Tayland’da Çamaşırlarınızı Nasıl Yıkayabilirsiniz?

» » Tayland’da Çamaşırlarınızı Nasıl Yıkayabilirsiniz?

1 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-camasir-yikama-islemleri

Tayland’da kaldığım zamanlarda en çok aldığımda sorulardan birisi de “çamaşırları nasıl yıkatıyorsun” sorusuydu. Ben bu kadar laundry service olan başka bir ülke görmedim. Her sokakta neredeyse çamaşırlarınızı yıkatabileceğiniz yerler var. Ayrıca sizin makinenin başında bekleyip önce çamaşır makinesinden çamaşırlarınızı alıp kurutma makinesine attığınız birçok farklı yer bulunuyor.

Tayland’da En Basit ve Hızlı Çamaşırları Nasıl Yıkatırım?

Laundry service tabelası olan her yerde çamaşırlarınızı yıkatabilirsiniz. Çamaşırlarınızı bir poşete koyup götürdüğünüzde zaten hemen elinizden kapıyorlar 🙂 Genellikle verdiğiniz günün ertesi günü aynı saatlerde çamaşırlarınızı alabiliyorsunuz. Yıkadıktan sonra kurutuyorlar ve güzel bir poşete düzgün bir şekilde katlayıp size veriyorlar.

Ben bu şekilde hep yıkattım ve aldım:

Tayland çamaşır
Çamaşırlarınız bu şekilde teslim alabiliyorsunuz (Ütülü)

Ayrıca aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi daha büyük yerler var; ancak bunlara deterjan almanız ve beklemeniz (ortalama 30 dakika) gerekiyor. Daha düzenli yaşayanlar sanırım bu yerleri daha sık kullanıyor; fakat turistler biraz daha az kullanıyor. Kilogramlara göre vereceğiniz para da haliyle artıyor:

tayland-camasir-yikama-yerleri
Birçok makinenin olduğu dükkanlar.

Not: Bazı yerlerde bilerek para bozmayabilirler o yüzden yanınızda bozuk baht bulundurmanızı öneririm.

Tayland’da Çamaşır Yıkatma Fiyatları Ne Kadar?

Tayland’da laundry service’te ortalama çamaşır yıkatma fiyatları kg başına 50-70 Baht arası değişmektedir. Ütü ve yıkama ise yaklaşık 70-80 Baht’tır. Siz istemediğiniz sürece kıyafetleriniz ütülenmemektedir.

En Mantıklı Seçim Hangisi?

Kendinizin gidip çamaşırları yıkamanız elbette daha mantıklı ve ucuz; ancak zaman sıkıntınız varsa bunu göz ardı edebilirsiniz. Pattaya ya da Phuket gibi şehirlerde fiyatların farklı olabileceğini unutmayın.

Ütü için ekstra fiyatlandırma yapılmaktadır; eğer istemiyorsanız mutlaka öncesinde ütü istemediğiniz belirtin.

laundry-service-thailand-price
Örnek çamaşır yıkama yeri ve fiyatları.

Ödemelerinizi çamaşırları aldıktan sonra yapıyorsunuz. Mutlaka çıkmayan lekeler varsa belirtin; çünkü bazen çok üstten temizlik yapabiliyorlar. Google maps kayıtları genellikle olmadığı için 1 yıldız bile veremiyorsunuz.

Son olarak bazı yerlerde aşağıdaki gibi kurallar olabiliyor; ama yani kıyafetim yağlıysa ne yapayım mecbur yıkamam gerekiyor :=) Ayakkabıların ise yıkanmasına çok sıcak bakmıyorlar:

camasir-yikama-kurallari
Bazı kurallar.

Tayland’da tek derdiniz bu olsun diyor ve iyi eğlenceler diliyorum! :=)

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir