Tayland SIM Kart Nasıl Alınır ve Telefon Hattı Nasıl Kullanılır?

» » Tayland SIM Kart Nasıl Alınır ve Telefon Hattı Nasıl Kullanılır?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Tayland’a iner inmez internet paketi lazım olacağı için telefon hattı zaten almanız gerekiyor. Bu yazımda Tayland’da SIM kart alarak telefonu nasıl kullanabileceğinizi adım adım anlatmaya çalıştım.

Öncelikle Tayland’dan telefon hattı almak istemeyenler için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un yurtdışı tariflerine bakmanızı öneririm. Büyük ihtimalle biraz pahalı ve özellikleri kısıtlı olacağı için ek hat almak isteyebilirsiniz; ancak yine de tekliflere göz atabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı paketleri olsa bile bazen Tayland için de geçerli olmayabilir, mutlaka ülkeleri de paket detaylarında kontrol edin:

gecerli-ulkeler-turkcell
Turkcell’e göre bir paketin geçerli olduğu ülkeler.

Ben direkt 7-Eleven marketlerin herhangi birinden telefon hattımı aldım. Bu yüzden örneğimi bu market özelinde vereceğim. Benim bilmediğim elbette başka hat alabileceğiniz yerlerde var.

Tayland Telefon Kodu Kaçtır?

Tayland’ın telefon kodu +66’dır.

Tayland’da SIM Kartı Nereden Alınır?

Havalimanı, yerel teknoloji mağazaları ve 7-eleven gibi marketlerden SIM kartı satın alabilirsiniz.

Marketten aldıktan sonra elinizde şöyle bir karton içinde SIM kartınız yer alacaktır:

tayland-sim-card-telefon-hatti
Benim kullandığım SIM Kart örneği (TrueMove)

Uyarı: Bu SIM Kart’ın süresi 1 aymış arkadaşlar o yüzden bir aydan uzun süreli kullanımlarda tekrar almak gerekiyor.

Tayland’da Telefon Hattı Almak İçin Gerekli Belgeler

Sadece pasaport ve hat ücreti, Tayland hattı almak için yeterli olacaktır. Pasaportun fotokopisini çekip adınıza bir hat tanımlanıp SIM kart size dakikalar içinde verilecektir.

Tatiliniz için gerekli sürelere ait paket almayı unutmayın. 1 haftalık Tayland tatili için 1 aylık paket almayın.

Tayland Telekomünikasyon Şirketleri

Tayland genelinde çok fazla telekomünikasyon şirketi bulunuyor. DTAC, genellikle diğerlerine göre daha ucuz olabiliyor. Paketlere bakıldığında AIS, TrueMove ve DTAC üçlüsünden birini seçmenizi öneririm. Diğer şirketler şöyle:

  • TOT Public Company Limited (TOT)
  • CAT Telecom
  • 3BB
  • Jasmine International
  • KSC Commercial Internet
  • Mobile Virtual Network Operators (MVNOs)

İlgili şirketlerin 3G & 5G desteklerini de mutlaka kontrol edin. Sırf ucuz diye 3G ile internete bağlanmak benim gibi uzaktan çalışan biri için sorun çıkarabilir. Ayrıca Mart 2023 itibarıyla TrueMove H ve Dtac birleşme kararı aldılar.

Tayland’da En İyi Kullanılabilecek SIM Kart Hangisi?

Tayland’daki en iyi SIM kartı satın almak istiyorsanız AIS ile gitmenizi tavsiye ederim. En hızlısıdır ve ülke çapında en iyi kapsama alanına sahiptir, ancak en pahalıdır. TrueMove, iyi bir servis ve hız sunarken biraz daha ucuz bir seçenek olarak düşünün.

Tayland’da Telefon Hattı Ne Kadar?

Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı‘ndan örnek vermek gerekirse 249 THB ile 1549 THB arasında bir AIS Tayland, TrueMove & Dtac SIM kartı satın alabilirsiniz. Genellikle SIM kartın kendisi de 100 Baht olabiliyor.

Ben 7-Eleven’dan 350 Baht’a yüksek hızda 5G internet paketini her zaman tercih ediyorum.

Fiyatları bilerek TL’ye çevirmiyorum; çünkü kur değişimleri yüzünden sizlere yanlış bilgi vermek istemem.

Tayland İnternet Hızı (Download & Upload) Ne Kadar?

Tayland, Türkiye’den daha iyi bir internet hızına sahip. Mobil cihazlarda download 39.12 Mbps, upload ise 13.49 Mbps olarak görünüyor.

thailand-internet-speed
Kaynak: https://www.speedtest.net/global-index/thailand#mobile

Tayland’da SIM Kartlarının Süresi var mı?

Evet, genellikle 1 yıl boyunca paket yenilemediğiniz takdirde hattınız kapanabilir. Turistik paketlerde bu süre 30-90 güne kadar düşebilir.

En Fazla Kaç Adet SIM Kart Alabilirim?

Tayland’daki cep telefonu servis sağlayıcılarının her birinden en fazla 5 adet SIM kart satın alınabilir.

1 Aylık SIM Kartımın Süresi Sona Erdi Nasıl Uzatabilirim?

1 aylık Tayland SIM kartınızın süresi bittiyse 7-Eleven’a gidip eski numaranızı değiştirmede 1 ay daha 300 Baht gibi bir fiyata uzatabilirsiniz. Normalde SIM kartın fiyatı 350 Baht’tı 50 baht kar elde ettim.

Her şeye karar verdikten sonra hattınızı telefonunuza takıp yeni hattı kullanabilirsiniz. Hattı takmak için iğneyi de görevlilerden rica edebilirsiniz. Bazı hatlarda ekstra SMS ve konuşma paketleri de olabiliyor. Dediğim gibi hangisi sizin için uygunsa direkt onu seçin. Tayland’da tekrar gelirseniz aslında elinizde hattınız ve telefon numaranız olsa bile bu paketlerin son kullanma tarihlerinin olduğunu unutmayın.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir