Manuel İşlemlerde En Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

» » Manuel İşlemlerde En Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

3 dakikada okuyabilirsiniz

manuel-action

Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir

Yeni bir domain aldığınızda hiçte aklınıza gelmeyen bu olayı tekrar gündeme getirmek için bu yazıyı oluşturdum. İlk domain elinize geçtiğinde hemen Search Console’da mülk doğrulaması yaparak Manuel İşlemler kısmında uyarı bulunup bulunmadığına göz atmanızı önereceğim. Bir domainin ceza yiyip olup olmadığını ancak Search Console yetkisini elinize aldğınız zaman anlayabileceğini belirteyim!

Siteyi elbette drop domain olmasa da sıfırdan alsanız bile daha önceden cezası kalmış olabilir. Google, “Saldırıya uğramış site, “tam spam” uyarıları panelde gösterebilir. Bunda hemen endişeye kapılmayın. Yeniden değerlendirme isteğinde sitenizi ne amaçla açtığınızı, manuel işlemin daha önceki döneme ait olduğunu belirtirseniz birkaç hafta içerisinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Elbette durumu açıkça belirtmeniz gereklidir. Dikkat etmeniz gereken noktaya gelecek olursam mesela sitenin domaini teknoloji haberleri üzerine; ama gittiniz bunu farklı bir amaçla kullanıyorsunuz burada Google’a pekte manuel işlemi kaldıramayabilirsiniz. Burada aslında çalışanları kandırmanız pekte kolay değil. (Hatta bu yazıyı yazdığım Eylül ayı itibariyle bu durumu yaşayan wmleri gördüm)

Ceza Sonrası İndex Sorunu

Spam sonrasında webmasterlar index sorunu yaşanabiliyor. Bu durum geçici olabileceği gibi bir takım hatalardan kaynaklı da webmasterın başına gelebilmektedir. Kimi zamanlarda Google bu olayın farkına varabiliyor ve daha erken aksiyon alabiliyor.

Bu sorun her durumda meydana gelmiyor yani bazıları bunun farkında bile olmayabiliyor. Manuel işlem cezasından kurtulduğunuz zaman size mail yoluyla ya da Search Console üzerinden onaylandı maili gelmektedir. Bundan sonra dizine eklenecek sayfalarınız Google Bot’a bağlı olarak eklenmektedir. Kimi zaman hemen 3-5 saat içerisinde olurken kimi zamanda 48 ya da 72 saati bulabilmektedir.

Hala İndex Alamadıysanız Ne Yapmalısınız?

  • Özgün bir içerik girişi yapın sitenize ve bunu Google gibi getir aracı yardımıyla indexletin. Aynı içeriği Twitter ve Facebook vs. sosyal ağlarda paylaşın.
  • Manuel işlemin tamamen kalktığından emin olun..
  • Search Console’da “URL kaldır” aracını kullandınız mı?
  • Meta taglarda noindex vb. kodlama yapılmadığından emin olun.
  • Robost.txt’de engellenen botlar olabilir.
  • Site haritalarınızı yeniden göndermeyi deniyebilirsiniz.

Siteniz 2. Kez Manuel İşleme Girmiş Olabilir!

Bunu söylemek istemezdim; ama maalesef hevesiniz kursağınızda kalabilir ve indexleriniz gelip bir anda yok olabilir. Genellikle aceleyle tekrar kalite yönergelerini ihlal etmek ya da komple site değiştirildiği durumlarda karşımıza çıkan bir durum olabilmektedir. Trafiğinizi arttırmak için yapacağınız negatif hareketlerden bu gibi durumlarda site geneli nasibini alabiliyor! Trafiğinizi arttırmak için başkaların kullandığı kötü yöntemleri kullanmayın.

Herşeyi Yapmama Rağmen Manuel İşlemden Kurtulamıyorum?

Kendinizce herşeyi yaptığınızı düşünüyor ve istekleriniz sürekli reddediliyorsa bir yerde hatanız bulunuyor demektir. Yani gözden kaçırdığınız ufak bir noktanın yanı sıra düzenli ve sabır içinde sitenizdeki değişiklikleri yapmadığınız, pozitif olarak Google’ı spam yapmamaya inandıramıyorsunuz demektir. Otomatik oluşturulan sayfaların kontrol edilmemesi, köprü sayfalar ve sitelerin olması da burada en fazla gördüğüm noktalardan.

İçerikleri Sildim Ama Yine Cezam Kalkmıyor?

Manuel işlemlerde yapacağız her hamle önemlidir. Elbette içeriklerinizi silebilirsiniz burada 2 şeyi düşünün;

  • İçeriğim gerçekten sığ mı?
  • Bu makalemi sitemdeki diğer makalelerle beraber birleştirebilir ya da geliştirebilir miyim?

İçeriklerinizin tamamen silmeniz manuel işlem’den kurtulmanız için yeterli olmayabilir. Burada o içeriklerinizi yüksek katma değer hale getirmenizi öneririm. Daha iyi bir içeriğin nasıl oluşturabileceğinizi kaliteli içerik yazısında okumanızı da tavsiye ederim. Sayfalara bir tık iyi bakım yapmalısınız, UX olarak kimi durumlarda siteyi düşünmelisiniz. 90’lardan kalma SEO yöntemlerini denemezseniz iyi olur.

Yeniden Değerlendirme İsteklerin Kullanılan Dil

Gönderdiğiniz isteklerinizde siteye yapılan düzenlemelerin tam anlamıyla açıklanamaması sonucu birçok işlemde de hatalar meydana gelebiliyor. O formu boş göndermeyiniz, sitem etmeyiniz düzgün ve gayet dürüst olarak yaptıklarınızı yazınız. İletişim Google ile manuel işlemlerde böyle sağlanabildiğinden dikkatli olunmalı.

404 Hata Sayfalarının Verilmemesi

Kullanıcılara istedikleri içeriğe ulaşamadıklarını belirten yararlı 404 sayfalarının oluşturulmaması da sıklıkla yapılan hatalardandır. İçeriği sildiyseniz eğer kullanıcıları anasayfa yerine 404 hata kodu üreten bir sayfaya göndermenizi öneririm. SEO‘da maalesef bazen manuel işlem kaçınılmazdır. Özellikle de 2017’den itibaren Google güncellemeleri daha çok kullanıcıları düşündüğünden dolayı 2018’le beraber politikalar daha da sıkılaşabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, SEO Uzmanı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, boş zamanlarında Netflix'ten bişeyler izlemektedir. Çeşitli alanlarda SEO çalışmalarını sürdürmektedir.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, SEO Uzmanı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, boş zamanlarında Netflix'ten bişeyler izlemektedir. Çeşitli alanlarda SEO çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: