Siteye Canlı Destek Nasıl Eklenir? Favori Uygulamam: JivoChat

» » Siteye Canlı Destek Nasıl Eklenir? Favori Uygulamam: JivoChat

2 dakikada okuyabilirsiniz

jivochat

Müşterilerinizin ihtiyaçlarına öncelik vermek her zaman çok mantıklıdır. Müşteri hizmetlerinizi iyileştirmenin en kolay yollarından biri sitenize canlı sohbet yazılımı eklemektir. Böylece ziyaretçileriniz, sorunlarını çözmek için size veya atadığınız bir müşteri temsilcisine anında mesaj gönderebilir.

Piyasada çok fazla web sitesine eklenebilecek ücretli/ücretsiz canlı destek uygulaması var; ancak benim önerim size JivoChat olacak.  Ben SEO’ya başladığım yıllardan beri bu site var arkadaşlar yani çok güvenilirdir. Hatta yıllar önce çalıştığım bir marka sadece bu canlı destek uygulaması için bünyesinde 4 kişi çalıştırmakta ve burası sayesinde randevular almaktaydı. Bana göre Zendeks (Zopim)’den daha iyi.

Bu yazıyı yazmak için herhangi bir ücret vs. almadığımı da işin başında söylemek isterim. JivoChat’in Pro sürümü ile elde edeceğiniz lisans ile neler yapılabileceğini yazının devamında açıklayacağım. Hadi detaylara geçelim.

JivoChat Nedir?

JivoChat, sitelerde ziyaretçilerin sorularına müşteri temsilcisi ile cevaplar verip çeşitli entegreasyon seçeneği olan gelişmiş bir canlı destek yazılımıdır.

Neden JivoChat Kullanılmalı?

Bence piyasadaki en iyi canlı destek uygulamalarından birisi olması sebebiyle kullanabilirsiniz. En önemlisi potansiyel ziyaretçilerinizden daha fazla kazanç elde etmek için sitenize eklemeyi düşünebilirsiniz:

jivochat-ornek-kullanimi
Form toplama gibi işlemler için de kullanabilirsiniz.

JivoChat Kurulumu

Jivochat’i sitenize kurmak için öncelikle ücretsiz bir şekilde kayıt ol sayfasından üye olmalısınız.

jivochat-kurulum-ilk-adim
Jivochat kurulum ilk adımında bilgilerinizi ekleyiniz.

2. adımda ister default mesajları seçebilir isterseniz kendiniz özelleştirilmiş mesaj oluşturabilirsiniz. Müşteriyle ilk etkileşim bu kısım olacağı için farklı mesajların dönüşümlerini test etmenizi öneririm:

jivochat-ilk-mesaj
İlk mesajı özelleştirebilirsiniz.

URL kısmına sitenizi girebilirsiniz ya da henüz test/kurulum aşamasında siteniz varsa “i don’t have a website yet” kutusunu işaretleyip geçebilirsiniz:

jivochat-account-information
Lokasyonu dikkatli seçin.

Sıradaki adımda kullanmak için sebebinizi belirtebilirsiniz:

 • Daha fazla potansiyel müşteri elde etmek,
 • Mevcut potansiyel müşterilerden daha fazla satış elde etmek,
 • Müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi.
jivochat-plan-secimi
Plan seçebilirsiniz.

İşletim sisteminize göre JivoChat uygulamasını indirebilirsiniz. Bu adım zorunlu değildir, direkt sonraki adıma geçebilirsiniz:

jivochat-download
Jivochat indirme ekranı.

Son adımda belirtilen kodu kopyayaladıktan sonra sitenizin </head> etiketinin içine yerleştirmeniz gerekiyor. Magento, Shopify ve Wix gibi birçok platform için hazır kurulumlar da bulunmaktadır. WordPress CMS’e sahipseniz ve canlı destek uygulaması eklemek isterseniz şuradaki adımları uygulayabilirsiniz.

install-Jivochat
Jivochat yükleme ekranı.

Hepsi bu kadar! Bundan sonrası çok olay, panele zaten aşık olacaksınız. O kadar güzel istatistik ve agent ekleme yerleri var ki. Ayrıca sohbetlerin geçmişlerini görebilir, hangi operatör hangi ziyaretçi ile neleri kaç dakika konuşmuş gibi tüm veriye ulaşabilirsiniz. Yeni mesaj geldiğinde sesli bildirimleri açarak çok daha hızlı aksiyonlar alabilirsiniz. Hotheys tanımlayarak çok hızlı kısa yollar ile uygulamayı açabilirsiniz. Üstelik bu sesleri özelleştirme gibi birçok farklı özellikte yer almaktadır:

jivo-istatistik-ekrani
İstatistiklere göz atabilirsiniz.

*JivoChat’i kurduktan sonra demo hesabındaki premium özelliklerin sona erme süresi 14 gündür.

JivoChat Pro Sürüm Özellikleri

 • Sıkça sorulan soruları önceden oluşturabilirsiniz,
 • WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarına entegrasyon,
 • Spam filtresi ve kişisel verilerin korunması,
 • Farklı departmanlar oluşturabilme,
 • Ekstra müşteri temsilcisi eklemek,
 • Müşteri yazışmalarının kaydedilmesi,
 • Operatörlerin çalışma sürelerini izleyin,
 • İstatistik ve ziyaretçi kaynakları,
 • Feedback analizi, (Negatif & pozitif)
 • CRM’lere uygunluk.
jivochat-admin-panel
Panelden yazışmaları görebilir ve kontrol edebilirsiniz.

JivoChat Pro Fiyatı Ne Kadar?

JivoChat Pro sürümü fiyatı 560₺ olup anlık kura göre bu fiyat değişebilir. Daha büyük kurumsal firmalar için premium ücreti 1120₺ olarak belirlenmiştir.

JIVO’da AI (Yapay Zeka) Desteği Var mı?

Evet, uygulamada OpenAI entegreasyonuna sahip AI desteği bulunmaktadır.

JivoСhat API Desteği Sağlıyor mu?

Evet, yazılım içerisinde Widget API, Webhook API ve Chat API ismiyle 3 adet API dökümantasyonu bulunmaktadır.

jivochat-teklif
Hemen Jivochat deneyin.

Biraz yoruldum 🙂 Belirttiğim üzere gerçekten bu yazılımın çok fazla özelliği var ve yazmakla bitmeyecektir. Niche projelerim olsun çalıştığım markalar olsun bunu kullandığı ve faydasını gördüğüm için yazıyı yazmak istedim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir