Google Manuel İşlemler Ceza Rehberi (Sık Sorulan Sorular & Cevaplar)

» » Google Manuel İşlemler Ceza Rehberi (Sık Sorulan Sorular & Cevaplar)

5 dakikada okuyabilirsiniz

manuel-action

Bazen bilerek veya bilmeyerek Google yönergelerini webmasterlar ihlal edebilir. Manuel işlem ise sitelere nadiren verildiği gibi yalnızca ciddi suçlar işlenildiğinde uygulanıyor.

Bir siteyle ilgilenen kişinin manuel işlem mesajı almasından daha kötü bir şey düşünemiyorum :/

Google Manuel İşlem Nedir?

Manuel işlem, Google’da görevli bir kişi tarafından yönergeleri ihlal eden sitelerin belirli sayfalarının veya tamamını indexinden kaldırma veya farklı biçimde ceza verme biçimidir. Penguen, Panda veya Hummingbird gibi algoritmalarla alakalı olmayıp tamamen manuel uygulanan bir ceza türüdür.

Bazı manuel işlemler sitenizin organik trafiğini ve sıralamasını önemli ölçüde etkilemeyebilir. Bu tür durumlarda ilgili sayfaları silebilirsiniz.

Manuel İşlem Türleri

Yeniden Değerlendirme İsteği Nasıl Gönderilir?

Yeniden değerlendirme isteği gönderebilmeniz için sitenizin bir manuel işleme maruz kalması gerekiyor. Ardından Search Console‘da Manuel İşlemler bölümünden yeniden değerlendirme isteğini yollayabilirsiniz. Ayrıca bu isteği göndermeden önce tüm sorunları çözdüğünüzden emin olun.

inceleme-istegi
Yeniden inceleme isteğinin SC’den gönderilmesi.

Manuel İşlemlerle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yeniden Değerlendirme İsteği Reddedildi Ne Yapacağım?

Yeniden değerlendirmelerde bir sınır bulunmuyor. Bazen bu istekleri inceleyen Google çalışanları özel not bırakabilir. Bu nota uygun hareket edebilir, hatalarınızı yeniden gözden geçirebilir veya bir SEO Uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Sitem manuel işlem gördü; ama bunu önemsemesem ne olur?

Cezaların etkisi zaman içerisinde değişebilir. Kısmi olan ceza bir süre sonra sitenizin tümünü etkileyebilir. Gelen manuel işlemleri mutlaka göz ardı etmeyin ve aksiyon alın.

Yeniden Değerlendirme İsteğini Hemen Yapsam Sonra Düzeltmelerimi Yapsam?

Hayır, açıkçası bunu önermem. İstediğinizin ne zaman işleme konulacağının bir süresi olmayacağı için tüm eksiklerinizi giderip öyle formu gönderin.

Yeniden Değerlendirme İsteğinde Ne Yazmalıyım?

Gönderdiğiniz isteklerinizde siteye yapılan düzenlemelerin tam anlamıyla açıklanamaması sonucu birçok işlemde de hatalar meydana gelebiliyor. O formu boş göndermeyiniz, sitem etmeyiniz düzgün ve dürüst olarak yaptıklarınızı ve hangi sorunları giderdiğinizi düzgünce yazınız. İletişim Google ile manuel işlemlerde böyle sağlanabildiğinden dikkatli olunmalı.

Manuel işlem yeniden istek
Manuel işlem gördükten sonra yeniden inceleme isteğini doldurmalısınız. Formu gönderince benzer bir mail gelecektir.

Manuel İşlem ile Panda & Penguen Arasındaki Fark Nedir?

Manuel işlemler Google arama kalitesi ekibi tarafından uygulanır ve manuel müdahale gerektirir. Search Console’da bu durum size bildirilir.

Algoritmalar ise size bildirim göndermez ve manuel işlemlerden tamamen farklıdır. Bunlar sitelerin sıralanması ile ilgilidir.

Manuel İşlem Gördükten Sonra Yine Ceza Alır mıyım?

Evet alabilirsiniz ve tekrar geri gelmeniz çok zor olur.

Yeniden Değerlendirme İsteğim Onaylandı; ama Search Console’da uyarı duruyor

Kimi durumlarda panelden kalkması uzun sürebilir veya teknik bir hata olabilir. Bu durumlarda makul bir süre bekleyip yeniden değerlendirme isteğinde bu durumu belirtebilirsiniz.

Manuel İşlemden Kurtuldum; ama trafiğim düştü

Normal bir durum, örneğin bağlantılarınız artık eskisi gibi değil. İçeriklerinizde düzenleme yaptıysanız içerikleriniz ve otoriteniz değişti.

Yeniden Değerlendirme İsteğimde Hangi Dili Kullanmalıyım?

Türkçe kullanabilirsiniz 🙂 içim rahat etsin derseniz düzgün bir İngilizce’de olabilir.

Yeniden Değerlendirme İsteğimin Sonucunu Ne Kadar Süre Beklerim?

Bunun için net bir zaman yok. Bu birkaç saat sürebileceği gibi 1-2 haftada sürebilir.

Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir

Yeni bir domain aldığınızda hiçte aklınıza gelmeyen bu olayı tekrar gündeme getirmek için bu yazıyı oluşturdum. İlk domain elinize geçtiğinde hemen Search Console’da mülk doğrulaması yaparak Manuel İşlemler kısmında uyarı bulunup bulunmadığına göz atmanızı önereceğim. Bir domainin ceza yediğini ancak Search Console yetkisini elinize aldğınız zaman anlayabileceğini belirteyim!

Siteyi elbette drop domain olmasa da sıfırdan alsanız bile daha önceden cezası kalmış olabilir. Google, “Saldırıya uğramış site”, “tam spam” uyarıları panelde gösterebilir. Bunda hemen endişeye kapılmayın. Yeniden değerlendirme isteğinde sitenizi ne amaçla açtığınızı, manuel işlemin daha önceki döneme ait olduğunu belirtirseniz birkaç hafta içerisinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaya gelecek olursam mesela sitenin domaini teknoloji haberleri üzerine; ama gittiniz bunu farklı bir amaçla kullanıyorsunuz burada Google’a pekte manuel işlemi kaldıramayabilirsiniz. Burada aslında çalışanları kandırmanız pekte kolay değil.

Google eskiden manuel işlem görmüş sitelere kin tutmaz.

Siteniz 2. Kez Manuel İşleme Girmiş Olabilir!

Bunu söylemek istemezdim; ama maalesef hevesiniz kursağınızda kalabilir ve indexleriniz gelip bir anda yok olabilir. Genellikle aceleyle tekrar kalite yönergelerini ihlal etmek ya da komple site değiştirildiği durumlarda karşımıza çıkan bir durum bahsettiğim konu. Trafiğinizi arttırmak için yapacağınız negatif hareketlerden bu gibi durumlarda site geneli nasibini alabiliyor! Trafiğinizi arttırmak için başkaların kullandığı kötü yöntemleri kullanmayın.

Manuel İşlemden Kurtulamıyorum?

Kendinizce herşeyi yaptığınızı düşünüyor ve istekleriniz sürekli reddediliyorsa bir yerde hatanız bulunuyor demektir. Yani gözden kaçırdığınız ufak bir noktanın yanı sıra düzenli ve sabır içinde sitenizdeki değişiklikleri yapmadığınız, pozitif olarak Google’ı spam yapmamaya inandıramıyorsunuz demektir. Otomatik oluşturulan sayfaların kontrol edilmemesi, köprü sayfalara sahip sitelerin olması da burada en fazla gördüğüm noktalardan.

İçerikleri Sildim Ama Yine Cezam Kalkmıyor?

Manuel işlemlerde yapacağız her hamle önemlidir. Elbette içeriklerinizi silebilirsiniz burada 2 şeyi düşünün;

 • İçeriğim gerçekten sığ mı?
 • Bu makalemi sitemdeki diğer makalelerle beraber birleştirebilir ya da geliştirebilir miyim?

İçeriklerinizin tamamen silmeniz manuel işlem’den kurtulmanız için yeterli olmayabilir. Burada o içeriklerinizi yüksek katma değer hale getirmenizi öneririm. Daha iyi bir içeriğin nasıl oluşturabileceğinizi kaliteli içerik yazısında okumanızı da tavsiye ederim. Sayfalara bir tık iyi bakım yapmalısınız, UX olarak kimi durumlarda siteyi düşünmelisiniz. 90’lardan kalma SEO yöntemlerini denemezseniz iyi olur.

404 Hata Sayfalarının Verilmemesi

Kullanıcılara istedikleri içeriğe ulaşamadıklarını belirten yararlı 404 sayfalarının oluşturulmaması da sıklıkla yapılan hatalardandır. İçeriği sildiyseniz eğer kullanıcıları anasayfa yerine 404 hata kodu üreten bir sayfaya göndermenizi öneririm. SEO‘da maalesef bazen manuel işlem kaçınılmazdır.

manuel-islem-onaylandi
Manuel işlem kalktıysa bu mail sizi karşılayacaktır 🙂

Ceza Sonrası İndex Sorunu

Spamdan kurtulduktan sonra webmasterlar index sorunu yaşanabiliyor. Bu durum geçici olabileceği gibi bir takım hatalardan kaynaklı da webmasterın başına gelebilmektedir. Kimi zamanlarda Google bu olayın farkına varabiliyor ve daha erken aksiyon alabiliyor.

Manuel işlem cezasından kurtulduğunuz zaman size mail yoluyla ya da Search Console üzerinden onaylandı maili gelmektedir. Bundan sonra dizine eklenecek sayfalarınız GoogleBot’a bağlı olarak eklenmektedir. Kimi zaman hemen 3-5 saat içerisinde olurken kimi zamanda 48 ya da 72 saati bulabilmektedir.

Siteniz İndex Almıyorsa

 • Özgün bir içerik girişi yapın sitenize ve URL İnceleme aracını kullanın.
 • İçeriği Twitter ve Facebook vs. sosyal ağlarda paylaşın.
 • Manuel işlemin tamamen kalktığından emin olun..
 • Search Console’da “URL kaldır” aracını kullandınız mı?
 • Meta taglarda noindex vb. kodlama yapılmadığından emin olun.
 • Robost.txt’de engellenen botlar olabilir.
 • Site haritalarınızı yeniden göndermeyi deniyebilirsiniz.

Biliyorum ciddi ve özel sorularınız var :/ yorum bölümü bunun için var :=)

Ek Kaynak;

 • https://support.google.com/webmasters/answer/9044175?hl=en
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

2 Replies to “Google Manuel İşlemler Ceza Rehberi (Sık Sorulan Sorular & Cevaplar)”

 1. Gerçekten çok iyi bir makale yazmışsın , sırf bizi bilinçlendirmek için rehber niteliğinde olmuş teşekkür ederim , ama benim bir sorunum var sitemin infosu silindi ama search console üzerinde hiçbir sorun yok diyor ne yapabilirim.Mail adresim doğru mail atarsan sevinirm

  1. Güzel görüşün için çok teşekkürler İdris. Siten daha yeni mi? Yeniyse düzenli içerik girmeyi sürdür. Pek takılmanı gerektiren bir durum yok açıkçası. info gözükmüyorsa Google henüz site hakkıdna yeterli bilgi edinememiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir