Tayland Masajı Rehberi: Çeşitleri, Uygulanışı ve Fiyatlar

» » Tayland Masajı Rehberi: Çeşitleri, Uygulanışı ve Fiyatlar

5 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-masaji

Tayland’a gittiğinizde muhtemelen kaçırmayacağınız şeylerden biri Tayland masajı yaptırmak olmalıdır. Özellikle turistik gezilerinizde yürüdüyseniz iyi bir dinlenme fırsatı yaratabilirsiniz. Thai masajı, Tayland şehirlerinin hemen her noktasında bulunmaktadır.

Tayland Masajı Nedir?

Thai masajı, akupunktur, yoga ve Hint Ayurveda ilkelerini birleştiren geleneksel bir şifa uygulaması olarak bilinmektedir. Masaj rahatlamanıza ve doğru uygulandığında birçok hastalıktan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.

Tayland Masajı Tarihi

Tay masajını kimin yarattığı konusunda pek çok tartışma olmasına rağmen keşiş Shivago Komarpaj, tekniği geliştiren ilk kişi olarak kabul ediliyor.mBitkisel ürünlerin insan sağlığına katkıları konusundaki bilgisi ve tıbbi becerileri eski belgelerde belirtilmektedir. Bir rivayete göre, Buda’nın arkadaşı ve kişisel doktoru olduğunu söylüyor.

Tay masajının tarihine baktığınızda köklerinin Çin, Hint ve Güneydoğu Asya kültüründen gelen farklı Tay ilaçlarının birleşiminden etkilendiğini göreceksiniz. Wat Po, Tayland’ın ilk üniversitesi ve geleneksel Tay masajı için bir öğrenme merkezi olarak kabul ediliyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Tayland’ın turistler için popüler bir lokasyon haline gelmesi, Tayland masajının dünyaca ünlü bir teknik haline gelmesine yardımcı oldu. 1980’lerin sonunda ABD’de bu masajlar rağbet görmeye başladı. Bana göre bu işi en iyi Taylandlı girişimciler ve yerel halktan bunun eğitimini alan kişiler en iyi yapıyor.

Tayland Masajı Nasıl Uygulanır?

Tay masajının 2 ana stili “Chalosiak” ve “Raja Samnak” olarak bilinir ve bunlar uygulanır. Bugün birçok yerde “chalosiak” stilini görürsünüz. Oysa “rajasamnak” tarzı yalnızca yüksek düzeydeki devlet görevlileri ve Kraliyet ailesini tedavi etmek için kullanılıyor. Bu tür masajı halka açık bulmanız çok zor.

Raja Samnak

Bu tarzı uygulayan masaj terapistlerinin çok iyi bir eğitime sahip olması gerekir. Terapist, kan dolaşımının normal olup olmadığını değerlendirmek için bilek ve ayak bileği nabzını kontrol eder. Aksi takdirde terapi bilinç kaybına neden olabilir ve devam edilmemelidir. Masaj boyunca sadece el ve parmak uçları kullanılır. Bu kraliyete özel masaj tarzı, kan dolaşımını artırmayı amaçlamaktadır.

tayland-masaj-salonu-ici
Tayland’da masaj salonu içinden bir görünüm.

Chalosiak

Bu masaj tarzı sizin ve benim gibi turistler ya da yerel halk için kullanılıyor. Hemen hemen her yerde görülen en yaygın masajdır. Masaj terapistleri masaj için elleri, ayakları, dizleri, dirsekleri vb. kullanırlar. Bu sayede genel kas gerginliğini gidermeye yardımcı olmanın yanı sıra vücuttaki kan ve enerji akışını uyarır.

Uyarı: Terapistin uzmanlığı yoksa, eklemlerde ciddi ezilmelere veya kılcal damarlarda morarmaya neden olabilir.

Yukarıdaki stiller haricinde Ruesri Dat Ton, Tok Sen Lanna ve Yu-Fai gibi farklı masaj stilleri de ülke genelinde çok az yerlerde uygulanmaktadır.

Tayland Masajı Ne Kadar Sürer?

Çok aceleniz varsa minimum 30 dakika, zamanınız varsa bence 60 ila 90 dakika arasında masaj yaptırabilirsiniz.

Tayland Masajı Sert mi?

Evet, özellikle traditional masaj türü sert bir masaj türüdür; ancak terapiste bilgi verip biraz daha hafif olmasını rica edebilirsiniz.

Evli Çiftler Aynı Yerde Masaj Yaptırabilir mi?

Evet, bazı yerlerde evliler için özel tasarımlı alanlar bulunduğu için çiftler beraber masaj hizmeti alabilirler.

Masaj Okullarına Gidilebilir mi?

Evet, Tayland’da Wat Po Thai Masaj Okulu sitesindeki bilgilere bakarak masaj okullarına gidebilir ve deneyim elde edebilirsiniz.

Tayland Masaj Çeşitleri

Chalosiak tarzı masajlardaki seçeneklerimize bir göz atalım! Bir masaj ve spa merkezini ziyaret ettiğinizde farklı seçeneklerden oluşan uzun bir menü gösterilecektir. En popüler 5 Tayland masajını listelemeye çalıştım:

Ayak Masajı

Hem ayakları hem de baldırları içeren bir masaj türüdür. Bu masajlarda ayak altındaki tüm refleks noktalarının vücuttaki organları etkilediğine inanılmaktadır. Ayak masajı vücudun dengelenmesine, stresin hafifletilmesine, uykunun iyileştirilmesine ve canlılığın geri kazanılmasına yardımcı olur. Tay ayak masajı ayaklarda rahatlama sağlanmasına yardımcı olduğundan uzun bir günün ardından yaptırmayı düşünebilirsiniz. Çoğu yerde ayaklarınıza yağ süreceklerdir, bu yüzden buna hazır olun ve şortunuza değmemesi için de havlu isteyin.

tayland-ayak-masaji
Ayak masajı.

Vücut Masajı (Full Body Massage)

Tüm vücuda uygulanan bu masaj türünde ellere ve ayaklara hafif baskılar farklı germe hareketleriyle birleştirilir. Vücuda uygulanan masaj çok azdan yoğunlaşana kadar değişebilir. Masaj kasları gevşetir, ağrı ve sertliğin giderilmesine yardımcı olur. Tendonların ve eklemlerin elastikiyetini arttırır. Masaj yer minderi üzerinde yapılır. Hiçbir aromatik yağ uygulanmaz.

full-body-massage
Full body massage örneği.

Oil Masaj (Yağlı Masaj)

Aromatik yağlar kullanılarak yapılan daha hafif bir masaj şeklidir. Kullanılan aromatik yağ çeşitli tıbbi özellikler içerir. Aromatik yağlar masaj sırasında rahatlama sağlar ve stresi azaltır. Tayland’daki birçok masaj salonu istediğiniz aromayı seçmenize izin verir. Önce koklayıp ve detaylarını inceleyip seçimlerinizi yapabilirsiniz. En popüler kokular lavanta, limon otu ve nanedir.

Herbal Masaj

Bitkisel masaj, Tayland’da yüzyıllardır çoğunlukla sırt ağrısı gibi kronik ağrılar için kullanılıyor. Masaj başlamadan önce pamuklu bir beze sarılmış otlar buharda pişirilir. Stresi ve ağrıyı hafifletmek için sıcak otlar vücudun farklı yerlerine yerleştirilir. Bitkilerden elde edilen sıcaklık ve esansiyel yağlar vücudu masaja hazırlar. Bu masaj, ağrılı bölgeleri etkili bir şekilde rahatlatabilir. Yani bu masaj, pamuk keselere sarılmış bitkilerinin uygulanmasını içeriyor. Bu keseler gerçekten çok sıcak olabilir, buna önceden hazırlanın.

bas-boyun-masaji
Baş ve boyun masajı. Kaynak: Thai PBS

Baş, Boyun ve Omuz Masajı

Kafa kısmına yapılan bu masaj çeşitli tıkanıklıkları giderebilir ve stresi azaltır. Bu masaj özellikle yoğun bir günün ardından oturarak çalışan kişiler tarafından beğenilmektedir.

Ayrıca traditional masaj türü de sadece ellerle yapılıyor ve ilk başta çok şaşırabilirsiniz.

Masaj Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler ve Öneriler

Okumadan önce doktorunuz masaj yaptırmayın dediyse yaptırmayın yani önce doktorunuza danışın!

  • Ateşiniz 38 derecenin üstündeyse masaj yaptırmayın,
  • Ameliyat olup henüz yaralarınız iyileşmediyse masaj yaptırmayın,
  • Çok acıyan ya da sıkıntılı gördüğünüz bölgeleri masajı uygulayacak kişiye önceden söyleyin. Örneğin boynumdaki şu kısım çok ağrıyor gibi.
  • Bol ve rahat giysiler giyin.
  • Masaj sonrası bahşiş verin.
  • Yemek yedikten 30-60 dk sonra masaj yaptırın daha rahatlarsınız.
  • Masaj sonra ılık veya normal sıcaklıkta su için. Hatta bazı masaj merkezleri özel çaylar da ikram etmektedir.
  • Salonlar çok soğuk olabilir dereceyi artırmayı isteyebilirsiniz.

Bireysel Masaj Hizmetleri Var mı?

Evet, masaj salonlarına gitmek yerine sizin konakladığınız yere hizmet veren kurumlar bulunmaktadır. Şuradaki sayfadan otelinizden çıkmadan profesyonel Tayland masajı alabilirsiniz.

Tayland Masajı Fiyatları

Tayland’ın genelinde fiyatlar şehirlere göre farklılık gösterir; ama benim gördüğüm ortalama fiyatlar Baht cinsinden şu şekilde:

Masaj TürüFiyat (Baht) / Saatlik
Thai Traditional Masaj300 Baht
Oil (Yağlı) Masaj350 Baht
Foot (Ayak) Masajı250 Baht
Aroma Oil Masaj450 Baht
Hot Oil Masaj450 Baht
Head (Kafa) Masajı250 Baht
Herbal Masaj450 Baht

Fiyat olarak TL bilerek vermedim, çevirmek için uğraşmayalım diye. Size önerim ucuz fiyatlı masaj salonları yerine daha profesyonel ve puanları iyi olan yerleri seçmeniz. Ücretler belirttiğim gibi her zaman değişebilir. Örneğin Phuket’te daha pahalı olabilir.

*Masaj ödemelerinizi kredi kartı yerine cash (nakit) olarak yapmanız beklenmektedir.

Türkiye’de Tayland Masajı Hakkında

İstanbul Havalimanı’nda bile Tayland masajı yapan yerler vardı. Çalışanlara sorduğumda Filipinler’den geldiklerini söylemişlerdi. Yani İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde Thai masajı yapan yerler arıyorsanız mutlaka gerçek Taylandlıların olduğundan emin olmanızı öneririm. Yoksa gerçek masajı alamayabilirsiniz. Ben sadece Tayland’da gittim, Türkiye’de gitmedim.

Bu yazıda yer alan bilgiler tamamen kişisel deneyimleri içermekte olup tıbbi tanı veya tedavi yerine geçmez.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir