Tayland’da Para Bozdurma- ATM & Döviz Bürosundan Baht Çevirme

» » Tayland’da Para Bozdurma- ATM & Döviz Bürosundan Baht Çevirme

3 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-para-bozdurma-islemleri

Tayland’a geldiğinizde havalimanında max 30-50 dolar bozdurarak THB çevirme işlemlerinizi en azından merkeze gelmek için kullanabilirsiniz. Türkiye’de ben hiç göremedim THB veren banka. (Varsa her zaman belirtebilirsiniz)

Örneğin ben yanıma dolar alsam da Booking’ten yaptığım rezervasyonda dikkatimden kaçan nokta oradayken ücreti ödeyebileceğim kısmıydı. Ben gitmeden ayarladığımı düşündüm; ama orada ödemem gerekiyormuş. Ödemeyi yaptım; ancak biraz dolarım azaldı. Bu tür bir durum başınıza gelirse hiç dert etmeyin.

Tayland Döviz Bürolarından (Exchange Office) Para Çevirme

Tayland’da döviz bürolarından para çevirmek istediğinizde sizde ehliyet, pasaport ya da TC kimlik kartı istenmektedir, yanınızda bunlardan birini mutlaka bulundurun:

tayland-dovız-exchange-burosu
Tayland’daki bir döviz bürosu önü.

Exchange ofislerinde örneğin Euro ya da Dolar çevirecekseniz bu banknotların sanki dün bankadan çıkmış gibi olmasına Taylandlılar çok dikkat ediyor. Ben Türkiye’de bankaya gidip içerden elden dolar aldım, üzerinde ufak bir MB damgası var diye kabul etmediler ve paramı çevirmediler. Kenarlarında en ufak bir yırtık ya da sorun varsa hiç bozmuyorlar. Bu insanın aşırı sinirini bozuyor, paran var bozduramıyorsun. 5 dakika paraları inceliyorlar yani siz düşünün. Elbette işleri bu; ama bu biraz abartı. Yaşayınca görebilirsiniz demek istediğimi.

100-dolar
Bir ofisin kabul etmediği 100 dolarım.

Paranızı neredeyse her köşe başında bulunan Exchange ofislerini kullanarak çevirebilirsiniz. Ofisler arasında çok büyük fark olmuyor açıkçası. En büyük fark havalimanı ile oluyor, o yüzden havalimanında az para çevirin. Döviz bürolarında %4 – %9 arasında fark olabiliyor. Dövizler nasıl çok az kusurlı banknotları almıyorsa siz de baht alırken bu şekilde davranabilirsiniz.

tayland-excange-ofisleri
Örnek exchange ofisleri.

Dikkat: Gece saatlerinde neredeyse hepsi kapalı olduğu için mutlaka Google Maps çalışma saatlerine dikkat ederek THB çevirme işlemlerinizi yapın.

Ofislerin önündeki döviz kurlarını inceleyebilirsiniz:

tayland-doviz-kurlari
Fiyatları incelemeden çeviri yapmayın.

Tayland’da ABD Doları Ne Kadar?

Tayland’da ABD dolarını çok büyük bir kur farkı yoksa 35-36 bahta bozdurabilirsiniz.

50 dolar/euro bozdurduğunuzda bu 100 dolar/euro ile aynı komisyon oranında bozulmuyor. Gördüğünüz gibi her aralık farklı kura sahip, bu yüzden bankanızdan olabildiğince 100’lük banknotlar rica edebilirsiniz. Aşağıda 300 dolar ve 20 doların hangi kurlarla çevrildiğinin örneğini görebilirsiniz:

dolar-baht-cevirme
100$ ve 20$ farklı fiyatlandırması. 20 doları, 34,85 THB’ye bozdurmuşum.

Tayland’da Hangi Para Birimleri Geçiyor?

Başta Euro ve Amerikan doları olmak üzere aşağıdaki para birtimleri ülke genelinde kabul görmekte ve bozdurulmaktadır:

 • ABD Doları,
 • Euro,
 • Sterlin,
 • Avusturalya Doları,
 • Japon Yeni,
 • Singapur Doları,
 • İsviçre Frangı,
 • Yeni Zellanda Doları,
 • Hong Kong Doları,
 • Kanada Doları,
 • Danimarka Kronu,
 • İsveç Kronu,
 • Norveç Kronu,
 • Rus Rublesi,
 • Tayvan Doları,
 • Kore Wonu,
 • Hindistan Rupisi,
 • Malezya Ringgit.

Tüm Param Bitti Nasıl Baht Alabilirim?

Cebinizde hiç TL ya da USD kalmadıysa kredi kartınız varsa ATM’lerden (bankamatik) birine kredi & banka kartınızı takıp 220 baht işlem ücreti verip istediğiniz kadar Baht alabilirsiniz. O yüzden fazla çekmenizi öneririm; çünkü 10k baht çekip hemen bitince tekrar 220 baht vereceksiniz. Ayrıca ben kartımı bile kullanmadım, QR kod kullanarak direkt işlemleri gerçekleştirdim. (Bunu Phuket’te yaptım, her banka ATM’si QR desteklemeyebilir!)

tayland-atm-para-cekme
ATM’den para çekme işlemi örneği.

Kartınızı taktıktan sonra aşağıdaki gibi bekliyorsunuz ve bir süre sonra sizden PIN kodunuz isteniyor:

atm-tayland
ATM kart giriş ekranı.

İngilizce dilini seçmenizi öneririm, Türkçe dil seçenekleri bulunmuyor:

atm-dil-secimi-tayland-atm
Dil seçme ekranı.

Ne kadar çekerseniz çekin sabit bir fee alınıyor:

220-baht-islem-ucreti-atm
ATM’den 220 Baht ücret kesiliyor.

Elbette Tayland bankalarına çalışma saatlerinde girip sıra alarakta para çevirme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Mobil uygulamaya girdiğinizde zaten faiz oranını ve ne kadar çektiğini görebilirsiniz. USD > THB şeklinde bir çevirme işlemi yaptırmıştım:

nakit-avans-baht
Nakit Avans çektikten sonraki durum.

Ayrıca bazı otellerin lobilerinde de para bozdurma işlemleri yapılmaktadır. Zor durumda kalınca sormanızı öneririm. Hatta bazen daha da uygun kurlar olabiliyor.

Banka Hesabımda Dolar & Euro Var Bunları Çevirebilir miyim?

Hayır, çeviremiyorsunuz. Ben ne kadar denesem de banka hesabımdaki Euro ya da dolarları Tayland’da bir ATM’den çekemedim.

Bozuk Madeni Para Çevirebilir miyim?

Hayır, birçok döviz bürosu Euro ya da dolar madeni paraları çevirmemektedir.

Tayland’da ATM’den En Fazla Ne Kadar Çekebilirim?

Tek seferde en fazla 20.000 Baht almıştım; ancak bu bankalara göre değişkenlik gösterebilir.

Tayland’da Türk Bankası Var mı?

Hayır, bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle Tayland’da Türk Bankası bulunmamaktadır.

Türkiye’de Tayland Bahtı Nereden Alınır?

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bankalardan Baht alamıyorsunuz. Sadece büyük döviz bürolarında belki varsa vardır; ama çok yüksek komisyona verirler.

Tayland Bankaları

Tayland’ın 7 büyük bankası, yurt içi mevduatların %82’lik payının yanı sıra çeşitli finansal ürünlerde güçlü pozisyonlarıyla pazarda ciddi bir paya sahiptir. İlginizi çekerse bu bankalar şu şekilde:

 1. KASIKORNBANK
 2. The Siam Commercial Bank
 3. Bank of Ayudhya
 4. Krung Thai Bank
 5. SCB X
 6. Bangkok Bank
 7. TMBThanachart Bank

Son olarak Tayland dönüşünde elinizde Baht kaldıysa havalimanlarındaki exchange ofislerinden USD ya da EUR para birimine çevirebilirsiniz. ATM’lerde çekeceğiniz nakit avans ile ekstra faizler uygulanabileceğini lütfen unutmayın. Tekrar gelme planlarınız varsa elbette kenarda da saklayabilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir