Pattaya Hakikat Tapınağı: Dünya Gözüyle Görebileceğiniz En İyi Yapı

» » Pattaya Hakikat Tapınağı: Dünya Gözüyle Görebileceğiniz En İyi Yapı

2 dakikada okuyabilirsiniz

pattaya-hakikat-tapinagi

Pattaya’da gidip görebileceğiniz en iyi yapı şüphesiz Hakikat Tapınağı’dır. Bence bu şehirdeyseniz mutlaka gidip görün diyebilirim.

Hakikat Tapınağı, Lek Viriyaphan tarafından yapılmıştır. Bu tapınak Tayland’daki en büyük ahşap yapı olup, eski Tayland stilinde sadece ahşap kullanılarak inşa edilmiştir. Bu kutsal alanın içerisinde birçok farklı felsefeyi anlatan ahşap heykel ve ahşap oyma eser bulunmaktadır. Budist ve Hindu dinini temel alan figürler (The Mother Earth gibi) tapınak içinde bulunmaktadır. Tapınağı geliştirmek için sürekli yenileme çalışmaları devam etmektedir.

Hakikat Tapınağı Nerede?

Hakikat Tapınağı (Sanctuary of Truth), Bang Lamung, Chon Buri adresinde Pattaya’da yer almaktadır.

hakikat-tapinagi-disardan-gorunum
Tapınağın dışarıdan görünümü.

Hakikat Tapınağı Ziyaret Etmeye Değer mi?

Evet, kesinlikle bana göre bu tapınağı ziyaret etmenize değecektir. Game of Thrones gibi bir yerde kendinizi hissediyorsunuz.

Hakikat Tapınağı’na Nasıl Gidilir?

2 kişiyseniz taksiyle ya da benim gibi tek kişiyseniz Bolt ile motosiklete binip gidebilirsiniz. Ben Soi Buakhao’da binip gittiğimde 61 Baht vermiştim. Fiyatlar tabi yoğunluk ve konuma bağlı değişebilir. Bence hiç uğraşmadan bu ulaşım araçlarını seçebilirsiniz.

bolt-pattaya-price
Örnek fiyatlandırma.

Hakikat Tapınağı Açılış ve Kapanış Saatleri

  • Pazartesi: 08:00 – 18:00
  • Salı: 08:00 – 18:00
  • Çarşamba: 08:00 – 18:00
  • Perşembe: 08:00 – 18:00
  • Cuma: 08:00 – 18:00
  • Cumartesi: 08:00 – 18:00
  • Pazar: 08:00 – 18:00

Sanırım son haftalarda 18:30 – 20:30 arasında da gidilebiliyor teyit edebilirsiniz.

hakikat-tapinagi
Hakikat tapınağı.

Hakikat Tapınağı Ziyareti İçin Kaç Saat Harcamalısınız?

Tapınağı ziyaret etmek için 2-3 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Hakikat Tapınağı Giriş Fiyatları

Yetişkinler için kişi başı 500Baht ve çocuklar için 250 Baht arası giriş fiyatları bulunmaktadır. Bilet alırken hangi ülkeden geldiğinizi de soruyorlar. Fiyatlar bence Tayland geneline göre pahalı; ama bir defa gideceksiniz zaten.

Tapınağa hemen giremiyorsunuz, her ülkenin daha doğrusu dilin kendine ait giriş saatleri farklıdır. İngilizce için saatler şu şekilde:

9.10, 10.10, 10.40, 11.20, 11.40, 12.10, 12.40, 13.10, 13.40, 14.20, 14.40, 15.10, 15.40, 16.20, 17.00

Ben hiç bu kadar manuel işlerle uğraşamam hazır tur yok mu derseniz elbette var. Şuradaki sayfadan hakikat tapınağı turu satın alabilirsiniz.

god-of-fire-pattaya-temple
Sanctuary of Truth – God of Fire.

Hakikat Tapınağı’na Girmeden Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Çok kısa şort veya mini etek yerine daha uzun kıyafetler tercih edin, sonuçta bir tapınağa gideceksiniz. Müze içinde baret takmak zorundasınız, zaten girişte ücretsiz veriyorlar. Şal isteyenlere 200 Baht’a veriyorlar. Drone ile çekim yapılmasına izin verilmemektedir. Sigara içmek ve tapınağa yiyecek & içecek getirmek yasaktır.

hakikat-tapinagi-baret
Baret takan turistler. (Video çekmiştim; ama yüklemeye üşendiğim için ekran görüntüsü ekledim)

Müze İçinde Türkçe Rehber Var mı?

Benim bildiğim yok. Sesli rehber ise Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, Hintçe, Japonca, Korece, Farsça, Rusça, İspanyolca, ve Vietnamca dillerini desteklemektedir. Ben İngilizce bilen rehber ile tapınağı gezdim; ama çokta ona takılmanıza gerek yok.

Hakikat Tapınağı’nda Başka Neler Yapılır?

Fayton, file binme, ATV ile gezme ya da kıyı şeridinde tekne turu gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Ben file binip 400 Baht vermiştim. yaklaşık 30 dk. sürmüştü. Fili süren abimize de biraz bahşiş vermeyi unutmayın. İsterseniz 100 Baht verip fillere muz da verebilirsiniz. Siz fildeyken fotoğrafınızı çeken çalışanlar olabilir ve sadece 1 fotoğraf başına 200-250 baht para isteyebilir. Ben tek olduğum ve anım olmasını istediğim için vermiştim; ama sizi çekebilecek başka kişiler varsa onlar da olacaktır. Dijital kopya vermediler, bunu da not düşmek istedim.

tayland-hakikat-tapinagi-fil-gezisi
Filler ile tapınağın çevresini gezebilirsiniz.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir