Bangkok Çin Mahallesi (Chinatown) Neler Yapılır ve Neresi Gezilir?

» » Bangkok Çin Mahallesi (Chinatown) Neler Yapılır ve Neresi Gezilir?

4 dakikada okuyabilirsiniz

bangkok-cin-mahallesi

Bangkok, dünyadaki en büyük Çin mahallelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bu mahallede asırlık gelenekler hala canlı bir şekilde yaşamaktadır. 1780’lerde Teochew tüccarları tarafından kurulan bu mahalle, otantik bir atmosferi ile değişmeden kalmıştır. Bu bölge genellikle “Yaowarat” olarak adlandırılır ve özellikle yemek tutkunları arasında büyük bir üne sahiptir. Göz alıcı tarihi yapılar, canlı pazarlar ve yeşil alanlar ziyaretçilere pek çok şey sunmaktadır. Ayrıca henüz konaklama ayarlamadıysanız Bangkok kalınacak yerler makalesine göz atabilirsiniz.

Bangkok ziyaretinizde Çin Mahallesi’ni gezerken bu listedeki en iyi noktaları gezmenizi öneririm:

Wat Traimit Tapınağı’nı Ziyaret Edin

Wat Traimit, Bangkok’un Çin Mahallesi’nde bulunan en önemli Budist tapınaklarından biridir. Altın kulelerle kaplı bu parlak beyaz bina, dünyanın en büyük altın Buda heykelini barındırmaktadır. Daha önce kalın bir sıva tabakasının altında gizlenmiş olan bu heykelin dini ve ekonomik değeri, tamamen tesadüfen 1955 yılında keşfedilmiştir. Tapınak ayrıca birçok diğer dini heykel ve orijinal antik tapınağın kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Wat Traimit
Wat Traimit – Altın Buda

Yaowarat Chinatown Heritage Center

Yaowarat Chinatown Heritage Center, Çin Mahallesi’nin mirası hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir. Ziyaretçiler, Çinlilerin Siyam’a (Tayland’ın eski adı) göçünden günümüze uzanan büyüleyici bir yolculuğa buradan ulaşabilir. Eski fotoğraflar, Çin Mahallesi’nin geçmişte nasıl göründüğünü gösterirken, burayı evleri olarak gören ilk göçmenlerin günlük yaşamına ve mücadelelerine dair kesitler sunmaktadır. Çeşitli eserler ve görsel-işitsel ekranlar geçmişi daha da canlı hale getiriyor.

Yaowarat Chinatown Heritage Center
Yaowarat Chinatown Heritage Center

Lezzetli Sokak Yemeklerinin Keyfini Çıkarın

Çin Mahallesi, Bangkok’un en iyi sokak yemekleri noktalarından biri olarak ünlüdür. Gündüzleri bile cazip bir yemekler sunarken, akşamları bölge gerçekten canlanır. Satıcılar arabalarını yol kenarına çekerek birçok Tayland sokak yemeği hazırlarlar. Leziz aromalar ve pişirme sesleri mahalle boyunca yankılanır. Bir plastik sandalyeye oturun, sıcak bir erişte çorbasının tadını çıkarın. Elbette damak zevkinize göre yemekleri yemeyebilirsiniz.

Bangkok’ta Çin Mahallesi’nde kalabileceğiniz en ucuz fiyatlı otelleri aşağıda listeledim:Booking.com

Tuk-tuk Kiralayın (Elbette Pazarlıkla)

Bir tuk-tuk kiralayarak işlek caddelerde keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Çin Mahallesi’nin sokakları hareketlilik ve canlılıkla doludur. Kaldırımlar ve dar yollar sıklıkla kalabalıktır, bu durum insanların ilerlemesini yavaşlatabilir. Eğer bölgenin heyecan verici atmosferini deneyimlemek isterseniz, bir tuk-tuk’a atlayarak keyifli bir tur yapabilirsiniz. Bu tur sırasında kaotik kalabalıktan uzaklaşarak rahatlayabilirsiniz.

Chinatown Tur Programları

Her şeyin hazır olduğu bir tur programı arıyorsanız aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz:

Sokakları Gezin

Bangkok’un Çin Mahallesi’nde iki ana yol bulunmaktadır: Yaowarat Yolu ve 150 yıllık Charoen Krung Yolu. Her iki cadde de koşuşturan insanlar, tarihi mimari ve geleneksel mağazalarla size çok iyi bir deneyim sunabilir.

Ana caddelerden biraz uzaklaştığınızda daha büyüleyici sahnelerle karşılaşırsınız. Zanaatkârların ahşap, metal ve diğer malzemelerle yaratıcı işlerini izleyebilirsiniz. Mükemmel nakış işlerini yaratırken gözlüklerinin üstünden bakarak çalışan kadınları gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca birçok farklı aktar mağazalarını da gezebilirsiniz. Ben çok anlamadığım için girmedim ama müthiş şeyler var. Sokaklardaki rahatlatıcı tütsü kokularını da gezerken fark edecesiniz.

cin-mahallesi-aktar
Çin Mahallesi’nde bir aktar dükkanı.

Wat Mangkon Kamalawat Ayrıntıları

Wat Mangkon Kamalawat’taki detaylara hayranlıkla bakın. Bangkok’un en büyük ve en önemli Çin tapınağı olan Wat Mangkon Kamalawat’ı ziyaret edin. 1870’lerin başında inşa edilen tapınağın orijinal adı Wat Leng Noei Yi’dir. Şu anda ise ‘Ejderha Lotus Tapınağı’ anlamına gelen bir ismi vardır. Geleneksel Çin tarzında inşa edilen tapınak avlusunda bir dizi küçük tapınak bulundurur. Büyük savaşçı heykelleri girişte nöbet tutar. İçeride devasa Çin tarzı altın Buda heykeli bulunur ve insanların dua etmek buraya akın etmektedir.

Sala Chalermkrung Performansları

Tarihi Sala Chalermkrung binası aslen bir sinemayken, şimdi geleneksel Tay dans gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro özellikle khon adlı klasik kültürel gösterilere odaklanmaktadır. Bunlar, Hindu destanı Ramayana’nın Tayland versiyonu olan Ramakien’den uyarlanan maskeli dans dramalarını içerir. Canlı müzik ve akrobasi gösterilerinin tadını çıkarabilirsiniz.

tayland-Sala-Chalermkrung
Geleneksel gösterilerden bir görüntü.

Çin Kapısı

Büyük ve kırmızı Çin Kapısı, Çin Mahallesi’nin en çarpıcı sembollerinden biridir. Geleneksel motiflerle süslenmiş olan kapıda çiçekler, ejderhalar ve hayvanlar gibi unsurlar bulunur. 1999 yılında inşa edilen bu kapı oldukça yeni bir eklemeye sahiptir. Kapının çevresindeki asfalt alanda rengarenk çiçek bahçeleri ve Çin heykelleri göze çarpar. Özellikle büyük Çin festivallerinde, birçok insan buraya adak adamak için ziyaret eder.

cin-kapısı-bangkok
Çin Kapısı – Bangkok

Pazarları Gezin

Bangkok’un Çin Mahallesi, kendinizi yerel yaşam tarzına tamamen kaptırabileceğiniz çok sayıda hareketli pazara ev sahipliği yapmaktadır. Pazarlık seviyorsanız ucuz fiyata sahip çok fazla çeşit bulunduran Sampaeng Lane pazarına göz atabilirsiniz. Labirenti andıran sayısız sokakta kaybolmamaya dikkat edin!

hediyelik-esya-bangkok
Hediyelik eşyalarınızı buradan temin edebilirsiniz.

Talad Noi (Küçük Pazar) bana çok nostaljik görünüyor. Talad Kao (Eski Pazar) sizi Çin Mahallesi’nin geçmişine götürür. Pazar birkaç yüz yıldır faaliyet göstermekte ve satıcılar yerel halka çeşitli gıda ürünleri satmaktadır. Talad Mai’nin (Yeni Pazar) adı sizi yanıltmasın pazar, 100 yıldan uzun süredir faaliyet göstermektedir.

Bangkok’un Çin Mahallesi ile ilgili aklıma gelen gezilebilecek yerler bunlardı. Bu mahalleyi en fazla 1 günde gezebilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir