Tayland Fiş ve Priz Tipileri

» » Tayland Fiş ve Priz Tipileri

2 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-elektrik-priz-tipleri

Tayland gezisi öncesinde telefon ve laptop gibi cihazlarınızdaki fiş ve priz tipinin Tayland’a geldiğimizde sorunsuz çalışıp çalışmayacağını bu yazımda detaylarıyla anlatmaya çalıştım; ama ilk girişte cevap almak isterseniz evet bizim priz tipleri Tayland’da da geçerlidir.

Tayland Elektrik Prizleri

Sadece Tayland değil nereye gidersek gidelim cep telefonu, tablet, laptop, hatta kamera gibi cihazlara ihtiyacımız var. Tayland’da elektriğin şebeke voltajı 220 volt olarak belirlenmiştir, dolayısıyla Türkiye’deki cihazınızın voltajı 220 – 240 V arasındaysa Tayland’da da elektrikli cihazlarınızı kullanabilirsiniz. 110 ila 127 volt arasında ise ekstra dönüştürücü almanız gerekiyor.

Tayland’da en yaygın elektrik prizleri: 2 ve 3 delikli olanlardır. Prizler genellikle “çoklu formatta” yapılır ve çeşitli fiş çeşitleri bunlara uygundur. Türkiye’den Tayland’da gidişte ayrı bir seyahat adaptörüne nadiren ihtiyaç duyulur. (Ben hiç ihtiyaç duymadım)

Tayland’da açma-kapama düğmeli prizler kullanılmamaktadır. Bunun yerine, fişi taktığınızda güç ortaya çıkan prizler vardır.

Günümüzün Tayland elektrik prizleri: Type-A, Type-B, Type-C ve Type-F elektrik fişleriyle kullanıma uygundur.

tayland-bilgisayar-prizi
Mac’i şarja takarken.

Tayland’da Sık Elektrik Kesiliyor mu?

Merkezi yerlerde hiç bu sorunu yaşamadım; ama kırsal ya da köy gibi alanlarda elektrikler kesildikten sonra uzun süre gelmeyebilir.

Tayland Fiş Tipi

Tayland’da genellikle evlerde, otellerde ve diğer binalarda A, B ve C tipleri kullanılabildiği gibi farklı priz türlerini de bulmak mümkündür .

  • Type A 2 düz paralel pimden oluşur. Özellikle daha küçük cihazlar için kullanılır.
  • Type B, 2 düz paralel pim ve bir topraklama piminden (3 pim) oluşur.
  • Type C 2 yuvarlak pimden oluşur.

Tayland’da en yaygın fişlerin B ve C tipi olduğunu belirtmem gerekiyor. Bu tip fişler evrenseldi ve diğer ülkelerde de yaygındır. Tayland’da lüks oteller dışında USB için doğrudan giriş bulmanız biraz zordur.

Bilgi: Adaptör fişlerinin voltajı dönüştürmediğini ve yalnızca konfigürasyonunu değiştirdiğini unutmayın. Cihazınızın voltaj girişini değiştirmek istiyorsanız bir voltaj dönüştürücüsüne ihtiyacınız vardır.

Adaptörler ve prizler Tayland’ın pek çok yerinden, özellikle de 7-Eleven gibi marketlerden satın alınabilir. Ürünlerin fiyatları prizin özelliğine göre 50 ile 150 THB arasında değişkenlik gösterebilir.

tayland-prizleri
Tayland’daki prizlerden bir örnek.

Uzatma Kabloları ve Prizler

Otel odasında genellikle çok az sayıda priz vardır ve aynı anda şarj edilmesi gereken çok sayıda elektronik cihaz varsa bu sorun oluşturabilir. Ayrıca Tayland’a bir arkadaş grubuyla geliyorsanız, ekstra birkaç metrelik uzatma kablosu almak iyi bir fikir olabilir. Bu 3’lü prizleri de Türkiye’den getirip yük etmeyin, 100-200 Baht arasında para verip Tayland’dan da satın alabilirsiniz.

Tayland’da sokaklarında yürürseniz açıkta duran elektrik kablolarını hemen fark edeceksiniz. Bunlar ciddi bir güvenlik sorunu oluşturmuyor. Ayrıca Bangkok’ta son yıllarda cadde üstlerindeki elektrik hatları yavaş yavaş yer altına alınıyor.

Tayland Elektrik Faturası

Elektrik Kilowatt fiyatı: 3,5 THB + %7 vergi

Evlere bağlanan elektrik sayacının herhangi bir maliyeti yoktur. Elektrik kullanmadığınız takdirde sadece temel kullanılan bir ücret varsa bunun üstünde + %7 vergi ödersiniz. Ayrıca Tayland’da ev kiralarken bazı evlerde elektrik ücretinin kiradan ayrı olarak sizden tahsil edilebileceğini unutmayın ve öncesinde ev sahibi ile konuşun.

Tayland’a seyahat ederken SIM kartının nasıl ve hangi fiyatlara edineceği ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz. Bu sayede Tayland’a gider gitmez internet paketi satın alıp işlemlerinize ve hayatınıza devam edebilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir