Tayland’da Uzaktan Çalışma Deneyimim

» » Tayland’da Uzaktan Çalışma Deneyimim

1 dakikada okuyabilirsiniz

remote-work-thailand

Blogumu bilen bilir SEO harici yazı yazmıyordum; ama sonra neden Tayland ile ilgili yazılar oluşturmayayım diye düşündüm. İlk yazılarımdan birisi de benim gibi uzaktan çalışanlar için uzaktan deneyimimi anlatmak olacaktır. EEAT’de deneyimin dibine vuracağımız blog serisi başlıyor!

Öncelikle aramızdaki saat farkını iyi bilmemiz gerekiyor. Türkiye’de yaz/kış saati uygulamasında bir farklılık benim bu yazıyı yazdığım tarihten sonra olursa buna da dikkat etmeniz lazım.

Tayland ile Türkiye Arasında Kaç Saat Fark var?

Tayland ile aramızda tam 4 saat fark var. (GMT+7) Yani Tayland bizden 4 saat daha ileride.

Tayland Uzaktan Çalışma Deneyimi

TSİ sabah 09:30’da işe başladığımı düşünürsek oranın saatiyle 13:30’da işe başlıyorum. Gece geç saatlerde yattığınızda öğlen saatlerine kadar uyumak için mükemmel bir zamanınız oluyor gibi düşünebilirsiniz.

pattaya-cafeden-calisirken
Pattaya’da Starbucks’ta çalışırken.

Akşam TSİ 18:30’da işi bitirdiğinizde Tayland saat dilimine göre 22:30’da işinizi bitirmiş oluyorsunuz. Elbette karnınız acıkırsa mutlaka öncesinde yemek yemenizi öneririm. Olmazsa da zaten her yerde yemek yerleri var hiç sorun oluşturmayacaktır.

Tayland’da Bilgisayarınızla Nereden Çalışabilirsiniz?

Çalışma deneyimimi Pattaya, Phuket ve Bangkok özelinde anlatmak gerekirse çok büyük bir sorun yaşamadım. İnternete bağlanmamda hiç sorun oluşturmadı.

Starbucks gerçekten interneti ve içerisinin soğukluğu ile mükemmel çalışma ortamı yaratıyor. Türkiye’deki gibi internete direkt bağlanabiliyorsunuz. Sadece 22:30’a kadar bazı yerler açık olmayabiliyor. Bundan dolayı mutlaka açılış/kapanış saatlerine dikkat etmenizi öneririm. Bunun haricinde local bazı cafeler de bulunuyor; ama açıkçası sayıları bazı yerlerde barlara göre biraz az olduğu için hem açık hem de sakin bir çalışma ortamını bulmak biraz zor olabilir. Sadece “yakınımdaki cafeler” gibi aramalar yaparak günlük çalışma rutininizi tamamlayabilirsiniz:

bangkok-kafeler-maps
Google Maps’i cafe shop bulmak için aktif kullanabilirsiniz.

Mutlaka kulaklarınızın şarjı olsun ve sesli toplantı yapmamaya özen gösterin. Çalışma noktasında özetle hiç sıkıntı yaşamazsınız, gayet güzel yerler bulunmakta.

Zaman zaman bu yazıyı da aklıma notlar gelirse mutlaka güncelleyeceğim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir