Tayland’dan Telefon Getirmek ve Alışveriş Yapmak

» » Tayland’dan Telefon Getirmek ve Alışveriş Yapmak

2 dakikada okuyabilirsiniz

Tayland’da gittiğinizde Pattaya, Chiang Mai, Phuket ya da Bangkok gibi şehirlerde alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımda kendi tecrübelerime göre alışveriş ile ilgili bazı detayları sizlere açıklamaya çalışacağım. Öncelikle ucuz ve resmi onaylı olmayan satıcılardan uzak durmanız gerekiyor. Bazı ürünler bu pazarlarda çok ucuz olabiliyor; ancak orijinal olmayabilir. Özellikle Tayland shopping marketlerde bunlara dikkat edebilirsiniz.

Tayland’dan Türkiye’ye Telefon Getirmek

Tayland dönüşünde iPhone 15 ya da diğer alt modelleri ile Samsung, Huawei ya da Xiaomi gibi telefonları elbette Türkiye’den daha ucuza alabilirsiniz. Sadece bilmeniz gereken konu IMEI kayıt ücreti! Alacağınız her telefonun Tayland Bahtı fiyatının üstüne 2024’te 30.000₺ daha eklemeniz gerekiyor. Haliyle bu ücret ile beraber telefonu Türkiye’den almak daha mantıklı olabilir.

Tayland iPhone Fiyatları

Tayland’da bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle iPhone fiyatları şu şekilde:

Apple iPhone ModeliFiyatı (Baht)
iPhone 15 Pro Max 1 TB66900 Baht
iPhone 15 Pro Max 512 GB57900 Baht
iPhone 15 Pro Max 256 GB48900 Baht
iPhone 15 Pro 1 TB63900 Baht
iPhone 15 Pro 512 GB54900 Baht
iPhone 15 Pro 256 GB45900 Baht
iPhone 15 Pro 128 GB41900 Baht
iPhone 15 Plus 512 GB50900 Baht
iPhone 15 Plus 256 GB41900 Baht
iPhone 15 Plus 128 GB37900 Baht
iPhone 15 512 GB45900 Baht
iPhone 15 256 GB36900 Baht
iPhone 15 128 GB32900 Baht
iPhone 14 Plus 512 GB45900 Baht
iPhone 14 Plus 256 GB36900 Baht
iPhone 14 Plus 128 GB32900 Baht
iPhone 14 512 GB42900 Baht
iPhone 14 256 GB33900 Baht
iPhone 14 128 GB32900 Baht

Kaynak: Apple Thailand

thailand-apple-store
Bangkok’taki Apple Store içinden bir görünüm.

iPhone renklerine de mutlaka bakıp stoklarda varsa istediğiniz rengi almanız daha doğru olacaktır. Bu telefonları Apple Store’larda ya da resmi yetkili iPhone satıcısı olan AVM mağazalarında bulabilirsiniz. iPhone’lar için şarj cihazı gibi ek aksesuarlarınızı da almayı unutmayın:

iphone-sarj-cihazi
iPhone ilk defa alıyorsanız şarj aleti de alabilirsiniz.

Tayland Kıyafet ve Ayakkabı Alışverişi

Nike ya da Adidas gibi mağazalardan alacağınız ürünlerden veri iadesi alabileceğiniz için oldukça mantıklı olabilir. Mutlaka fiyatları Türkiye ile kıyaslayıp alın; ancak genel itibariyle ayakkabılar bize göre ucuz.

bangkok-alisveris-merkezi
Centralword’den bir görünüm.

Tayland’dan getirebileceğiniz hediyeler olarakta bu ürünleri düşünebilirsiniz. Bagaj hakkınız ve nasıl götürebileceğinizi de hesaplamayı unutmayın. Örneğin ayakkabıyı kutusundan çıkartarak daha fazla yer tasarrufu yapabilirsiniz:

tayland-ayakkabi
Tayland’da bir Adidas mağazası.

Tayland Ayakkabı Fiyatları

Tayland’da ayakkabı fiyatları Nike ve Adidas gibi markaların mağazalarında Air Force gibi modellerin fiyatları 2.000 Baht’tan başlamaktadır. Elbette bu fiyatlar her zaman değişkenlik gösterebilir.

Zara gibi bazı markaların fiyatları ise Türkiye’ye göre pahalı. Yanılmıyorsam fiyatı 790 Baht civarındaydı:

tayland-zara-urunleri
Tayland’da bir Zara mağazasındaki parfümler.

Tayland’dan satın alabileceğiniz ürünler sadece yukarıda belirttiğim ürünler değil. Getirebiliyorsanız ya da ilgilenen olursa bir scooter fotoğrafı da eklemek istedim. Tahmin edebileceğiniz üzere birçok teknoloji firmasının da ürünleri bu ülkede bulunduğu için istediğiniz her ürüne ulaşabilirsiniz.

tayland-scooter
Bangkok’ta bir AVM’de yer alan elektrikli scooter.

Son olarak Tayland’da elektronik fiyatları her zaman satın almak istediğiniz ürüne göre değişir. Bu yüzden net olarak bir fiyat veremiyorum. Ayrıca Apple Watch Series 9 modeli 15.900 Baht’tan satışa sunulmaktadır. Tayland’da iPad fiyatları ise 12.900 Baht’tan satılıyor.

Tayland’da Kredi Kartına Taksit Yapılıyor mu?

Türk bankalarına ait kredi kartlarına taksit yapılamıyor. Tayland bankalarına ait bir kredi kartınız olması gerekmektedir.

Nakit ya da Kredi Kartı Fark ediyor mu?

Tayland’da genelde nakit kullanılıyor; ancak kredi kartının geçip geçmediğini öncesinde satış görevlilerine sorabilirsiniz. AVM’lerde genellikle sorun olmuyor.

Not: Havalimanında vergi iadesi ile alabileceğiniz her ürün sayesinde ürünlerin fiyatları daha ucuza gelebilir.

Tayland’da satın aldığınız cep telefonunu Tayland hattı yani SIM kartı takarak ülke içinde kullanabilirsiniz.

*Lütfen fiyatları tekrar tekrar kontrol edin; çünkü döviz kuru değişken olduğu için yazımda yer alan fiyatlar eski kalabilir.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Tayland’dan Telefon Getirmek ve Alışveriş Yapmak”

  1. Merhaba Samet bey
    Bir konuda danışmak istedim. Oğlum Türk sutopu milli takımında, geçen hafta İtalya’da adidas eşofman üstünü çaldırmış. Tayland adidas online mağazada buldum ürünü, tek bir tane kalmış bedeni. Almak istiyorum ama Türkiye’ye yollarlar mı, bana ulaşır mı emin olamadım. Bu konuda bana fikir verirseniz çok memnun olurum. Selamlar, yeşim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir