Tayland Vize İstiyor mu? – Tayland’a Gitmek İçin Vize Gerekli mi?

» » Tayland Vize İstiyor mu? – Tayland’a Gitmek İçin Vize Gerekli mi?

1 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-vize-islemleri

Tayland’a gitmek için Türk vatandaşlarının vizeye tabi olup olmadığı ya da 2024 Tayland’a vize nasıl alınır, giriş koşulları gibi konular çok merak edildiği için bu sorulara cevap vermek için bu yazıyı oluşturdum.

Tayland Vize İstiyor mu?

Tayland Krallığı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlardan vize istememektedir, yani Tayland’a vizesiz olarak giriş yapılabilir.

Pattaya & Phuket Vizesiz mi?

Evet, Pattaya ve Phuket şehirleri Tayland ülke sınırlarında olduğu için Bangkok gibi vizesizdir.

Tayland’da Kaç Gün Kalabilirim?

Tayland’da Türk vatandaşları 30 güne kadar vizesiz olarak kalabilirler. Lütfen bu bilgiyi resmi sitelerden de seyahatiniz öncesi teyit ediniz!

*Eylül 2023’te 30 günlük vermişlerdi.

Tayland Girişte Ne İstiyor?

Sadece Türkiye Cumhuriyeti pasaportu (Seyahat dönüşünden itibaren 6 ay daha geçerliliği olan) ve uçak biletini göstermeniz yeterli olacaktır.

Tayland’a Kimlikle Gidilir mi?

Hayır, TC kimlik kartı ile Tayland’a giriş yapamazsınız.

Tayland’a Gitmek İçin Pasaport Gerekli mi?

Evet, Tayland’a gitmek için süresi geçmemiş pasaport gereklidir. Bu kura uymadığınız zaman sınır polisi tarafından deport edilebilirsiniz.

Birçok farklı sitelerdeki bilgiler eski ve kopya olduğu için itibar etmenizi önermem. Ayrıca nadir de olsa pasaport polisi belki nerede kalacağınızı ve dönüş uçak biletini de sorabilir. Tayland turist vizesi haricinde ülkeye giriş yapıyorsanız ekstra evrakları yanınızda bulundurun.

Tayland Vize Ücreti Var mı? Varsa Ne Kadar?

Tayland’a gittiğinizde sizden bir vize ücreti alınmamaktadır bu sayede ülkeye ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Henüz Tayland’da kalmak için rezervasyon yapmadıysanız aşağıdaki otellere mutlaka göz atmanızı öneririm:


Booking.com

Tayland Turist Vizesi Uzatılabilir mi?

Evet, bulunduğunuz şehirdeki immigration bürosunu ziyaret ederek ek 30 gün daha kalabilmek için 1900 THB (yaklaşık $60 USD). verip vizenizi uzatabilirsiniz. Tayland vizesi uzatma sayfasında adım adım her şeyi anlattım.

İpucu: Chiang Mai gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki Göçmenlik Bürolarında büyük kuyruklar olabilir, bu yüzden sabah erken saatlerde gitmenizi öneririm.

Tayland Vize Süresini Geçirme Cezası

Tayland’da vize sürenizden fazla kalmanın cezası günlük 500 THB’dir. Fazla kaldığınız süre için ödenebilecek maksimum para cezası 20.000 THB’dir ve bu 40 güne eşittir. 

40 günden sonra, masrafları size ait olmak üzere sınır dışı edilme veya hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca, kara listeye alınıp tekrar Tayland’a giremeyebilirsiniz.

Tayland turizm yetkilileri, Tayland’da turizmi artırmayı amaçlayan yeni planlar için de çalışmaktadır. Ülkeye daha fazla turist çekerek yüksek düzeyde turizm gelirleri elde etmeyi amaçlıyorlar. Son olarak Tayland’da yaşayan tüm Türk vatandaşlarına da selamlarımı iletiyorum 🙂

Referanslar:

https://web.shgm.gov.tr/

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir