Kesin Onay Almak İçin Google News Başvuru Süreci (Artık Otomatik Seçiliyor)

» » Kesin Onay Almak İçin Google News Başvuru Süreci (Artık Otomatik Seçiliyor)

13 dakikada okuyabilirsiniz

google-news-basvuru-kayit

Bilgi: 2020’ye girmeden hemen önce Google dashboard kısmını komple değiştirdi. Ayrıca artık Google haberlere siteler algoritma tarafından otomatik olarak seçilecek.

Haber ve gazetecilik alanında internette bir adım atmak isteyenlerin mutlaka başvuruması gereken Google haberler dizini hakkında detaylara beraber bakalım…

İçindekiler

Google News Nedir?

Google haberler dizini, internet kullanıcılarının anlık haber ihtiyaçlarını tüketmek amacıyla Google’ın yıllar önce açtığı dünyanın her yerinden haberleri sergilediği servistir.

Google haberler algoritması, aynı konuyla ilgili haberleri tek bir konu altında birleştirir ve kullanıcılara bu konuyla ilgili haberleri ana sayfasında sunar. Burada en çok okunan haberler kısmı gündeme ait en önemli konuyu gösterir, sonra aşağıya doğru spor ve teknoloji gibi gündemdeki diğer konular farklı görüş açılarıyla yer alır. Bu kısımda, Sözcü, Hürriyet, Habertürk, Milliyet, Sabah gibi devleri görebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bu siteleri geçmek zor olacaktır.

Bu dizinde de elbette sadece kaliteli,  ilgili yönergeleri doğru uygulayan ve genel web kalite yönergelerine uyan siteler yer almaktadır. Dizin için: G-News Türkçe

google-news-anasayfa
Google haberler anasayfası.

 

Kullanıcıların %60’dan daha fazlası haber kaynakları bakımından G-Newse güveniyor. Kaynak: SEJ

Hangi Tür Siteler Google Newse Kayıt Olamaz?

 1. Tavsiye yazıların yer aldığı,
 2. Nasıl yapılır makaleleri,
 3. Tıbbi özel bilgiler,
 4. İş ilanları sayfaları,
 5. Emlak ilanları,
 6. Yasa dışı örgüt siteleri,
 7. Yanıltıcı davranışa sebebiyet verebilecek siteler,
 8. Kötü amaçlı yazılım vs. uyarısı olan siteler,
 9. Etnik kökenler vb. nefret içeriği olan siteler,
 10. Müstehcen içerikler,
 11. Şiddete teşvik edici sayfalar/resimler,
 12. Sadece hava tahminleri sunanlar,
 13. Telif hakkı kapsamında sayılabilecek siteler,
 14. Hisse senedi verileri sağlayan sayfalar genellikle dizine dâhil edilmez.

Google News Başvurusunda İçerik Yönetimi

Haber Formatında Yazılar

Yazdığınız haberler mutlaka haber formatında girilmelidir. Burada gazetecilik mezunu birinden ya da meslekle ilgili kişilerden yardım alabilirsiniz. Direkt olarak makale şeklinde haberler girmemelisiniz. Girdiğiniz haberler güncel olayları içermeli ve gündeme dair olmalıdır.

Haberleri kimlerin yazdığı açıkça belli olması faydalı olabilir. Köşe yazarlarınızın yazıları da köşe yazısı şeklinde olabilir. Haber içeriklerinizin 80 kelime altında olmamasına özen gösterin. Son dakika haberler için bu sınır biraz üst limitte kalabilir.?

haber-ornegi
Gayet güzelce yazılmış haber örneği.

Haber içeriklerinizi kategorilendirmeyi unutmayın.

Orijinal Raporlamalar

G-News dizini için orijinal haberler sunulan makaleler daha değerlidir. Uzman olduğunuz konularda haberler ele almanız o alanda daha otoriter olduğunuzu gösterebilir.

Sitenizin %X’i orjinal olmalı gibi bir oran elbette yok; ama önerim %70 oranında orjinalliği koruyun.

Yanlış ve yanıltıcı şekilde kullanıcılara bilgi vermek isteyen siteler dizine dahil edilmezler. Eğer bir haberi başka kaynaklardan topluyor ya da haberinizde başka sitelerden alıntılama yapıyorsanız dürüstçe atıfta bulunmanız iyi olacaktır.

Haber ajansları (İHA, AA ve DHA) gibi buralarda da haber alabilirsiniz bunları da sitenizde aboneleri olduğunuz için kullanabilirsiniz; ama en kötü spot bölümünde değişiklik yapabilir ve manşetlerle süsleyebilirsiniz.

Sitenizin ana konusuyla alakasız içerikleri sayfalarınızda barındırmayın. Örneğin siz “SEO haberleri” veren bir siteyseniz, Bilim üzerine haberler yayınlamaktan kaçının.

Birebir kopyaladığınız ya da haber değeri taşımayacak içerikleriniz varsa bunları noindex ile ayırmanız veya Robots.txt ile taranmasını engellemelisiniz.

Örneğin;

User-agent: Googlebot-News

Disallow: /toplama-iceriginiz

veya;

<meta name = ”Googlebot-News” content = ”noindex, nofollow”>

Sık sık güncellenen ve iyi bir hedef kitlesine ulaşmak haber sitesi için 3-4 ay sürebilir.

Sahte/Yalan Haber Yapmayın!

Kimi site sahipleri/editörler Google’ı kandırabileceğini zannedip haberlerde bazı kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirerek ya da var olan bilgiyi yanlış kullanıcıya sunarak katma değeri düşük içerik sunmaya çalışmaktadır.

Sizler site sahibi olsanız da editörlerinizin yaptıkları paylaşımlardan sorumlusunuz. Bu olay yüzünden siteniz er ya da geç ceza görecektir. O yüzden yaptıklarım anlaşılmaz gibi bir yanılgıya düşmeyin. News kayıtlı haber sitelerinde de bu durum son zamanlarda oldukça fazla görülmeye başlandı, hatta bazılarında 100 bin index olunca ayıkla pirincin taşını!

Bu olayı şu örnekle açıklayayım;

Gerçek Haber Örneği:

Dolar bugün 5 lira seviyesini gördükten sonra 4,97 TL’ye kadar düşüş gösterdi.

Yanlış/Yalan/Spin Haber Örneği:

Dolar bugün 5 lira seviyesini ulaştıktan sonra 2,10 TL’ye kadar düştü.

Şimdi burada güya özgün haber oluşturduğunu sanan bir takım kişiler olabilir; ancak siz kullanıcıyı aldatıyorsunuz haber neyse onu vermelisiniz. Gerçekten bu tip sorunlar yüzünden manuel işlem siteniz görebilir, manuel işleme girdikten sonra da site bu tür haberler yüzünden çıkmayabilir.? Kanun maddelerini bile değiştirebilenlere rastlıyorum bazen…?

Künye ve İletişim Sayfaları

Siz Google olsanız tek bir kişinin yönettiği haber sitesini dizine dahil etmek istemezsiniz öyle değil mi? Kaliteli haber içeriği üretmek için çok sayıda yeterli uzmanlığı almış yazarların olması önemlidir. Google’da aynı düşünüyor, o yüzden düzenli olarak en az 3-4 kişilik ekip oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Künye ve iletişim gibi sayfalarınızı mutlaka oluşturmalısınız. Künye bölümünüzde sitenizdeki görevli editörden haber müdürüne kadar detaylı bilgileri sunmanız iyi olabilir.

İletişim kısmında da size nasıl ulaşabileceklerini belirttiğiniz detaylı ulaşım bilgilerini sağlamalısınız. Telefon numaraları, fiziksel adres ve e-mail adreslerini de belirtmeyin unutmayın! Ayrıca bu sayfalar E.A.T  için de etkilidir.

Sık gördüğüm hatalardan birisi de isim kısmında “Samet Ö.” yazmışlar mesela neden gizliyorsunuz ki soy ismini? Bu hatadan kaçının.

news-kunye
Radikal’ın künyesinden örnek. (Tabi o site şuanda yok?‍♂️ )

Ekip Arkadaşlarınız Önemli

Google haberler hizmetine kayıt olma/başvuru aşamasında ve sonrasında eğer ki bir ekibiniz yoksa site ömrü ve kazancınız sınırlı sayıda olacaktır.

Sitenizde belirli bir döngü olmalıdır. Haberler sadece sabah ya da gece eklenmemelidir. Günlük olaylar takip edilmeli ve ilk haberleri girmeniz siteniz için iyi olacaktır.

Sizinle iyi çalışacak kişileri bulun. Akraba olmasına da gerek yoktur. Bu işe adım attığınız da zaten işi yapabilecek kişilerin ne kadar az olduğunu anlayacaksınızdır. Güvenebileceğiniz kişileri seçin. Sitenizi kendi sitesi gibi gören kişilerle çalışmanız ve onları tatmin edecek ücret ya da bunun yanında küçük sürprizler yapmanız işinizi büyütmek için son derece önemlidir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bu işleri yapamayabiliyor. O yüzden kişileri mülakat ederken o şahısın bu işi kavrayıp kavramayacağı hakkında ufak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dil Bilgisi

Doğru ve düzgün Türkçe kullanımına uygun olmak suretiyle haberler yazılmalıdır. Noktalama işaretlerinin yanı sıra imla kurallarına en ince ayrıntısına kadar hassasiyet göstermeniz arama motorları için de faydalı olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi (UX/UI)

Sitenizde ziyaretçilere olabildiğince en iyi haber deneyimi sunmanız gerekmektedir. UX’e dikkat etmeniz SEO çalışmanıza da katkı sağlayabilir. Bir kullanıcı haber sitesinden haberi okurken ne ister bunu düşünerek çalışın.

Reklamlar

Pop-up ya da splash reklamların yanı sıra içeriğinizden daha fazla reklam kullanmamanız gerekli. İçerikle karıştırılmış reklamlar ya da sponsorlu içeriklerinizi başvuru öncesinde kontrol edebilirsiniz.

Google Haberler Teknik Yönergeleri

Google haberler botları siteleri analiz etmek ve taramak için bazı teknik gereksinimlere ihtiyaç duyar.

Teknik yönergelere bakacak olursak;

 • Haber URL’leriniz SEF link yapısına uygun olmalı ve benzersiz özellik taşımalıdır.
 • Yalnızca HTML formatında siteniz olmalı.
 • Canonical’de sıkıntı olmamalı.
 • GoogleBot ve GoogleNews botunu engelleyici komutlar Robots.txt’de bulunmamalıdır.
 • Google haberlere özel site haritası da kullanın. (zorunlu değildir, kayıt öncesinde Search Console üzerinden yollasanız da hata verecektir. WordPress İçin news-sitemap eklentisi)
 • PageSpeed skor puanınız yüksek olmalı, (mobil ve dekstop)
 • Temiz kod yapısına sahip olun,
 • Mobil uyumlu yapıya sahip olmalısınız.

Sponsorlu içerikleriniz ya da tanıtım yazılarınız varsa bunları ana içeriğinizden ayırmanız gerekmektedir!

News Keywords Kullanımı (Kaldırıldı)

Not: Bu özellik devre dışı bırakılmıştır. (Destek vermiyor artık Google)

Haberinizle alakalı doğru tanımlanan ve spam yaratmayacak şekilde kullanabileceğiniz Google news keywords meta tagı, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttıran bir diğer etmenler arasında yer almaktadır. Belirttiğim özellikle buradan da bakabileceğiniz üzere yıllar önce hayat geçirilmiştir.

Google News kullanımı
Matt Cutts tarafından ilgili tag ile ilgili açıklama.

Örnek; Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir haber ekliyorsanız;

<meta name=”news_keywords” content=”Cumhuriyet Bayramı, Kutlamalar,”>

tabiki bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. İlk sırada kullandığınız ya da en sonda kullandığınız etiketlerin bir önem değeri bulunmamaktadır.

Google News Başvurusu

Yukarıda sizlere açıkladığım tüm işlemleri detaylıca siteniz bazında analiz ettikten sonra Haberler Yayıncı Merkezi‘ne giriş yaparak başvurunuzu gönderebilirsiniz. Başvuru yapacağınız siteyi burada göremiyorsanız Search Console’a bağlanarak mülk doğrulaması yapmanız gereklidir. Haber sitenizin başvuru ekranı açıksa “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” şeklinde buton görürsünüz.

G-News Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Başvuru formunda 1.000 karakterlik kısma siteniz ile ilgili açıklama girebilirsiniz, tamamen sizin görüşünüze bağlı nasıl dolduracağınız. Burayı açıklayıcı ve kısa tutmanızı öneririm. Ardından site adresiniz http & https dikkat edin, Kaynak Adı  bölümüne “Xxx Haber” gibi bir şey yazabilirsiniz. Sizin resmi kaynak adınız bu olacak ve sonuçlarda burada yazdığınız kısım gözükecek.

google-news-basvuru-ekrani
Google Haberler başvuru ekranı.

Sitenizin kategorisini de belirlemeniz başvurunuz için oldukça kritik noktalardan. Yer alan etiketlerin neler olduğunun detayları burada yer alıyor, sizin için en uygun olan/olanları işaretleyebilirsiniz. Ücretli Abonelik vb. kategorilerin detayları olduğunu aklınızdan çıkartmayın!

Not: Altta yer alan resimde yer alan bazı kaynak bölümleri 2019’da kaldırılmış durumdadır.

news-kategori
Hangi kategori sitenizle uyumlu düşünün.

Kategorilerinizi de aşağıdaki kısıma gireceksiniz, burada istediğiniz kategorileri yazabilirsiniz. Kabul olduktan sonra dilediğiniz gibi ekleme ya da çıkartma işlemi yapılabilmektedir.

news-etiketler
“Siyaset” kategoriniz varsa burada “Siyaset” seçmeniz doğru olacaktır.

Google News başvuru sürecinde ilk adımı gerekli formu doldurduktan sonra yayıncı merkezinde yer alan “Eklenme İsteği Gönderildi” adlı yer ile başlıyor diyebiliriz.

Tabi bundan yıllar önce yüzdelik bir kısımda orada yer alıyordu. Örneğin; yüzde 20, 40, 60 ve 80 (İngilizce için) yer almaktaydı ve sonradan bu sistem değiştirildi.

Eklenme isteği gönderildikten sonra sitenizi boş bırakmamanız önemlidir. Yani biraz daha performansınızı arttırarak haberleri girebilirsiniz. Bu süreç içerisinde siteniz editörler tarafından bakılacağından boşlamamanız onca emeğinizin boşa gitmemesi için önemlidir.

Eklenme İsteği Gönderildi yazısı
Eklenme İsteği Gönderildi yazısı.

Ayrıca çok beklemeniz sitenizin kabul ya da red cevabı anlamına taşımamalıdır. Tabiki partnerdash’da eller tetikte beklerken ve gözler F5 yapıp tarayıcıya baktığınızdaki anı hissedebiliyorum ?

Google News Kayıtlı Sitelerin Yaptıkları Hatalar

Google News Kayıtlı siteler, haber niteliği taşımayan makaleleri açtıkları andan itibaren topun ağzına geliyorlar diyebilirim. Fazla etiket kullanımı, haber başlığı ile içerikle ve ücretli link alım satımları da işin tuzu biberi oluyor. Özgün haber ile düzgün haberi ve trafik çekme amaçlı haberleri ayırt etmelisiniz.

Google Newsten Silinme Nedenleri

 • Manuel İşlem görebilecek tarzda kalitesiz içerikler üretilmesi,
 • Domaininizi amacı dışında kullanımı,
 • Alınan backlinklerin politikaları çiğnemesi,
 • Çok fazla yapay bağlantı alınıp-verilmesi,
 • Site geneli itibariyle değer katmadan trafik elde etmek amacıyla hizmet veriyor olması,
 • Kısa süre içerisinde çok fazla manuel işlem görülmesi,
 • Uzun zamandır güncellenmiyor olması (çok düşük etken),
 • Ve bazı bilinmeyen faktörler yer almaktadır.

Google haberler kalite yönergelerini ihlal edenler manuel işlem görmeseler bile news dizininden belli şartlar altında çıkartılabilmektedir. Silinme zaten anlayacağınız üzere gerçekten çok ciddi bir olay olup gerçekten silinmeyi haketmişsinizdir.

Google İle Oynamayın!

Manuel işlemi göze alıyorsanız ve sadece manuel işlem görüp silinmem diyorsanız bu makalemi aklınzıa getirebilirsiniz. Partnerdash bölümünde sitenizin yanında site reddedildi yazısını görebilirsiniz. Kurallar gayet açık, net belli. Siz Google’a oynarsanız o da sizinle oynar :=)

Yıllar geçtikçe Google Haberler dizininde yer alan sitelerin kalitesi artmış ve durum dizine alınma konusunda artık daha seçici olma konusuna ekibi itmiş olabilir.

Google News Sık Sorulan Sorular

News Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

1 ila 3 hafta arasında tarafınıza cevap gelecektir. (Detaylı bilgi)

Javascript Tabanlı Siteyle Başvurabilir miyim?

Hayır, şuanda Google JS (Javascript) tabanlı siteleri kabul etmemektedir.

Google News Büyük Sitelere Ayrıcalık Tanıyor Mu?

Google, eğer bir site ceza alacak hareket yapmışsa affetmez! (Size tam spam verir atıyorum Fanatik’e kısmi filtre cezası) Bu yazıyı yazdığım gün acunn.com manuel işlem görmüştü. Yani birisine ayrıcalık söz konusu bile olamaz.

Başvuru İçin Şirket Olmam Gerekiyor mu?

Bu dizinde yer almak için illaki bir şirket olmanız da gerekmiyor.

Geçmişi Olan Domainle G-News’e Başvurulur mu?

Google haberler ekibi daha yaşlı alan adlarına iyi bakabilir. Aklınıza gelebilir o zaman gideyim haber domaini alayım (Drop Domain) başvurayım o zaman girerim diye. Hemen belirteyim alan adınız isterse 10 yıllık olsun gerekli alt yapı ve şartları sağlamıyorsa sonuç hüsran olacaktır.

Kimi alan adları var ki henüz 1 aylık ve news kayıdı alabiliyor. Alan adın yaşının tamamen etkisi yok diyemem. Elbette o domaine yeni domaine yaptığınız gibi içerik girişi yaptığınız zaman (elbette kaliteli) başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali de artacaktır. Düzenli içeriğin tekrardan önemli olduğunu belirteyim. Anlamlı domainleri de tercih edebilirsiniz.

Subdomain İle Google News Başvurusu

Eğer siz de subdomain ile news başvurusunda bulunmak istiyorsanız çok kaliteli içerik üretmeniz gerekmektedir. Google haberler ekibi subdomain başvurularını da aynı domain gibi değerlendirmekte olup ana domaine göre biraz daha zor onaylandığını tecrübelerimle söyleyebilirim.

Tasarımlar aynı olabilir mi evet; ama birkaç ufak değişiklik yapabilirsiniz. Künyesi değişik olabilir, tasarımsal anlamda ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

G-News Kayıtlı Siteleri Nasıl Şikayet Edebilirim?

Spam yaptığını düşündüğünüz siteleri açıklayıcı bilgileri yazarak Google’a bildirebilirsiniz.

Reddedildikten Sonra Google Haberlere Ne Zaman Tekrar Başvuru Yapabilirim?

En az 60 gün beklemeniz gerekiyor tekrar başvuru yapmak için.

WordPressle Google Newse Başvurulur Mu?

Evet, başvurunuzu içtenlikle yapabilirsiniz.✌

Özel yazılımların yanında elbette WP’de Google news kayıt için yeterli olabilir. Ayrıca fiyat olarakta özel yazılım yerine wordpress tercih edebilirsiniz. O kadar güzel temalar var ki özel yazılımlardan çok daha profesyonel oluşturulmuş durumda.

Öncelikle haber teması seçerken manşet yeri, kullanıcı odaklı, mobil uyumluluğu, sayfa hızı ve diğer tasarımsal açıdan ana hatlarıyla temaya bakmanız gerekli. İngilizce haber sitesi ya da başka dillerde newse site hazırlayanlar Türk temalarından daha değişik temalar elbette kullanabilirler onlarda konsept biraz daha farklı olabilir. Dileyenler ücretli haber temasını satın alabilirler. ?

G-News’ten Para Kazanabilir miyim?

News kaydını almak için haber eklenmesi ve diğer giderler sitenizi hazırlama aşamasında elinizden gidecek olan zaman ve paradır. Bu kadar zaman ayırıp her zaman olumsuz sonuçlara hazırlıklı olmalısınız.

Varsayalım ki news kayıtlı bir siteniz oldu ya da satın aldınız hiç fark etmiyor. Bu siteyi öncelikle hitlendirmeniz ve sabit kitle oluşturmanız gerekiyor.

Tabiki en başta paranın kokusuna aldanıp “XX İndir, İzle, APK Yükle, onu bunu yükle vb.” tarzından haber girişlerini yaptığınızda da Google amca Search Console’a manuel işlemi de bırakıverecektir.

satilik-news-siteler
News kayıtlı sitelerin satılma sıklığı 🙂 bu kadar para kazansalar sizce satarlar mı?

Yani;

Tanıtım yazısı aldıysanız (ki para kazanmak için alıyorsunuz, bunu sizler önermem) bunların manuel işlemden çıkmak için silinmesi, linklerin kaldırılması (footer linki unutun!), haftalarca sitenin hit kaybı yaşaması gibi şeyler yaşayabileceğiniz de unutmayın. Bu işin bir de psikolojik boyutu var…

İşe bir de şu boyuttan bakın. Siz birkaç kişilik bir ekipsiniz belki de tek! Yarın kayıt alıp Hürriyet ve Milliyet gibi yılların sitelerini geçip ya da onlarla yarışıp gerçekten iyi para kazanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

News işi sabır işidir, eğer sabrınız yoksa üzülen siz olursunuz!

News Article Schema Zorunlu mu?

Hayır, zorunlu değil; ama kullanırsanız iyi olur.?

Google Adsense veya Ads Kullanmak Zorunlu mu?

Hayır zorunlu değildir, G-News tamamen farklı bir üründür.

Resmi tatillerde başvursam olur mu?

Elbette olur, bu tür boş bilgilere aldırış bile etmeyin :=)

Hedef ülkeyi ve kaynak bölümlerimi değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim?

Bunun için, ekiple iletişime geçebilirsiniz.

YouTube Kanalımı Google News’e Sokabilir miyim?

Evet, bunun için video içeriğinizin haber değeri taşıması ve bazı şartları sağlaması gerekiyor.

Google News Kayıt Nasıl Sorgulanır?

“site:siteadi.com” şeklinde arama operatörünü kullanarak “Haberler” kısmında siteyi aratırsanız o sitenin haber kaydının olup olmadığını görebilirsiniz.

En Çok Okunan Haberler’de Yer Almak İçin News Kaydı Gerekli mi?

Hayır, Top Stories’te yer almak için G-News kayıtlı olmanız gerekmiyor.

Google News SEO Nasıl Olmalı?

Google newse kayıt olduysanız sıralama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. “Haberlerim çıkmıyor, gözükmüyor vb” bazı temel kurallar var sıralamayla ilgili bunları okuyun ve iyice anlayın; çünkü sıralamayla ilgili bilgi hepimizin az biliyorsunuz. (Sıralamayla ilgili bakınız)

Google Haberlerde sıralama için bazı genel şartlar;

 • İçeriğiniz ne kadar güncellik sağlıyor?
 • Haberleriniz ne kadar çeşitlilik barındırıyor?
 • Okuyucularınıza zengin metinlerle haber okutuyor musunuz?
 • Haberleriniz ne kadar özgün?
 • Özel konularda (Seçimler, ödül törenleri, şampiyonalar vs) önde gelen bir site misiniz?
 • Kullanıcılar newste sizin haberlerinizi görmeyi tercih ediyor mu?

Haberlerinizin sıralaması ve SEO’da organik trafikte tarafınıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı konuları da eklemek istiyorum.

Google News SEO İpuçları

 • Haber içeriklerinizin indexlenebilir olduğundan emin olun,
 • AMP kullanmayı düşünün ve bu sayfalarınız hatasız olsun,
 • Tekrar eden içerik yaratmamaya özen gösterin,
 • Sitenizi sürekli güncel tutun,
 • HTTPS ile sitenizi güvende tutabilirsiniz,
 • Reklamları abartmayın,
 • Faydalı 404 hata sayfaları oluşturun,
 • Sitenize gelen bağlantılar kaliteli olsun,
 • Resim alt tag mutlaka kullanın,
 • Doğal olmayan backlink elde etmekten uzak durun,
 • Sunucu hatalarını tarama hızınız açısından en aza indirin,
 • Sayfa hızlarınızı ortalama sayfa başına 250 milisaniyenin altında tutmaya çalışın,
 • Çok içerik üreteceğim diyerek sitenizin kalitesini düşürmeyin,
 • Belirli bir konu seçin ve o konuda otorite olmaya bakın,
 • Yanıltıcı haber başlıkları ve içerikler yaratmayın,
 • Tüm platformlarda var olmaya çalışın,
 • Haber içeriklerinizi sırf trafik elde etmek için üretmeyin,
 • Haberlere özgü yapısal veri işaretlemesi kullanın (News-Article),
 • Google Haberler için site haritası oluşturun ve gönderin Videolu Önerim.

Şimdilik bu kadar?

Kapsamlı bir SEO & Google News Analizi isterseniz bana iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Yardımcı Olabilecek Bazı Dış Bağlantılar;

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

20 Replies to “Kesin Onay Almak İçin Google News Başvuru Süreci (Artık Otomatik Seçiliyor)”

 1. 2020 sonrası google news başvuru kabul edilse de google haberler site: www. ismi çıkmıyormuş. Yani girsen de google newse girmemiş gibi oluyormuş 2020 sonrası girenler için. Doğru mu bu Samet Bey??

  1. Selamlar,
   Bu eskiden dediğiniz gibiydi; ancak günümüzde bu arama operatörünü çalıştırdığınızda neredeyse her sitenin haberler sekmesinde indexi varmış gibi görebilirsiniz. Benim sitemi bile böyle arattığınızda haberler kaydı var gibi görünüyor mesela 🙂 yayıncı merkezine bakmanızı öneririm.

 2. Merhaba 2 aylık sitem için hiçbir ekstra uğraş gerektirmeden news başvurum onaylandı. Bende mi bir sorun var yoksa alamayanlar mı sıkıntılı hocam?

 3. Merhaba Samet
  Yeni dashpartner hakkında bilgilerini paylaşabilir misin?

  1. Merhaba Levent,

   Açıkçası daha tam anlamıyla kullanma fırsatım olmadı; ama sitenizle ilgili ne kadar çok bilgiyi verirseniz o kadar faydalı. (Logo vs) Birçok ülkede de bu sistem yeni olduğundan henüz doğru bilgi aktarımı yapmak için çok erken olduğunu düşünüyorum; lakin ilk fırsatta feedback’ini değerlendirerek yazıyı güncelleyeceğim.

 4. Merhabalar yazınız için teşekkürler gerçekten okuduğum en kapsamlı google news yazısı. Bir sorum olacak newstr. net isimli bir haber sitem var ve içerisinde yüzlerce orjinal makale içeriyor. Google news e başvurduğumda sadece robot txt hatası veriyor. Orjinal olmayan haberleri robot txt ile tam olarak nasıl ayiracagim bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yukarıda anlatmışsınız ama 1000 yazıyı atıyorum nasıl noindex isaretliycem şimdiden teskkurler not:teknik bilgim kısıtlı

  1. Merhaba,
   Rica ederim; lakin G-news başvuru şartları değişti artık otomatik olarak başvurular değerlendiriliyor. Disallow komutunu Robots.txt ye ekleyeceksiniz sadece bu kadar.

 5. Merhaba hali hazırda günde 30 bin kadar hit alan bit sitemiz var. Bu haliyle tek rakibimiz news gazeteler. Herşeyi amatör ruh ile yapıyoruz. Backlink almak veya satmak gibi hiç birşeye şu ana kadar girmedik. Yaptığımız işi zevk amaçlı yaptık her zaman. Ama artık news başvuru yapmalımıyız bilemiyorum. Gerçekten linki altta verdiğim site için newse başvurup kabup edilmrk bizim için fark yaratır mı? Temayı incelerseniz muhtemelen hüsran olacak. Gercekten ciddi anlamda news dusunursek temayi da degisiriz o sorun degil.

  1. Merhaba,

   yeni-kimlik sitesini bahsediyorsun sanırım? Eğer bu siteyse imkansız gibi bişey :/ Bu makaleyi tekrar okuman gerekiyor başvuru için.

 6. yazarlar anonim kalmak istiyor. sahte isim girsek problem olur mu. blog.siteadı.com gibi sub ile basvursam ne olur.

  1. Selam,

   Bence yazarların anonim olması sıkıntı yaratacaktır. (güven sorunu) Subdomain ile başvurman sorun olmaz, makalede zaten bu konuya değinmiştim.

 7. -Haberleri kimin yazdığını açıkça belirtin :=) ( Bu öneri oldukça sağlam kaynak ) 😀
  Cevaplar için teşekkür ederim.

 8. Örnek: haberdakik.com haber sitem var.Google News başvuru düşünüyorum.

  Özgün haberi nereden asıl kaynaklı nasıl sağlayabilirim.Haber ajansı servis ediyor.Bir sürü haber sitesi birebir giriyor.

  Özgün haberi yarattım fakat bu haberi yayınlayan bir sürü site olacak.Başvuruyu yapan olarak Google news editörleri aradaki farkı nasıl buluyor?

  Trend haberleri alıp özgün yaparak mı?
  Haber ajansına abonelik alıp özgün yazarak mı?
  Bültenleri özgünlüğüne dönüştürerek mi?

  Bu konuda bilgi paylaşımı olabilir mi?

  1. Selam Levent,

   Özgün habercilik, sitenizdeki muhabirlerinizin/editörlerinizin özenle oluşturduğu haberler olarak nitelendirilebilinir. Bunlar özel röportajlar, orjinal araştırma yazıları vb.

   Google algoritmaları içeriği ilk kim, nasıl yayınladığı konusunda oldukça iyi çalışıyor ve bunun için de kendini oldukça geliştiriyor. İçeriğinizi izinsiz alan olursa bu sitelere DMCA uyarısında bulunabilirsiniz.

   Trend konularda dediğim gibi orjinal araştırmalar yayınlayabilirsiniz, bunu yapan büyük haber sitelerinden örnekler alabilirsiniz. Başka kaynaklardan haberler topluyorsanız bunları Robots.txt ile engelleyebilirsiniz yazıda bunu da belirttim.

   Kısacası siz G-News dizinine girmek için ne fark katıyorsunuz? Siteniz haber okuyucularına kullanışlı mı? Neden ziyaretçileriniz sizden haber okumalılar? Bu tür durumları düşünüp bu yönde içerikleriniz hazırlayın.

   Sitenizin özelinden bir öneride bulunacağım;
   -Haberleri kimin yazdığını açıkça belirtin :=)

 9. Oldukça bilgilendirici bir makale olmuş gerçekten. Bu tarz makalelerin daha da çoğalmasını ümit ediyoruz. Saygılar.

  1. Teşekkürler Yunus, vakit ayırabildiğim sürece yazmayı planlıyorum. Ayrıca yazacağım makalelerin de gerçekten kaliteli/dolu dolu olmasını istediğimden ayda-yılda bir makale ekleniyor bloga bu yüzden 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir