sıkıntılar sayfalarda zamanla görülebilecektir. “Sitem ya da domain tam spam yedi ne yapacağım” diye düşünenler o zaman hazır mısınız?

Bu sitedeki sayfaların otomatik olarak oluşturulmuş anlamsız kelimeler, gizleme, başka web sitelerinden içerik toplama gibi saldırgan spam teknikleri kullandığı ve/veya Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ni tekrar tekrar ve çok kötü şekilde ihlal ettiği belirlendi.

tam spam
Tam spam Panele bu şekilde yansımaktadır.

Bu cezaya neden olabilecek etkenlere beraber bakalım. Eğer aşağıdaki yöntemleri oluşturmuşsanız bunları güzelce tekrardan düzenleyin.

Size e-posta ve uyarı mesajı ile Google durumu belirtir. Ayrıca site:siteadi.com şeklinde arama yaptığınızıda aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Tam spam index
Tam spama maruz kalan sitenin indexleri bu şekilde gözükür.

 

Otomatik olarak oluşturulmuş içerik

Zaten belirtiliyor, eğer içerikleriniz bot diye tabir edilen benzer sistemler ile sitenize açılıyorsa bu kapsamdaki içerik olarak görülebilmektedir. Buna örnek verecek olursak. Maç izleme siteleri gibi sayfalar Zimbabwe 2. Ligi maçını bile bota bağlamış şekilde belirli kalıpla cümleler açıyor bunun gibi düşünebilirsiniz.

 • Spinleme işlemleri de bu kapsamında düşünülebilmektedir. “Bundan Dolayı” kelimesi yerine binaenaleyh gibi bir terim kullanılması gibi.
 • Bir siteyi yine bota bağlama, yazılarını RSS ile çekmek veya bir siteden yine bu şekilde alınmış yazının altına anlamsız ya da diğer değişik şekillerde farklı sitenin de içeriğini alarak yayınlatmak.
 • Sadece arama motorundan hit çekmek için oluşturulan içerik gibi içerikler de buna girebilmektedir. Bunu da bir örnekle açıklamak isterim.

“Samsun Karadeniz’in en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Samsun’un en iyi yemekleri arasında Full Film İzle yer almaktadır. Film izle yemeği yedikten sonra…”

canli-spam
Canlı Spam örneği 2 Saat önce arama motorundan kaldırılmış site.

 

Gizli Yönlendirmeler

Sitenize gelen kullanıcılarınızı istemedikleri halde başka bir siteye otomatik olarak yönlendirmedir. Bu olay da spam sebepleri arasında yer almaktadır. Mesela arama sonuçlarında siz kullanıcıya “yemek tarifi” sunmuşsunuz o da tıklamış ancak o da ne! Karşısına film izleme sitesi ya da benzer şekilde başka bir şey çıkıyor. Aynı şekilde bazı durumlarda sırf para kazanmak için mobil sürümler için farklı kaynaklara kullanıcılar yönlendirilmekte bu da elbette kabul edilemez bir durumdur.

Link Satın Alma İşlemleri (Bağlantı Düzenleri)

Maalesef artık birçok webmaster 90’lı yıllardaki SEO mantığı ile hareket ediyor. Footer link, profil & forum imza linklendirmeleri gibi benzer şekilde link alımlarını gerçekleştirerek bir sıralama elde edeceğini düşünüyor. Hatta bunu o kadar abartıyor ki binlerce sitelerden alınıyor. Bakın link değişimleri de bu sorunlara yol açabilmektedir yani illaki parasal işlem olarak bunu görmeyin. Çeşitli spam programlar ile yabancı sitelerden bağlantı elde etmek gibi işlemler yüzünden ceza yemiş olabilirsiniz.

Sitenize gelen bağlantıları yine Search Console> Bağlantılar kısmında bakabilirsiniz. Buradan doğal olmayan yöntemler ile aldığınız bağlantıları reddetmenizde fayda var. Bazı durumlarda “veri yok” yazabilmektedir. Siteniz ya yenidir ya da gerçekten bağlantı yoktur. Ancak Moz gibi araçları kullanarak backlinklerinizi bulabilirsiniz.

Tanıtım yazıları, bloglara atılan doğal olmayan yorum backlinkler gibi aksiyonları da geride bırakmanız gerekiyor. İlerleyen günlerde zaman bulursam tanıtım yazısı nasıl yazılmalı şeklinde bir makale de paylaşmayı planlıyorum.

Widget Spam Teknikleri

Çeşitli Widgetlere yerleştirilmiş spam teknikleri de ceza görmenize sebep olacaktır. Wigdetlerin amaçlarının dışına çıkması yüzünden çeşitli şekilde bağlantı metinleri (anchor text) içeren bağlantılar (link) kullanımı bu kapsama girmektedir. rel=”nofollow” özelliğini bunlarda yapabilirsiniz.

Kelimelerin ve Bağlantıların Gizlenmesi

Arama sonuçlarından yine sıralama elde etmek amacıyla Google’ı kandırabilmek için yapılmış adımlardan birisi de budur. Etiket kullanımı göstermek ya da başka işler yapmak isteyen kişiler içeriklerine görünmeyecek şekilde aşırı anahtar kelime kullanımı için çeşitli yöntemler uygulamaktadır.

Beyaz arka plana yine beyaz renkte linklendirmeler yapmak. Tabi başka renkte de olabilir. Yani temayla aynı gibi göstermek ama arka planda başka şeyleri amaçlamak. Yazı boyunu sıfır olarak ayarlamak gibi çeşitli gizleme yöntemleri bu kapsamda değerlendirebilir.

Köprü Sayfa Düzenleri

Bunu şu şekilde açıklayalım. Diyelim ki Google sonuçlarında “Samsun Otelleri” diye aratılıyor, 5 siteniz farklı alan adlarında indexlenmiş ve kullanıcı onları farklı site olarak görüyor. Ancak siz onları tek bir sitede toplamak için diğer sitelerinden 301 gibi işlemler yaparak tek bir siteye yönlendiriyor ve kullanıcıyı kandırıyorsanız bu işlem yüzünden ceza alabilirsiniz.

Toplama İçerik Sorunu

Kimi site sahipleri index sayısının fazla olduğu zaman arama sonuçlarında çok üst sıralarda çıkabileceğini inanıyor ve bu yüzdende kendi sitesiyle alakasız içerikleri ekleyerek indexini arttırmaya çalışıyor. Bu yanlış bir uygulamadır özellikle sohbet sitelerinde bu durumu çok fazla görüyorum. Site Sohbet sitesi ama site sahibi gitmiş NATO’dan flaş hamle diye içerik girişi yapmış tabi bu sadece bir örnek.

Yine toplama içerik kapsamında ana içerikte hiç değişiklik yapmadan eklemek ya da başından sonunda iki üç eş anlamı ile içeriği değiştirmekte sorun yaratabilmektedir.

Galeri ya da video sayfaları oluşturarak bu sayfalarda hiçbir özenle çalışma yapmadan sadece toplama içerik gibi sitede göstermek. Hatta bazıları o kadar ilerliyor ki aldığı resimleri kendi sunucusuna koymadan başka sitelerden alabiliyor bu durumdan da kaçınmalısınız.

Daha iyi sitelerden içerik elbette toplayabilirsiniz. Haber sitelerinden örnek verelim; ajans haberlerini elbette alabilirsiniz. Google bunu yapıyorsunuz diye size ceza vermez. Ancak siz sadece ajans haberlerinden başka kullanıcıya ne sunuyorsunuz? Katma değeri yüksek olarak farklı içerikleriniz, özel röportajlarınız var mı? Kopya içeriklerin yanında sizler de sitenize bir şeyler katmalısınız.

Anahtar Kelimelere Abanmak

Google bunu “anahtar kelime doldurma” olarak tanımlıyor ve kalite ihlali olarak görüyor. Bir sayfayı komple anahtar kelimeler ile doldurmak sanırım en kısa cevap olur bu durum için. Anahtar cümleleri yararlı bir şekilde kullanmayanlar bu sıkıntıya düşebiliyor. Yine örnekleyeyim bu durumu;

Pilot kalem almak istiyorsanız pilot kalem için gerekli çalışmalarımız başlamış ve pilot kalem sitemizde en kaliteli pilot kalem satışı yapıyoruz, sorunlarınızı pilot.kalem@sitemiz.com adresine mail atarak öğrenebilirsiniz.

Bir web sitesi kurarak tüm örnekte yer aldığı üzere anlamsız bir şekilde sayfalamak ve düzen bağlantıları oluşturmak gibi işlemler.

Kötü Amaçlı Davranışa Sahip Siteler

Ziyaretçiler siteyi ziyaret ettiklerinde .exe ya da benzeri şekilde programları izinsiz bir şekilde bilgisayara indirmek için girişilen işlemler ve istenmeyen yazılımlar adı altında istenilen uygulamaları kullanmamak gereklidir. Splash, Pop-Up tarzı reklamların kötü niyetli kullanımları ve otomatik başlatılan indirmeler ve otomatik ana giriş sayfası olarak siteyi yaptırmak bu davranış içerisinde yer alabilmektedir.

Nasıl Kurtulabiliriz?

Tam spamdan kurtulmak için sizlere bu makalemde yazdıklarımın hepsini uygulamalısınız. Yani bunları yaptıysanız gerekli tedbirleri almalısınız. Tüm bunları gerçekten dikkatlice okuyunuz. Buraya yazdıklarım öyle rastgele yazılmış şeyler değildir! Girin sitenize içeriklerinize vs. bakın. Sitenize gelen doğal olmayan bağlantıları Geri Bağlantı Reddetme aracını kullanarak yapın ve doğallığınızı artık bu linkleri almayacağınızı belirtin. Binlerce backlinkiniz varsa bunlardan kurtulmanız gerekiyor.

Sitenizi gerçekten kullanıcılar için oluşturduğunuza emin olun. Bu süreç içerisinde özgün ve kaliteli bir şekilde sitenin yayın hayatına devam etmesi önemli.

Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra yeniden değerlendirme isteğinde bulunun. Bir yeri düzeltip sadece bırakmayın, sayfalarınızın her yerini inceleyip öyle başvurunuzu yapın.

Güvenilir olun ne biliyim kullanıcı, gizlilik sözleşmesi, hakkımızda ve iletişim gibi ek sayfaları da oluşturamanızı önerebilirim. 301 yönlendirmesini yaparak spamdan kurtulamazsınız.

Tam spam ile ilgili aşağıdaki videoda çok önemli açıklamalar da Matt Cutts tarafından verilmiştir, alt yazı ingilizceye çevirerek dileyenler bakabilir.

Yeniden Değerlendirme İsteğine Ne Yazılmalı?

Burası bir şablon tabiî ki de bulunmuyor. Ancak neden cezaya girdiğinizi, nasıl değişiklikler yaptığınızı ve bir daha bu cezayı almak için neler yapacağınızı açıkça belirtin. Google sitenizi tekrar böyle bir girişimde bulunmayacağına inandığı zaman cezanızı kaldıracaktır. Tekrar Tekrar bu isteğinizi de yollamayın.

Ceza Ne Zaman Kalkar?

Bunun için sizlere bir zaman verilmemektedir. Yani 1 hafta, gün ya da 1 ay gibi. Ancak yeniden değerlendirme istekleri en fazla şu sıralar 1 hafta içerisinde cevaplanmaktadır. Ayrıca tam spam cezası tüm sitenizi etkilemeyebilir (tabi bu düşük ihtimal) Alt sayfalarınızı ya da diğer içeriklerinize kısmi tam spam cezası gelebileceğini de belirteyim. Manuel işlemler kendiliğinden kalkmamaktadır.

Google, web üzerinde indexlenebilen alan adlarının %0,22‘sine manuel olarak kaldırılmak üzere aksiyon almıştır. Ayrıca Penguen adı altında (Eylül 2016 güncellemesi) spam ile mücadele noktasında son derece kesin ve net adımlar ile ilerleyiş devam etmektedir.

Google tarafından uygulanan manuel işlemleri gösteren grafik.

Bazı Sektörlere Özel Uygulama Mı Var?

Bu ceza türleri illa bir sektördeki sitelere veriliyor diye bir düşünce de yanlıştır. Örneğin; Sohbet ve haber sitelerinden çok fazla yakınmalar geliyor. Ancak o sitelerin içeriklerine bakıldığında, sohbet sitesine giriyorsunuz adam Kars’ın tarihinden tutun da vs. vs. gelmiş sonra içine sohbet kelimesini kasmış. Haber sitelerine bakıyorsunuz tıklama haberciliğe yönelmiş. Yani kurallar açık ancak şu sektör kesin ceza görüyor gibi yaklaşım söz konusu bile değildir.

Siteme Web Spam Uygulanmadı Ama İndexleriniz Mi Silindi?

Bazı durumlarda manuel işlemlerin size gösterilmesi, mail gelmesi gecikmeli olabilmektedir. Bu süre zarfı sonunda uyarıyı panelinizde göreceksiniz. Bazı durumlarda da algoritmik ya da diğer sorunlardan dolayı indexlerinizde gerileme yaşanmış olabilir.

Hani Canlı Tam Spamdan Sitemizi Kurtarıyorduk?

Tabi bunu da unutmadım, resmi de ekleyeyim ve beklemeye başlayalım bakalım ne zaman cevabımızı alacağız.

tam-spam-ornek-domain
Godaddy panelindeki domain.

 

 

 

Görüldüğü üzere domaini aldım anca elime geçti; çünkü ihaledeydi. Girişte belirttim zaten sitenin ne olduğunu. Search Console üzerinden mülk doğrulamasını yaptım ve ardından yine bu makalede yazılı olanlar çerçevesinde isteğimi yolladım.

Yeniden değerlendirme isteği.
Yeniden değerlendirme isteği.

Sonucu unuttum koymayı @Mertkolik; sağ olsun yorum ile beni uyardı manuel işlemin kalktığına dair kanıt sunabilir misiniz diye ben de ekledim.

Cezanın olumlu sonuçlandığına dair bildirim;

tam-spam-sonuc
Google, tam spam uyarısını kaldırdı.
spam-index
Site index almaya başladı.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

4 Replies to “Tam Spam Nedir ve Nasıl Kurtulabilirsiniz? (Canlı Sonuç)”

 1. Merhabalar , gelen cevap görüntüsünü paylaşmamışsınız. Bu kadar yazıda herşeyi anladımda 1 defada nasıl çıktı ve gelen cevap görüntüsü nerede merak ettim ? Biraz gecikmedilide olsa görüntüyü paylaşabilirseniz canlı bir konu olabilir.

  1. Merhaba,

   Öncelikle yorumunu geç gördüm k.bakmaspam yorumlar arasında kalmış. Evet onu unutmuşum :/ belirtmenle hemen eski maillere bakarak ekledim; düzeltmen için çok sağol.
   Yeniden değerlendirme isteğinde yazılanlar olsun site genelinde yapılan hataların düzeltilmesi vs. gibi birçok detay burada etkilidir.

 2. Özellikle Chat siteleri tam da dediğiniz yöntemlere başvuruyor ve sonra yandım diyorlar, bence bu yazı çok okunmalı. Ayrıca okunabilirlik oranını beğendim yazınızın.

 3. Samet hocam eline sağlık Google’da sanırım bu kadar detaylı anlatılan bir makale yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir