Google My Business Hesabı Askıya Alınanların Yapması Gerekenler

» » Google My Business Hesabı Askıya Alınanların Yapması Gerekenler

2 dakikada okuyabilirsiniz

google-my-business-askiya-alinma

Local SEO’da işletme girişlerinde yapılan spama veya kalite sorunlarına izin verilmiyor. Bunlardan gözle görülür örneği de işletmelerin bazı nedenler yüzünden askıya alınması.

My Business paneline bir girdiniz ve kırmızı yazıya “işletmeniz askıya alındı” yazısını gördüyseniz geçmiş olsun :/

Google My Business Local SEO’da işletmelerin başarılı olması ve müşterileriyle siteleri dahi olmasa birebir iletişime geçebilecekleri bir platform.

Tüketicilerin %64’ü işletmeye ulaşabilmek için Google My Business’ı kullanıyor. (Brightlocal)

İşletme Hesabımın Askıya Alınması Ne Anlama Geliyor?

Ziyaretçileriniz işletmenizi aradığında veya alakalı terimlerle Google’da arama yaptığında sizin gösterilmeyeceğiniz anlamı taşır. Bu durum potansiyel müşteri kaybı ve kazançlarınızın düşmesi anlamı taşır.

google-my-business-askiya-alindi
Google Benim İşletmem Hesabının Askıya alınması.

İşletmenizin askıya alınıp alınmadığını kontrol etmek için GMB panelinize sık sık girin ve kontrol edin. Durum “devre dışı” veya “askıya alındı” şeklinde gözükebilir. Kalite ihlalleri nedeniyle konumlar devre dışı kalabilir. Aşağıdaki adımları dikkatlice okumanızı öneririm.

İşletme sahibi olan Google hesabı kaldırılırsa işletme tamamen kaldırılır; ancak hesap tekrar aktif duruma gelirse işletmeler geri gelir. Yöneticilerin hesapları askıya alınırsa GMB girişleri bu durumdan etkilenmez.

Google Benim İşletmem Hesabım Neden Askıya Alındı?

Google direkt olarak işletmenizin hangi sebeple askıya alındığını net bir şekilde size söylemiyor. Genel olarak içerik ve davranış politikaları ihlali nedeniyle işletmeler askıya alınıyor. Bu çok sayıda şikayet, şüpheli etkinlikler veya politika ihlalleri olarak sıralanabilir.

Yetki verilen yöneticilerin yaptığı aykırı durumlar yüzünden işletme profili etkilenebilir. Bu tür durumlarda yöneticinin yetkisini kaldırıp durumu eski haline getirebilirsiniz.

Google’ın işletmenizi askıya almasının kendi tarafından kesin bir nedeni vardır ve bu ciddi bir sorun yüzünden olabilir. Google arama yapanlara en güncel ve doğru bilgiyi sunmak ister, güven burada en kilit noktadır.

Yerel SEO’da görünürlüğü arttırmak için GMB hesabınızda %100 doğru ve güvenilir bilgilerin olması son derece önemlidir. Askıya alınan işletmelerin birçoğunda belirttiğim gibi güven konusunda ciddi problemler var.

Google My Business İşletmesinin Askıya Alınma Nedenleri

 • Başka bir işletmeyle aynı adrese sahipsiniz (bakınız),
 • GMB’de belirttiğiniz web sitesi ile gerçek siteniz farklı,
 • Yelp, Yandex Haritalar gibi profillerde yer alan bilgiler ile GMB bilgileriniz eşleşmiyor,
 • İşletme adından spam yaptınız,
 • Web sitesi köprü vafizesi görerek yönleniyor,
 • İşletme türünüz hassas bir kategoride (silah vb),
 • Fiziksel adresiniz doğru yeri işaret etmiyor,
 • İşletmeniz fiziksel bir mağaza olarak gözükmüyor,
 • Birincil kategoriniz spam amaçlı kullanılmış,
 • İşletme hakkında şikayetler çoğalmıştır.

Yukarıda bahsettiğim nedenler en yaygınlar arasında olup bunlar gibi çok daha farklı sebep olabilir.

Daha özel sektörlerde çilingir, nakliyat veya araç kiralama gibi askıya alınmalar daha sert olabilir. Aynı işletmeniz için birden fazla doğrulama yapmayın!

İşletmeniz Askıya Alındıysa Ne Yapmalısınız?

Bu makalede bahsettiğim tüm hususları dikkatlice okuduysanız sıradaki adım GMB desteğiyle iletişime geçmek olmalıdır. İlgili ekibin size geri cevap vermesinin uzun zaman süreceğini unutmayın. (en az 2-3 Hafta)

İşletmenizle ilgili ekip sizden aşağıda belirttiğim bilgileri isteyebilir;

 • İşletmenin tabelasını gösteren fotoğraf,
 • Fiziksel adresi tanımlayabilecek sokak numarası vs. gibi bilgiler,
 • Sizden fatura istenebilir GMB adresinizle aynı olan,
 • Video doğrulama,
 • Vergi bilgileri gibi kurumsal belgeler,
 • Spam yapan işletme kullanıcıları kaldırmanız istenebilir,
 • Adınızı daha doğru şekilde yazmanız için GMB’de isim değişikliği yapmanız talep edilebilir.

İşletmenizi yeniden aktif etmek için itiraz formunu kullanabilirsiniz. Tabelalarda işletme logonuzu veya adınızı temsil eden işaretlerin olması önemlidir. İşlemlerinizi yaparken hırsla davranıp işletmenin kalıcı olarak askıya alınmasına sebep vermemeye çalışın.

Kalite sorunları nedeniyle askıya alınan hesaplar için işletme panelinizden canlı destek, telefon veya maille iletişime geçebilirsiniz.

Hesabınız askıya alınmasa (suspend) bile burada yazılan bilgilerden yola çıkarak önceden önleminizi alın. Google işletme hesapları için kurallarını ve yönergelerini mutlaka gözden geçirin ve eksiklerinizi buna göre tamamlayın.

Daha fazla hizmet ve çözüm isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

Faydalı Kaynak;

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Executive olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, boş zamanlarında Netflix'ten bişeyler izlemektedir. Çeşitli alanlarda SEO çalışmalarını sürdürmektedir.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Executive olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, boş zamanlarında Netflix'ten bişeyler izlemektedir. Çeşitli alanlarda SEO çalışmalarını sürdürmektedir.

10 Replies to “Google My Business Hesabı Askıya Alınanların Yapması Gerekenler”

 1. Hocam bizim işletme de askıya alındı ve form doldurdum 25 Martta fakat hala bi geribildirim gelmedi. Önceden ekleyen arkadaş sadece isşm ve adres bilgisi girmiş. Biz de yoğun olarak kullandığımızdan zor duruma düşmemek için düzenleme yapmıyorduk askıya alınmasın diye. Fakat hesabımız askıya alındık ve çok mağdur duruma düştük. Askıya alındıktan sonra kısa açıklamadan tutun etiketlere kadar eksik olan ne varsa ekledim. Hala geri dönüş bekliyorum. Fakat yaptığımız sezonluk işten ötürü özellikle de bu aylarda aktif olması gerekiyordu. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanız. Açılma ihtimali var mı? Ya da yeni bilgilerle işletme girişi yaparsak eğer bizi sıkıntıya sokar mı? Cevabınızı bekliyorum hocam çok teşekkür ederim böyle bir yazı hazırladığınız için. Esenlikle kalın.

   1. Hocam öncelikle yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Google’a e-posta dışında ulaşabileceğim bir yöntem var mı peki? Normal şartlarda hafta içi telefon desteği oluyormuş fakat covid-19 nedeniyle o seçenek iptal edilmiş heralde. Hocam tekrar güncel bilgilerle aynı isimle (yapmış olduğum güncel bilgilerlerle) işletmeyi açsam bir sıkıntı olur mu acaba? Onaylanmada sıkıntı yaşar mıyım? Ve açmış olduğum yeni GMB hesabı askıya alınan hesap olur da açılırsa sıkıntıya girer mi?
    Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 2. Merhaba iyi bayramlar biz yerinde yıkama işi yapiyoruz evimizi homeofis olarak kullanıyoruz. Vergi levhamız esnaf odası kaydımız pos cihazına kadar herseyimiz var fakat 7 senelik google işletme hesabımız askıya alındı ve açılmıyor. En son adresi kaldırıp hizmet bölgelerini eklemiştim. Sonuçta müşteri bize değil biz ona gidiyoruz. Tekrar açtırma şansımız varmı? Hizmet bölgesi işletmesi olduğu halde yinede tabela dükkan isterlermi? Saygılar.

  1. Selamlar,
   Bence kuralları çiğnemediyseniz ve aksi bir durum yoksa hızlıca Google My Business panelindeki destek kısmından konuyu dile getirin, foto isterlerse sunmaya çalışabilirsiniz.

 3. Selam işletmem telefon numarasından dolayı açılmıyor telefon numarası spama düşmüş bu durumdan nasıl çıkabilirim ?

 4. benim google hesabımda 79 işletme vardı hepsi askıya alınmış ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir