Türkiye’den Booking ile Otel Rezervasyonu Rehberi

» » Türkiye’den Booking ile Otel Rezervasyonu Rehberi

2 dakikada okuyabilirsiniz

booking-otel-rehberi

Türkiye’den Booking ile nasıl rezervasyon yapabilirsiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini Tayland’dan örneklerle bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Şunu içtenlikle söyleyebilirim bu zamana kadar Booking ile hiçbir sorun yaşamadım yani Booking.com’a güvenebilirsiniz. Bence bu yazdıklarıma dikkat ederseniz bütçeniz için de çok faydalı bir adım atmış olursunuz.

Booking Kredi Kartı Ödemesi ve Para Çevirme İşlemleri

Booking üzerinden örneğin Tayland otelleri için ödeme yapmanız gerekiyorsa tesisin para birimi olan THB üzerinden kredi kartınızdan para çekilmektedir. Örneğin otel rezervasyonunuz THB 37.389 tuttuysa 35.135₺ banka ekstrenizde görünebilir. Normalde bu yazıyı yayına aldığım tarihte bu tutarın MB kuruna göre 33.525₺ olması lazım, yani banka kendi kurunu da eklediği için ödemelerinizdeki bu farkı atlamayı unutmayın:

booking-banka-ekstresi-kredi-karti
Banka ekstresinden örnek görünüm.

Genellikle çekilen ücretler kredi kartı ekstresinde provizyon kısmında görünecektir.

FAQ’lar ile devam edelim:

Booking Türkiye’den Kullanılıyor mu?

Hayır, sadece yurt dışındaki anlaşmalı oteller veya hosteller için Booking’i kullanabilirsiniz; ancak bir VPN uygulamasını seçerek Türkiye’deymiş gibi Türk otelleri için de rezervasyon yapmayı deneyebilirsiniz.

booking-reklam
Booking ile hemen rezervasyon yapın!

Booking’den Para Ödemeden Rezervasyon Yapılır mı?

Evet, bazı oteller parayı konaklamaya başladığınız ilk gün otelde alabilir. Bu tür otelleri filtreleyerek para ödemeden rezervasyon yapabilirsiniz. Ayrıca son güne kadar iptal seçeneği olan otelleri de düşünebilirsiniz.

Booking Otele Nasıl Soru Sorulur?

Otel sayfasında “Gezginlerden gelen sorular” kısmına gelin ve “Diğer soruları gör” kısmına tıklayın. Ardından “soru sor” düğmesine tıklayarak sorunuzu sorabilirsiniz:

booking-otele-soru-sormak
Booking otele soru sormak.

Booking Rezervasyonları Vize Başvurularında Kabul Edilir mi?

Evet, Booking üzerinden kendi adınıza yaptırdığınız ve seyahat tarihinizi kapsayan konaklamalarınızın çıktılarını Schengen gibi vize başvurularınıza ekleyebilirsiniz. Yasal olduğu için sorun oluşturmayacaktır.

Booking Otele Mesaj Nasıl Gönderilir?

Booking ile otele mesaj göndermek için onaylı bir rezervasyonunuz olması gerekmektedir. Uygulama ya da site üzerinden “mesaj gönder” kısmından otele mesajınızı iletebilirsiniz.

booking-otele-mesaj-gonderme
Booking tesise mesaj gönderme ekranı.

Booking Ücretsiz İptal Seçeneği var mı?

Evet, uygun olan otellerde ücretsiz iptaller ile paranızı eksiksiz şartları yerine getiriyorsanız iade alabilirsiniz.

Booking Otel Rezervasyonu İptal Edersem Ne Kadar Ücret Kesilecek?

Belirli bir süreye kadar iptal seçeneği olan otellerde ücret kesilmez; ancak konaklamaya son gün kala ya da 1 hafta kala gibi bazı durumlarda rezervasyon ücretinin bir kısmı iade edilir. Bu tamamen otelin sunduğu ve sizin seçtiğiniz seçeneklere bağlıdır.

booking-iptal-ucreti
Booking.com iptal ücretinden örnek.

Son olarak benim gibi sürekli seyahat eden biriyseniz Genius indirimlerinde %10’dan %20’ye kadar ek indirimler kazanarak tasarruf elde edebilirsiniz. Burada bence doğru olmayan şey örneğin 1 günlük 300₺’lik konaklama yapsanız da 1 konaklama sayılıyor 30k₺’lik konaklama yapsanız da belki gelecekte düzeltilir. 2. seviye Genius indirimlerinde ücretsiz kahvaltı seçenekleri de bulunuyor. Örneğin Tayland’da günlük kahvaltı için 150 Baht harcasanız 150 Baht *30 gün=4500 Baht ücret eder ve kahvaltı ücretsiz ise bu para cebinize kalır.

booking-genius-indirim-oranlari
Booking Genius indirimleri.

Genel olarak Booking ile ilgili sorularınız olursa lütfen müşteri hizmetleri sayfasını kullanın.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir