Tayland Krallığı Tarihi ve Tayland Hakkında Bilgiler

» » Tayland Krallığı Tarihi ve Tayland Hakkında Bilgiler

4 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-tarihi

Tayland, resmi adıyla Tayland Krallığı Asya kıtasında yer alan bir ulus devlettir. Ülkenin eski ismi “Siam” olarak biliniyordu; ancak 1939 yılında resmi olarak ülkenin adı Tayland olarak değiştirildi. Tayland, 513.120 kilometrekarelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük 50’nci ülkesidir. Ülkenin yaklaşık 72 milyon nüfusu bulunmakadır ve komşuları Laos, Kamboçya ve Malezya’dır. Bangkok, hükümet idaresinin merkezi ve ülkenin en büyük şehridir. Kralın Devlet Başkanı olduğu ülkede 2014’teki en son darbeyle birlikte ordu hala Tayland siyasetinde yüksek bir rol oynamaktadır.

BaşkentBangkok
Tayland KralıMajesteleri Vajiralongkorn
Tayland BaşbakanıSettha Thaweesin
Din (2018)%93.5 Budist, %5 Müslüman, %1 Hristiyan, %0,5 Diğer
Etnik Grup (2019)%86 Taylandlı, %3 Khmer, %2 Malay, %9 Diğer
Nüfus (2023)71.715.119
GSYİH (2023)Kişi başına 22.675$
Para BirimiBaht (฿) (THB)
Yaşam Beklentisi75 yıl (erkek) 83 yıl (kadın)

Tayland Tarihi

Günümüz Tayland topraklarında MÖ 20.000’de yerleşim olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Taylandlılar 11. yüzyılda bu bölgeye göç etmeye başlamışlar ve önemli krallıklar kurmuşlardır:

  • Sukhothai Krallığı,
  • Lanna Krallığı,
  • Ayutthaya Krallığı

Tarihçiler genellikle Sukhothai Krallığını Tayland tarihinin başlangıcı olarak görürler. Daha sonrasında Ayutthaya Krallığı giderek güçlendi ve 14. yüzyılın sonlarında Khmer İmparatorluğu’nun yerini alarak bölgenin hakim gücü haline geldi. Ayutthaya Krallığı, Sukhothai’yi de kendi topraklarının bir parçası haline getirmeyi başardı. Batı ülkeleri ile temas 1511’de Portekiz büyükelçisi ile başladı. Burma ile yapılan savaş 1569’da başkentin kaybedilmesine yol açtı; fakat Kral Naresuan 15 yıl içinde bağımsızlığını ilan etti ve hükümdarlığı sırasında krallık büyük bir refaha kavuştu. Sonuç olarak Ayutthaya, 1767’de Kral Thonburi tarafından tamamen yok edildi. Çeşitli bölgelere ayrılan topraklar birleştirildi ve 15 yıllık sürecek olan Thonburi Krallığı’nı kuruldu ve 1782’de yıkıldı. Yerine  Kral Maha Chakri Rattanakosin ismiyle ülkeyi tekrar kurdu ve Chakri Hanedanlığı’nın ilk hükümdarı oldu.

Fransa’nın 2. Dünya Savaşı’nda düşmesinin ardından Tayland, sömürgeci Vichy Fransası ile kısa bir çatışmaya girdi ve bunun sonucunda Laos ve Kamboçya topraklarını kaybetti.

Kral Mongkut’un hükümdarlığından itibaren Batılı devletlerin bu bölgede büyük etkisi olmaya başladı. İngiltere ile imzalanan dostluk anlaşması olan Bowring Antlaşması‘na göre Siam hiçbir batılı ülke tarafından sömürgeleştirilmedi. 1938’e kadar Tayland’a “Siam” adı veriliyordu. 4. Rama (Kral Mongkut, 1851-1868) ve oğlu 5. Rama (Kral Chulalongkorn, 1868-1910) dönemlerinde Tayland’ın batılı güçlerle çok yakın ilişkileri vardı. Bu hükümdarların diplomatik becerileri ve modernleştirici reformları, Siam’ı Güneydoğu Asya’da Avrupa ülkeleri tarafından sömürgeleştirilmeyen tek ülke haline getirdi.

tayland-hukumeti-propaganda
2. Dünya Savaşı dönemindeki propaganda çağrısı.

Siam 1917’de 1. Dünya Savaşı’nda müttefikler tarafında yer aldı. 1932’de darbe ile hükümeti rejimi değişti ve meşruti monarşiye geçildi. 2. Dünya Savaşı sırasında Tayland, Mihver güçlerinin yanında yer aldı. 1939 yılında Siam adını Tayland olarak değiştirdi.

8 Aralık 1941’de Japonya İmparatorluğu, Tayland’ı işgal etmeye başladı ve çatışmalar başladı. Japonya’ya askeri geçiş izni verildi ve 21 Aralık’ta Tayland ile Japonya, gizli bir protokolle askeri bir ittifak imzaladılar. Buna göre Japon hükümeti, Tayland’ın kaybettiği toprakları geri kazanmasına yardım etmeyi kabul etti ve bu gerçekleşemedi. Tayland hükümeti, bu anlaşma ardından ABD ve Birleşik Krallık’a savaş ilan etti. 1945’te savaş sona erdikten sonra Tayland, Müttefiklerle savaş durumunu sona erdirmek için resmi anlaşmalar imzaladı.

tayland-krali-ve-basbakani
Tayland Kralı ve Başbakanı.

Soğuk Savaş sırasında Tayland, askeri hükümeti destekleyen ABD’nin müttefikiydi. 1957’de Mareşal Sarit Thanarat liderliğindeki darbe, ülkeyi tam bir askeri diktatörlük çağına soktu. Hükümet bölgede kraliyet otoritesini yeniden tesis etti ve anti-komünist politikalar uyguladı. Ülkede günümüze kadar birçok darbe ve siyasi gerilim meydana gelmiştir. Mevcut anayasa 6 Nisan 2017’de yayımlanmıştır.

Şu anki Tayland Kralı Majesteleri Kral Vajiralongkorn’dur. 2016’dan beri hüküm sürmektedir ve anayasaya göre sınırlı kraliyet yetkisine sahiptir. Törensel olarak Tayland Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutanıdır. Anayasa, Kralın Budist olmasını şart koşuyor. Kral, tahtın varisini atama, kraliyet afları verme ve kraliyet izni verme yetkisine sahiptir. Bununla birlikte, Kral hala zaman zaman Tayland siyasetine doğrudan müdahalede bulunmaktadır ve anayasa Kral’ın kraliyet takdir yetkisini kullanmasına izin vermektedir. Tayland geleneklerine göre krala çok büyük saygı duyulur ve Krala karşı işlenen suçlar cezalandırılır.

Hükümet ve ordu neredeyse tüm ulusal karasal televizyon ağlarını kontrol etmektedir ve Tayland’ın radyo ağlarının çoğunu işletmektedir. Basın kurumları hükümet politikalarını eleştirmek, yolsuzluk ve insan hakları ihlallerini haber yapmakta özgürdür; ancak kral hakkında olumsuz haber yapılması yasaklanmıştır.

Tayland Komşuları

Tayland, kuzeybatıda Myanmar, kuzeydoğuda Laos, güneydoğuda Kamboçya, güneyde Tayland Körfezi ve Malezya ile komşudur. Aynı zamanda güneydoğuda Vietnam ve güneybatıda Endonezya ve Hindistan ile deniz sınırlarını paylaşmaktadır.

Tayland Resmi Dili

Tayland’ın resmi dili Tayca’dır. Tay dili ayrıca Laos’a ve güney Çin’e de ulaştı. Lao dili hem yazılı hem de sözlü olarak Tay diline çok benzemektedir. Bölgesel olarak Çince, Laoca, Malayca ve Khmerce de tanınmaktadır.

1900-tayland-haritasi
1900’lü yılların başındaki Tayland ve sınırlarını gösterir harita.

Tayland’a Neden Eskiden Siam Deniliyordu?

Yabancılar 2000 yılı civarında Ayutthaya Krallığı’na “Siam” adını vermişlerdi. George Sedes (Fransız tarihçi) Champa Krallığı yazıtında köle veya savaş esiri Siam’a atıfta bulunulduğu yazılıdır. Taylandlılar kendilerini hiçbir zaman “Siam” veya “Siyam” olarak adlandırmamışlardır. Tayland’a ilk olarak Kral Mongkut’un hükümdarlığından beri Siam deniyordu ve 1856’da ülkenin adı olarak kullanılıyordu.

Tayland’ın kelime anlamı nedir?

Tayland’ın kelime anlamı Tay ırkına ait olanların yaşadığı ülke anlamına gelmektedir.

Tayland’ın il sayısı ne kadar?

Tayland, 76 eyalete ve bir ek özel idari bölge olan Bangkok’a göre yapılanmıştır.

Tayland’ın başkenti orjinal adı nedir?

Tayland başkenti Bangkok’un orjinal adı 166 harften oluşan “‘Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit'” tir.

Tayland soyu nereden gelir?

David Wyatt’ın kitabında Tayland halkının kökeninin güney Çin olduğu ve Zhuang gibi günümüzün azınlık gruplarıyla aynı kökene sahip olduğu belirtiliyor.

Tayland kadın ve erkek nüfusu ne kadar?

Tayland’da kadın ve erkek nüfus oranı 31 Aralık 2023 itibarıyla 34.772.561 erkek ve 35.997.931 kadın olmak üzere resmi kayıtlara geçmiştir.

Tayland eskiden nereye bağlıydı?

Tayland aslında çok uzun süre bağımsız bir devlet olarak yaşamıştır; ancak ilk dönemlerinde Khmerlere bağlılardı.

Tayland’ın eski başkenti nedir?

Tayland’ın bilinen eski başkenti Ayutthaya şehridir.

Tayland hangi yılda?

Tayland şu anda 2567 yılındadır ve bu yıl 2024 yılıyla aynı seneyi ifade etmektedir.

Tayland’ı kim yönetiyor?

Tayland’ı şu anda seçilmiş Başbakan Settha Thaweesin yönetmektedir.

Tayland hangi ülkeye bağlıdır?

Tayland, hiçbir ülkeye bağlı olmayıp bağımsız bir devlettir.

Tayland Krallığı bayrağı anlamı nedir?

Tayland bayrağının anlamı, kırmızı çizgilerin Tayland’ın bağımsızlık mücadelesinde dökülen kanı yansıtmasıdır. Beyaz renk saflığı ve Budizm’i, mavi ise Tayland monarşisini temsil eder.

Ayrıca Tayland Krallığı Anayasası hiçbir dini resmi din olarak belirtilmemiştir. Anayasa tüm Tayland vatandaşlarının din özgürlüğünü garanti ediyor. Sadece kralın Budist olması gerektiği yazmaktadır.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir