Google TC Summit 2017 Dublin Etkinliği

» » Google TC Summit 2017 Dublin Etkinliği

4 dakikada okuyabilirsiniz

tc-google

Google’ın düzenlediği 2017 En Çok Katkıda Bulunanlar (Top Contributors) Dublin #TCSummit etkinliğine 25 ile 27 Ekim tarihleri arasında katılım gösterdim ve konuyla ilgili de blogumda etkinlik ile ilgili olarak hem de kısaca neler yaşadığımı anlatmak istedim.

Bilmeyenler hemen kısaca özet geçmek gerekirse En Çok Katkıda Bulunanlar programı ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz. Ben gönüllü olarak Google Webmaster Yardım Forumu’nda kullanıcıların sorunlarını çözmeye yardımcı olmakta ve arama ile ilgili sorunlarını gidermede diğer TC arkadaşlarımla beraber yardımcı olmaktayız. Tabi burada Google çalışanı Fatih Özkösemen’i de unutmamalıyım. Sanırım 1 seneyi geçiyordur bu programda yer alalı ve Google daha öncede düzenlediği gibi dünya genelinde bulunduğu forumlarda yer alan TC’leri belli zamanlarda bir etkinlikte toplayarak güzel zamanlar geçirilmesini sağlıyor. Buralardan bahsedecek olursak Google’nın merkezi ofisleri diyebiliriz.

tc-2017

Dublin Macerası!

Bu yıl Dublin’de düzenleneceğini duyduktan sonra heyecanlanmadım desem yeridir; çünkü arama kalitesinin bence kilit noktalarının başında geliyor Dublin bizim gözümüzde! Bir gün ansızın bir mail geldi.

tc-maili

Bu mailin ardından daha önceden bu etkinliğe katılmış birçok kişiyle iletişime geçtik ve onlarla beraber sürecin nasıl işleyeceği konusunda yardım aldım. Bunlardan en önemlileri ve bazılarına değinecek olursam vize ve pasaport işlemleri ile İrlanda’da ekstra kalınacak zaman vb. birçok konuda birbirimizle iletişim haline geçtik. Mail ardından #tcsummit hastagı ile yüzlerce tweet atıldı ve heyecan başladı 🙂

Vize işlemleri için gerekli belgeleri topladıktan sonra bana en yakın VFS Global merkezi olan Ankara’ya giderek belgelerimi teslim ettim ve vizemi kısa süre içerisinde aldım. (İrlanda için ayrı bir site açmayı bile planlıyorum) Ben, Google etkinliği haricinde birkaç gün daha kaldım bir daha İrlanda’ya ne zaman gelirim kim bilir gelmişken gezmek istedim.

Benimle Beraber Kimler Vardı?

Türkiye’de yer alan Webmaster, Google Yardım, Adwords ve Adsense forumlarına ait diğer TC arkadaşlarım burada yer aldı. Ayrıca Fatih’le beraber diğer bazı Türk çalışanları da etkinlikte bulundu.

TC Summit 2017 Etkinliği Başlıyor!

1. Gün (25 Ekim Çarşamba)

İlk gün (25 Ekim) Dublin’de olmamız gerekiyordu ve ben bir gün önceden Ankara’dan uçağa binmek zorunda kaldım; çünkü Samsun havalimanı o tarihler arasında kapalıydı. Orada bulunan Yusuf ve Celil’le beraber Ankara’dan sabah uçağıyla 1 saatlik gibi bir süre sonrasında İstanbul Atatürk Havalimanı’na indik. İstanbul’da aktarma için kısa bir süre bekledikten ve pasaport işlemlerinin ardından Dublin uçağına bindik ve Türk Hava Yolları ile çok güzel bir yolculuk yaşadık. Havada 4 saatlik uçuşun ardından Dublin Havalimanı’na iniş yaptık.

Küçük bir havalimanı ve hemen çıkışa doğru gittik ve bizi ellerinde TC Summit yazılarıyla bekleyen Cogs & Marvel görevlileriyle beraber diğer ülkelerden gelen TC’lerin de içinde bulunduğu servis aracıyla Clayton Hotel Burringtom’a doğru hareket ettik. Google’ın bu kusursuz işleyen planını daha iner inmez hissetmeye başlıyorsunuz! Sıkışık trafikte otelin yoluna doğru ilerlerken kısa da bir Dublin turu yaptık.

Otele vardığımızda ise bize “Hoş geldin Partisi” düzenlemişlerdi ve her şey çok iyiydi. Hediyelerimiz aldıktan sonra çantalarımızı otel odasına bıraktık partiye indik ve baktım ki köşede Fatih oturuyor 😀 “vay be dedim, sonunda…” o an çok mutlu oldum, Türk Google çalışanı ile beraber sohbet etme imkânına gerçekten erişebildim. (Kendisi bu arada gerçekten çok iyi bir insan, adam gibi adam!) Diğer Türk TC arkadaşların yanı sıra belli ülkelerden gelen birçok TC’ler de partide yer aldı ve çok güzel geçti. Bilirsiniz işte muhabbet sohbet, tabi bizim muhabbet biraz da SEO tarafıyla alakalı olunca her konuşulan kelime ve geçen zamanın önemi büyüktü, ilk gün kısaca bu şekilde geçti. Bu arada İrlanda saati Türkiye’ye göre 3 saat geride şuanda yanılmıyorsam.

google-samet
Google’da bi foto çekinelim değil mi? 🙂

2. Gün (26 Ekim Perşembe)

Kahvaltıyı falan yaptıktan sonra (Türk kahvaltısının gözünü seveyim :D) genel oturumlarımız başladı. Bu oturumlar başlamadan önce bize İngilizce’den Türkçe’ye tam çeviri yapan Ziya Bey ve diğer ekibi de unutmamak lazım. Karoline O’Sullivan açılış konuşmasında yer aldı. Natalia Mitrofanova ise TC programıyla ilgili bilgiler verirken diğer konuşmacılarda bilgilerini bizlere aktardı. Google.org’un amacı hakkında bilgi aldıktan sonra da günün kapanışı ve toplu resim ile Google’dan ayrılmak üzere otellere dağıldık.

natalia
Natalia, ufak bir sunum gerçekleştirdi.

Webmaster başta olmak üzere belirttiğim ürünlerde birçok TC ile Google çalışanları etkinlikte yer alırken, bende webmaster logolu tek çıkartma bulunurken bazılarında orgenerallerdeki yıldızlar gibi birçok çıkartma vardı 😀 (Google News, Adsense, GMail, Adwords, My Business gibi.) Google Store’yı da gezdik burada banka ve kredi kartı kabul ediliyor belirteyim. Çeşitli lisanslı Google ürünlerini burada bulabiliyorsunuz tabi euro hesabı olduğundan bir kaleme 1,5 euro vermek istemeyebilirsiniz :=)

3. Gün (27 Ekim Cuma)

Sabah 07.30’da kalkıp servislerle Google Dublin Ofisi’nin yolunu tuttuk. Bugünkü oturumlar farklı olarak gerçekleşti ve her TC kendi ürün gurubundaki oturumlara katılım gösterdi. Webmaster ekibi olarak bizim yanımızda Fransız, İngiliz, Rus ve Ukraynalı gibi diğer TC’ler de oturumda yer aldı.

Tabi sizlere gizlilik nedeniyle burada nelerin olduğunu anlatamıyorum; ama John Muller’in de katılımıyla beraber çok yararlı oturumlar geçtiğini ve faydalı bilgiler aldığımızı belirtebilirim. Aklımıza gelen soruları ve detaylıca cevaplarını ilk ağızdan duymak çok yerinde oldu.

Her şey bittikten sonra ise Fatih bizi Google ofisinde gezdirdi nelerin olduğunu o ofiste görme fırsatımız oldu. Aklınızdaki “Google Ofisi” deyimi var ya işte onu yaşıyorsunuz :=) 17.30 gibi de yine servis araçlarıyla otele döndük.

google-yemek
Yemekler harikaydı ?

Kapanış töreni için İrlanda’ya gelmişken gidilmesi gereken yerlerden olan ve ülkeyle bütünleşen Guiness’in merkezine gittik ve güzelce gezdik. Kapıda da bizi çok güzel karşılayan davullu karşılama ekibi vardı ve indikten birkaç dakika sonra “open the Gates!!!” demesi aklıma bir anda Game Of Thrones’ı getirdi ya neyse bir an “Archers” diyesim geldi 😀

guiness-kapisi
Guiness’e girmeden önce kapıda davullar çaldı ve “open the gates” ile kale kapıları açıldı :=)

4. Gün (28 Ekim Cumartesi)

Etkinlik bitti ve birçok kişi otelden Havalimanı’na transferler ile ülkeden ayrıldı. Ben Türk TC diğer arkadaşlarla beraber biraz daha Dublin keyfi yapalım dedik ve 2 Kasım’da Türkiye’ye geri döndük. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Yararlı Olabilecek Dış Bağlantılar

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir