Tayland Vize Uzatma Nasıl Yapılır? (Adım Adım Rehber)

» » Tayland Vize Uzatma Nasıl Yapılır? (Adım Adım Rehber)

2 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-vize-uzatma

Tayland’da vizeniz sona erdiyse ya da az bir zaman kaldıysa büyük şehirlerde yer alan immigration ofislerine giderek Türk vatandaşı olarak vizenizi uzatabilirsiniz. İnternette gerçekten nokta atışı hiç bilgi yoktu beğendiyseniz alırım bir like’ınızı 🙂

Tayland Vize Uzatma İşlemleri

Tayland’da daha fazla turist olarak kalabilmeniz için anlatacağım bu yazımda ben uzatma işlemlerini Pattaya’da gerçekleştirdim ve buna göre bilgileri aktaracağım. Diğer şehirlerde (Phuket, Bangkok gibi) işlem yoğunlukları farklı olabilir. Cuma günü sabah saatlerinde gittim biraz kalabalıktı; ama hiç sorun olmuyor. Immigration ofisleri hafta sonları ve resmi tatillerde kapalı olabilir buna göre gitmekte fayda var.

Sabah 09:00 gibi Pattaya Immigration ofisine Bolt kullanarak geldim:

pattaya-immegration-office
Pattaya Immegration Office.

İçeriye girdiğinizde hemen sağ tarafta yeni yapılan bir bina var ve klimalı müthiş olmuş. Orada görevli kişilere 1 aylık Tayland vizenizi uzatmak istediğiniz belirttiğinizde size birkaç kağıt veriyorlar ve doldurmanızı istiyorlar. Yine aynı binada 90 günlük vize için de ayrı bir bölüm bulunuyor.

Tayland Vize Uzatmak İçin Gerekli Belgeler

  • Pasaport’un ön yüzü ve vizenin fotokopisi (renkli & renksiz fark etmiyor),
  • 2 adet 4 x 6 cm boyutlarında fotoğraf,
  • Nerede kaldığınızın ispatı. Ev ise kayıt bilgileri, otelde kalıyorsanız otel rezervasyon bilgileriniz yeterli olacaktır.

Hepsi bu kadar, uçak bileti ya da farklı belgeler istenmiyor:

tayland-vize-uzatma-gerekli-belgeler
Vize uzatmak için gerekli belgeler.

Önemli not: Mutlaka fotokopileri ve çıktıları bir copy center merkezinden halledin. Hatta bu merkezler sizin için fotoğrafta çekiyorlar. Ben otel rezervasyonumu unuttuğum için 3 sayfalık Booking rezervasyon çıktısına 150 Baht para verdim :/

yazici-ciktisi-vize
Yazıcı çıktısı 1 sayfa 50 baht 🙁

Fotopiler için sadece tanesine 1 Baht ödüyorsunuz. 4 adet Tayland vizesi için fotoğraf için ise 100 Baht ödedim:

tayland-vize-uzatma-fotokopi
Fotokopileri çektirdim.

Konaklama bilgilerinizi bu forma yazıyorsunuz. Ayrıca size TM7 form verilmektedir. Bu formda kişisel bilgileriniz gibi alanlar bulunuyor. Doldurması çok kolay pasaport bilgileriniz vs gibi düşünebilirsiniz. Yine bu formun arka sayfasını da imzalayıp telefon numaranızı eklemeyi unutmayın:

tayland-vize-uzatma-konaklama-formu
Konaklama bilgilerinizi bu forma yazıyorsunuz.

Formu isterseniz burada masada yer alan kalemleri kullanarak doldurabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz su içebileceğiniz sular da yine bu alanda bulunuyor:

vize-uzatmak-icin-form-doldurma-alani
Vize formu doldurma alanı.

Formu doldurduktan sonra görevliye gidip belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve o da sizi hemen yan taraftaki asıl kararı verecek olan memurların kısma yönlendiriyor. Sıra numaranıza göre bekledikten sonra memur sizi çağırıyor, anlık fotoğrafınızı çekiyor ve belgelerinizin hepsini ona verip bekleme alanına geçiyorsunuz.

Buraya kadar olan işlemlerinizi hallettikten sonra pasaportunuzu elinizdeki sıra numaranıza göre bekliyorsunuz:

vize-icin-sira-numarasi
Sıra numaranızı kaybetmeyin.

Bu bekleme alanında yoğunluğa göre gönüllü görevli 15-20 dk içinde uzatılmış Tayland vizenizi içeren pasaportunuzu teslim ediyor:

passport-waiting-area-thailand
Pasaport bekleme alanı.

Immegration memuruna pasaport ve belgelerinizi verdikten sonra pasaport ile size 1900 Baht’ın faturası da verilmektedir:

1900-baht-thailand-visa
1900 baht ödedikten sonra size verilen makbuz.

Ve uzatılmış Tayland turist vizem hazır. 15 Eylül tarihinde başvurdum ve 24 Ekim’e kadar ek vizem oldu:

tayland-vizesi-uzatilmis
Uzatılan Tayland vizem.

Vize Uzatma İşlemleri Ne Kadar Sürdü?

Pasaportu beklemem ve form doldurma gibi işlemler max 2 saat içerisinde halledildi. Vizenizin bitmesine birkaç gün kala bu işlemlerinizi yapmak hukuki açıdan sıkıntı yaşamamak için faydalı olacaktır.

Tayland Vizemi En Fazla Ne Kadar Uzatabilirim?

Turist vizenizi 30 gün (1 ay) kadar daha uzatabilirsiniz. Örneğin 24 Eylül ilk girişte size verilen çıkış tarihiniz ise 24 Ekim’e kadar bu vizenizi uzatabilirsiniz.

Tayland Vizesi Uzatma Ücreti Ne Kadar?

Tayland vize uzatma ücreti 1900 Baht olup nakit olarak ödenmektedir ve kredi kartı geçerli değildir. Para üstü veriyorlar, parayı tam getirmeniz gerekmiyor.

Tayland Vizesi Uzatmasını Şahsen mi Yapmak Gerekiyor?

Evet, Tayland turist vizenizi uzatmak için ofislere şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Online başvuru ya da rezervasyon mümkün değildir.

Hepsi bu kadar, ayrıca uçak biletinizi de hemen değiştirmenizi öneririm. Son günlere bıraktığınızda daha pahalı olabilir. Ben THY ile ortalama 1k₺’ye değiştirdim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir