Tayland’a En Güzel Hangi Ayda Gidilir ve Ne Zaman Gidilmez?

» » Tayland’a En Güzel Hangi Ayda Gidilir ve Ne Zaman Gidilmez?

6 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-ne-zaman-gidilir

Tayland’a kışın mı yoksa yazın mı gitmek lazım? Tatil planı yaparken herkesin aklında bu soru varken bence bu yazımdaki detaylara göre plan yapabilirsiniz.

Çoğumuz seyahat zamanını seçerken işten izin alma dönemine veya çocuk varsa çocukların okul tatillerine bağlı olduğumuz için ne zaman seyahat edeceğimize genellikle tam olarak karar veremeyiz. Ancak bu yazımda seyahat zamanını seçme esnekliğine sahip olan veya Tayland’daki hava koşullarını daha detaylı bir şekilde incelemek ve her mevsimde neler bekleyebileceğini öğrenmek isteyenler için hazırlanmıştır.

Tayland’a En Güzel Hangi Aylarda Gidilir?

Tayland’a seyahat etmek için en iyi zaman kış mevsimidir. Yani Kasım ila Mart ayları arası en mantıklı seçim olacaktır.

Bu dönem “ılıman” mevsim olarak kabul edilir ve sıcaklıklar genellikle 20 ila 25 derece arasındadır. Nem oranı orta düzeydedir ve yağış miktarı oldukça azdır.

Bangkok’un yıl içerisindeki hava durumu aşağıdaki gibidir:

Bangkok Hava DurumuEn Düşük Sıcaklık °CEn Yüksek Sıcaklık °CYağmur (mm)
Ocak21328
Şubat233321
Mart253431
Nisan263568
Mayıs2634182
Haziran2633159
Temmuz2533167
Ağustos2532207
Eylül2532292
Ekim2432199
Kasım233249
Aralık213111

Kuzeydeki yüksek tepelerde sıcaklığın biraz daha düşük olabileceği düşünülürse, sıcak tutan bir giysi haricinde uzun kollu giysilere ihtiyaç duymazsınız. Şort ve sandalet giymek isteyenler için de uygun bir dönemdir. Kış mevsiminin bir diğer avantajı, özellikle Noel’den önce başlayan ve Yılbaşı’ndan sonra sona eren dönem haricinde, Tayland’da turist kalabalığına pek rastlanmamasıdır. Bu dönemde dünya genelinde tatil sezonu olmadığından, talep düşüktür ve fiyatlar da daha uygun olabilir. Tayland Körfezi’ndeki en iyi Tayland adalarına da göz atabilirsiniz.

Ülkede sıcaklığı ilk olarak Ocak ayında hissedeceksiniz ve ardından Şubat ayında sıcaklık ve hava kirliliği daha rahatsız edici hale gelebilir. Mart ayında sıcaklık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacaktır. Sağlığınıza değer veriyorsanız ve tehlikeli havadan kaçınmak istiyorsanız Mart ayında Chiang Mai’ye seyahatten kaçınabilirsiniz. Ayrıca hava kirliliği de bu dönemlerde yüksek olabiliyor.

Nisan ayının ortalarına doğru, tam da Tayland’ın Yeni Yılını kutladığı festival zamanında, sıcaklık azalmaya başlar. Su festivali sırasında, genellikle sakin ve sessiz olan Chiang Mai bir parti merkezine dönüşür ve yüzlerce ziyaretçi birbirine su sıkabilir.

Tayland’da Muson Yağmurları Ne Zaman Başlar?

Tayland’da muson yağmurları temmuz ayının başından ekim ayının sonuna kadar devam eden yağmurlu mevsim olarak bilinmektedir.

Bu dönemde güneybatı muson rüzgarları Hint Okyanusu’ndan eserek yağışları getirir. Nem oldukça yüksektir, ancak sağanak yağışlarla kesilir ve yağış miktarı yüksektir. Ülke genelinde ortalama sıcaklık 28 derece civarındadır ve nem oranı oldukça yüksektir. Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama aylık yağış miktarı 200 milimetre civarındadır, ancak bu miktar Eylül ve Ekim aylarında 400 milimetre kadar yükselebilir. Kafanızda canlanması amacıyla örneklemek gerekirse bu yağış İsrail’de bir yılda düşen yağış miktarına eşdeğerdir.

Belirttiğim aylar, Tayland’da en fazla yağış alan iki aydır. Yaz aylarında Koh Chang’de düşebilecek yağış miktarının 1000 milimetre üzerine çıkabileceğini unutmayın. Yağmurlu havalardan etkilenmemek için en iyi ve güvenli Tayland konaklama yerleri sayfasına mutlaka göz atın derim.

tayland-yagisli-mevsim
Tayland’a yağmur yağarken.

Yağmurlar genellikle öğleden sonra çok az uyarı ile başlar ve bir saat içinde sanki hiç yağmamış gibi kaybolur. Birkaç dakika sonra, sanki hiç yağmur yağmamış gibi ortam oluşur. Yağmur yağdığında Tayland masajı yaptırmak, bir kafeye gitmek veya alışverişe çıkmak gibi aktivitelerin tadını çıkarmak için harika bir fırsattır. Havanın sürekli sıcak olduğunu unutmayın.

Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao’yu içeren Tayland Körfezi’ndeki adalar, Andaman Denizi adaları ve plajlarından (Phuket, Koh Phi Phi, Krabi, Khao Lak gibi) daha az yağış almaktadır.

Tayland’a Ne Zaman Gidileceğine Dair Ay Ay Rehber

Tayland’da Ocak Ayı:

 • Serin fakat güneşli hava
 • Oldukça popüler bir ay

Tayland’ı ziyaret etmek için yılın en iyi zamanlarından biri Ocak ayı olabilir. Ülkenin büyük bir kısmında serin, kuru ve güneşli bir hava hakimdir (Koh Samui’de nemli olabilir). Aynı zamanda Bangkok ve Chiang Mai gibi şehirlerin kültürel zenginliklerini keşfetmek için de harika bir zamandır.

Tayland’da Şubat Ayı:

 • Hava biraz ısınmaya başlar
 • Aileler için ideal plaj tatili zamanı
 • Chiang Mai Çiçek Festivali düzenlenir

Chiang Mai Çiçek Festivali, serin mevsimin sonuna işaret eden Şubat ayında Tayland’ın en önemli etkinliklerinden biridir. Sıcaklıklar ay sonuna kadar genellikle 30°C’nin üzerindedir, bu yüzden Şubat ayı, özellikle çocuklu aileler için Tayland’daki plajları ziyaret etmek için harika bir zamandır.

Tayland’da Mart Ayı:

 • Sıcak ve kuru hava
 • Bunaltıcı sıcaklar
 • Dağlar, plajlar ve adalar yoğun.

Mart ayı Tayland’da adaları ve havanın daha serin olduğu dağlık bölgeleri ziyaret etmek için iyi bir zamandır. Şehirlerde klima ihtiyacı artar. Bu yüzden mutlaka aşağıda sunduğum “klimalı Tayland otelleri” arasından seçim yapmanızı öneririm. Kırsal bölgelerdeyoğun sise dikkat etmelisiniz.Booking.com

Tayland’da Nisan Ayı:

 • Songkran Festivali düzenlenir
 • Yılın en sıcak ayı
 • Ada gezintileri için uygun

Nisan ayı Tayland’da sıcaklık ve nemin yükseldiği bir dönemdir. Sıcaklıkların 35°C’ye ulaştığı, plajların yoğunluktan uzaklaşmadığı bir dönemdir. Tayland Yeni Yıl festivali Songkran‘a katılım gösterebilirsiniz. Ayrıca, Nisan ayı, bir fil barınaklarında gönüllü olmak için harika bir fırsat sunabilir.

Ben de Nisan ayında Tayland’da olacağım 😛

Songkran Festivali
Songkran Festivalinde birbiriyle su savaşı yapan turistler.

Tayland’da Mayıs Ayı:

 • Hala bol miktarda güneş
 • Yağmur mevsiminin başlaması

Mayıs ayı Tayland’da yağmur mevsiminin başladığı dönemi işaret eder; ancak, öğleden sonra ve akşamları kısa süreli sağanak yağışlar eğlencenizi engellemez. Mayıs ayı Tayland’ı ziyaret etmek için uygun bir zamandır; popüler bölgelerde bile yoğunluk genellikle düşüktür.

Tayland’da Haziran Ayı:

 • Sıcak ve nemli hava
 • Genellikle hafif ve kısa süreli yağışlar

Haziran ayında Tayland, nemli olmasına rağmen genellikle kuruluğu ve güneşi ile belirginleşir. Kısa süreli fakat yoğun sağanaklar, günün ilerleyen saatlerinde görülebilir. Bu nedenle plaj tatilleri ve kültürel geziler hala popülerdir. Ayrıca Haziran ayı, Tayland’ın iç kesimlerindeki doğa koruma alanlarında gönüllü çalışmalar için de uygun bir zamandır. İç bölgelerdeki yeşilliklere ve manzaralara hayran kalacaksınız.

Tayland’da Temmuz Ayı:

 • Yağış miktarı artıyor
 • Sıcaklıklar biraz düşer
 • Doğu kıyısı sahilleri hala güneşli

Temmuz ayı boyunca Tayland’ın büyük bir bölümü yağmur almaya devam eder. Doğu kıyısı plajları hala güneşlidir; ancak Tayland adalarını ziyaret etmeyi düşünürken dikkatli olmalısınız. Örneğin, Phuket ve Phi Phi Adaları’nda hava yağmurlu ve deniz dalgalı olabilir. Koh Samui bu durumdan daha az etkilenir. Temmuz sonunda okulların tatil olması nedeniyle bu adalar kalabalıklaşabilir.

Tayland’da Temmuz & Haziran Ayında Gidilir mi?

Yağış miktarının fazla olacağı bu dönemde gidip gitmemek tamamen size bağlı. Elbette gitmekte sorun yok; ancak biraz yağmurlara denk gelebilirsiniz.

Tayland’da Ağustos Ayı:

 • Islak ve nemli hava
 • Trekking yapmak zor
 • Muson mevsiminin zirvesi

Ağustos ayı, Tayland’da muson mevsiminin en yoğun olduğu dönemdir ve ülkenin büyük bir kısmı aşırı yağış alır. Yağmuru önemsemezseniz Ağustos ayı Tayland’a daha az ziyaretçi olduğu ve Tayland’a ucuza bilet bulabileceğiniz en iyi ay olabilir. Ayrıca konaklama için aşağıdaki otellerden birini seçebilirsiniz:


Booking.com

Tayland’da Eylül Ayı:

 • Yılın en yağışlı ayı
 • Seyahat planları aksayabilir
 • Düşük sezon için uygun fırsatlar mevcut

Geleneksel olarak Eylül ayı, Tayland’a seyahatin en zor olduğu dönem olarak kabul edilir. Yoğun yağmurlar trekking ve plaj tatillerini olumsuz etkileyebilir ve kırsal alanlarda ulaşımı zorlaştırabilir.

Tayland’da Ekim Ayı:

 • Sıcaklıklar düşer
 • Yağmurlu sezon sona erer
 • Kış mevsiminin başlangıcı

Ekim ayı, Tayland’da kış mevsiminin başladığı bir dönemi işaret eder. Sıcaklıklar daha ılımandır ve nem azalırken yağışlar hafifler. Ekim ayında hava durumu değişkendir, ancak ayın sonlarında güneşli günler görülebilir. Phuket’in Vejetaryen Festivali de Ekim ayında gerçekleşir.

Tayland’da Kasım Ayı:

 • Birçok bölgede serin ve kuru hava
 • Trekking için iyi bir zaman
 • Loi Krathong

Kasım ayı, Tayland’ı ziyaret etmek için iyi bir dönemdir. Çoğu bölgede yağmurlar sona ermiş, serin sıcaklıklar ve düşük nem oranı hakimdir. Orta ve kuzey Tayland’da trekking popülerdir; ancak akşamları oldukça soğuk olabilir. Ayrıca, Kasım ayında Tayland’ı ziyaret ederseniz Loi Krathong Festivali’ne tanık olabilirsiniz.

Loi Krathong
Loi Krathong festivali.

Tayland’da Aralık Ayı:

 • En yoğun sezon
 • Adalarda Noel kalabalığı
 • Trekking, dalış ve plajlar popüler

Aralık ayı, Tayland’ı ziyaret etmek için en iyi aylardan biridir. İyi hava koşulları ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bu dönem, özellikle Noel ve Yeni Yıl tatilleri için erken rezervasyon yapmanızı gerektirir. Aralık ayı Tayland’ı adalardaki plajlar, kırsal alanlar ve milli parklardaki doğa yürüyüşleri, trekking ve dalış için mükemmel bir dönemdir. Ancak Koh Samui gibi lokasyonlar hala yağış alabilir.

Tayland’a Ne Zaman Gidilmez?

Bunun için örneğin Temmuz ayında gitmeyin demek doğru olmaz; çünkü herkesin tatil anlayışı farklı olabilir. Her ayın özelliklerine bakarak kendiniz karar verebilirsiniz.

Tayland’da Kış Oluyor mu?

Hayır, Tayland konumu nedeniyle bizim bildiğimiz kışı yani kar yağması gibi mevsimsel olayları yaşamamaktadır.

Yazıyı sonlandırırken mutlaka Tayland’da kullanabileceğiniz uygulamalar yazıma da göz atıp gezinizi daha verimli hatta ekonomik hale getirebilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir