Tayland İçinde Uçuş Nasıl Yapılır? (Bangkok-Phuket Örneği)

» » Tayland İçinde Uçuş Nasıl Yapılır? (Bangkok-Phuket Örneği)

1 dakikada okuyabilirsiniz

thailand-ic-hat-ucuslari

Tayland’a geldikten sonra örneğin Chiang Mai veya Phuket gibi yerlere uçak ile gidebilirsiniz. Bangkok’a geldikten sonra Don Mueang ve Suvarnabhumi havalimanlarından birisiyle uçuşu olan bir havayolu firmasıyla bu lokasyonlara uçabilirsiniz. Ayrıca zamanınız kısıtlıysa uçak gerçekten çok büyük avantaj sağlıyor ve hızlı bir şekilde Tayland gezi planınızı da oluşturabiliyorsunuz.

Ben Bangkok’a geldikten sonra Phuket’e Airasia firmasıyla uçtum ve bu yazım tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yani bu şirketten para almadım 🙂 Dediğim gibi siz diğer alternatifleri de düşünebilirsiniz. Tüm uçuş işlemlerimi de Türkiye’deyken yaptım, bu sayede orada zaman kaybı da yaşamadım. Zaten size mailde de uçuş bilgileri de iletildiği için direkt uçağa giriş yapabiliyorsunuz. Ek olarak Tayland vize kontrolü de ülke içinde olduğunuz için yapılmıyor. Henüz Tayland’a nasıl ucuza uçak bileti alacağınız ile ilgili yazımı okumadıysanız okumanızı öneririm.

Aşağıda son yaptığım yolculuktan örnek biletlemeyi görebilirsiniz. İsterseniz mobil uygulamadan da detayları görebilirsiniz:

airasia-ucus
Airasia geçmiş uçuşlarım.

Gitmek istediğiniz lokasyonları ve tarihleri seçip biletinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tüm satın alımlarımı Enpara kullanarak yaptım, düşük komisyonlar olduğu için öneririm. Hesap ekstresinde de kur değişimini net görebilirsiniz. 11 dolardan 20 dolar aralığında Bangkok-Phuket uçak biletinizi alabilirsiniz:

airasia-bilet-olusturma
Bilet oluşturma ve rezervasyon işlemleri.

Yükünüz çok fazlaysa mutlaka ekstra bagaj hakkınız olsun. Örneğin ben tek sırt çantamla gezdiğim için hiç sorun yaşamadım; ama sizin bavulunuz varsa 7 kg sizin için uygun olmayabilir ve havalimanında sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden ekstra bagaj seçenekleri olan paketleri seçebilirsiniz. Elbette diğer havayolu firmalarında daha farklı limitler olacaktır:

airasia-bagaj-secimi
Bagaj sınırlarına dikkat edin.

Bilgi: Giriş kısmında belirttiğim gibi Bangkok’ta 2 havalimanı olduğu için hangi havalimanını seçtiğinize mutlaka dikkat edin.

Ekstra bagaj almak isterseniz de aşağıdaki işlemleri bu site özelinde yapabilirsiniz:

tayland-ekstra-bagaj
Ekstra bagaj seçim ekranı.

Havalimanında beklerken Monk’ları da sıklıkla görebilirsiniz. Hatta bazı Taylandlılar onların sanırım duasını almak için yanlarına gidiyor ve onlarla dini konularda konuşabiliyor. Yanılmıyorsam havayolu firmasının adı aklıma gelmedi; monklara daha ucuz bilet bile verebiliyorlar:

havalimani-monk
Havalimanında uçak bekleyen bir Monk.

Bangkok Phuket Arası Uçuş Kaç Saat?

Yaklaşık 1 saat 25 dakika sürmektedir.

 

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir