Tayland’da Kullanabileceğiniz Önemli 8 Mobil Uygulama

» » Tayland’da Kullanabileceğiniz Önemli 8 Mobil Uygulama

3 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-mobil-uygulamalar

Tayland’da kullanabileceğiniz mobil uygulamaları ile seyahatiniz daha kolay hale getirebilir. Google maps’i zaten bilerek eklemedim. Wifi bağlantınız olduğunda çevrimdışı olarak örneğin Bangkok ve çevresini telefonunuza indirebilirsiniz.

1. Booking

Booking, kesinlikle yükleyin diyebileceğim bir diğer uygulama. “Tayland Booking” bu iki kelime ayrı düşünülemez.

Önemli Bilgi: Bazen sadece mobil uygulamaya özel %5 – %10 gibi ekstra indirimler de gelebiliyor. O yüzden mutlaka masaüstü değil mobil uygulamaya da bakmanızı öneririm.

Üstelik sürekli başka şehirleri de ziyaret edecekseniz ve öncesinde de geçmişiniz varsa “Genius” indirimlerini alabilirsiniz. Örneğin ben %15 indirimle birçok otelde kaldım ve elde ettiğim bu indirimle de farklı alternatiflerde kullandım. Neden ucuza ödemek varken fazla ödeyeceksiniz öyle değil mi? Birkaç yerde daha kalırsam %20 indirime de ulaşacağım. Ayrıca uygulama içindeki birçok farklı filtre ile konum olarak çok iyi oteller ya da hostelleri seçebilirsiniz. Örneğin ben 2k₺ kazanç elde etmişim:

booking-genius
Booking’teki Genius indirim örneği.

Booking bu sayede rakiplerine göre daha ucuz konaklama hizmeti veriyor. Aşağıda en popüler ve indirimli Tayland otellerini görebilirsiniz:Booking.com

Çok fazla rezervasyon ve otel uygulamasıyla da açıkçası hem yazıyı hem de sizin telefonunuzu şişirmek istemem.

2. Traveloka

Traveloka ile seyahat ederken özellikle Tayland iç hatlardaki uçak biletlerinizi daha ucuz almanızı sağlayabilir. Ayrıca otel rezervasyonları ile diğer birçok aktiviteyi bu app içinden hallederek ekstra avantajlar elde edip bahtlarınızı boşa harcamamış olursunuz. Özellikle konaklamada mutlaka Booking ile karşılaştırma yapmanızı öneririm. Rezervasyon ve ödeme tamamlandıktan sonra, uygulama telefon üzerinden elektronik bileti veya rezervasyon onayını gönderecektir. Böylece belgeleri yanınızda taşımanıza gerek kalmayacak ve bilgilere istediğiniz zaman erişebileceksiniz.

traveloka
Traveloka’dan uçuş arama ekranı.

3. Google Translate

Google Translate zaten default olarak hepinizde vardır; ama hatırlatmak istedim. Ayrıca internetiniz olmasa bile Google Translate kullanabilirsiniz. Thai dilini bizler için okumak neredeyse imkansız. Bu yüzden Translate uygulamasının kamerasını açarak istediğiniz bir tabela ya da görseli çektiğinizde otomatik olarak Türkçe’ye çevirecektir. Örneğin aşağıda dillerin sağ taraflarında çevrimdışında bile o dili kullanabilmeniz için indirme iconları görünüyor, Thai dilini seçip indirebilirsiniz:

google-translate-cevrimdisi-indirmek
Tayca’yı seçip indirebilirsiniz. Örneğin ben Almanca’yı indirdiğim için yanında farklı icon görünüyor.

4. Grab

Grab, hızlı ve kolay bir şekilde taksi bulmanızı sağlayan bir uygulamadır. Grab ayrıca taksi ve motosikletler dahil olmak üzere çok çeşitli seyahat seçenekleri sunar. Tek gezdiğim için neredeyse her zaman motorsiklet kullandım. Hem çok ucuza geldi hem de trafik derdim hiç olmadı. Uygulamada tek yapmanız gereken kalkış ve varış noktasını seçmek. Uygulama hemen ardından mesafeyi, beklenen süreyi ve tahmini ücreti hesaplayacak ve size sadece taksinizin gelmesini beklemek kalacak. Ücretinizi THB ile nakit veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Sadece Phuket gibi yerlerde Bangkok’a göre seçeneğiniz daha az olabilir not olarak belirtmek istedim.

Örneğin 4.03 km uzaklıktaki bir yere 11 dakika gitmişim ve motorsiklete sadece kredi kartımla 57 THB ödemişim. Buna göre de aslında kendinize göre ufakta olsa Tayland için ulaşım bütçesini de hesaplayabilirsiniz:

grab-uygulamasi-odeme
Grab ile ödeme sonuç makbuzum.

5. Line

Arkadaşlarınızla sohbet için en popüler uygulamaların WhatsApp veya Telegram olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Tayland’da durum böyle değil. Line ile arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj, arama, fotoğraf, video, belge & sesli mesaj gönderebilirsiniz. Tayland’daki çoğu kişi Line’ı kullanıyor, bu nedenle Taylandlı arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca tur firmalarına sorularınız olursa Line ID alarak sorularınızı sorabilirsiniz.

line-arkadas-ekleme
Line ile arkadaş ekleme ekranı.

Ayrıca Line uygulaması, Tayland’da kullanılan sosyal medya ve arkadaşlık uygulamalarından birisidir.

Tayland’da WhatsApp yerine ne kullanılır?

Tayland’da WhatsApp yerine genellikle Line kullanılmakta ve mesajlaşmalar ya da görüntülü aramalar bu uygulamadan yapılmaktadır.

6. Bolt

Bolt‘u da aynı Grab gibi düşünebilirsiniz. Çok farklı ulaşım seçenekleri ile Tayland’da ulaşım konusunda elinizin altında olmasını öneririm. Genellikle cash kullandım ve hiç sıkıntı yaşamadım. Motorsiklet çağırırken sürücünün puanlarına da bakıp çağırabilirsiniz. Kişisel önerim yolda durdurmak yerine direkt bu uygulamadan çağırırsanız daha az maliyetle istediğiniz yere gidebilirsiniz.

tayland-bolt-uygulamasi
Bolt uygulamasını kullandığım bir sonuç.

Not: Bold kullanırken örneğin 48 baht bir tutar ödeyeceksiniz gerçekten cebinizde 50 baht falan olsun. 100 Baht verirseniz birçok sürücü “bozuk param yok” diyip o paranın üstüne yatabiliyor.

Bolt Uygulaması Hangi Ülkelerde var?

Bolt uygulaması, Tayland’ın büyük şehirleriyle beraber dünyanın 500’den fazla şehrinde kullanılmaktadır.

7. GetYourGuide Mobile App

GetYourGuide uygulamasını sadece Tayland değil diğer ülkelerde de kullanabilirsiniz. Özellikle çift kişilik tur programları gerçekten çok indirimli olabiliyor. Ben hiç sorun yaşamadım, zaten turların puanlarına ve görüşlere de bakarak önceden planlamalarınızı yaparak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Su etkinlikleri, açık hava ve spor aktiviteleri ile Tayland’ın kültürel deneyimlerini yaşamak için birçok yönden sizlere yardımcı olacaktır.

8. 12Go

Evet ismi çok farklı gelebilir; ancak 12Go.com sitesinden otobüs ve tur bilet satın alma işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hatta Türkiye’den Bangkok’a gitmeden önce rezervasyon yaparsanız Bangkok’tan Pattaya’ya da bu uygulama sayesinde gidebilirsiniz.

Powered by 12Go system
Son olarak Klook güvenilir mi sorularını da çok alıyorum; ancak pek önermiyorum. Birden üyelik hesabınızı devre dışı bırakabiliyorlar.

Yukarıdaki uygulamalar haricinde farklı önerileriniz de olursa her zaman yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Turistik olarak çok ihtiyacınız olmayacak uygulamaları ise bilerek eklemedim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir