Tayland’da Motor Kiralama, Taxi Çağırma ve Araç Kiralamak

» » Tayland’da Motor Kiralama, Taxi Çağırma ve Araç Kiralamak

6 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-taksi-motorsiklet-islemleri

Tayland’da benim gibi tek başınıza geziyorsanız biraz şanslınız; çünkü Tayland’da kullanılabilecek mobil uygulamalar yazısında da bahsettiğim Grab ve Bolt uygulamaları bir yerden başka bir yere gitmek için kullanacağınız en popüler uygulamalar arasında. Girişi fazla uzatmadan detaylara geçelim:

Tayland Taksi Kullanımı ve Uygulamaları

Havalimanında iner inmez her ülkede olduğu gibi bir sürü taksi kullanma seçenekleri mevcut. Size önerim üstünde taximeter (taksimetre) yazan taksileri kullanmanız. Bunlar sizleri kazıklamıyor, ne yazdıysa onu istiyor; ancak diğer taksilerde açıkçası beklediğinizin üstünde bir fiyat ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca taksi ücretleri batılı ülkelere göre daha ucuz.

Taksimetre Bozuk Yalanlarına Dikkat!

Bazı durumlarda taksiciler taksimetrenin ‘bozuk’ olduğunu öne sürüp taksimeter açmayabiliyor. O yüzden en başta anlaşmanızı öneririm. Bunu yapanlar genellikle turistik yerlerin ve otellerin dışına park edilmiş taksilerdir. Sürücü genellikle sayacı kullanmak yerine sabit bir ücret için pazarlık yapmaya çalışacaktır. Bunu yapmak istemiyorsanız hareket halindeki bir taksiyi durdurabilirsiniz. Turistik bir yerin veya otelin önüne bir taksi park edilmişse ve sürücü size nereye gitmek istediğinizi ısrarla sorarsa o yolculuk için gerekenden fazla ödeme yapacağınızı unutmayın.

tayland-taksi
Tayland’da örnek taksi görseli.

Bangkok Suvarnabhumi havalimanından şehir merkezine ulaşım ücreti mesafe ve trafiğe göre 250 THB ile 400 THB arasında değişebilir. Gideceğiniz yer şehir içindeyse (Khao San gibi) ortalama maliyet 300 ila 350 THB civarında olabilir. Don Mueang havalimanında ise taksi bekleme süreniz yoğunluğa göre çok uzun sürebilir.

Tayland Taski Kullanmanın Maliyeti & Fiyatları

ŞehirTaksi Başlangıç ÜcretiTaksi (1 km)
Phuket100.00 ฿50.00 ฿
Bangkok35.00 ฿39.50 ฿
Pattaya50.00 ฿30.00 ฿
Chiang Mai45.00 ฿45.00 ฿

Aşağıda örnek bir taksi durağındaki fiyat listesini görebilirsiniz:

tayland-taksi-fiyatlari
Kaynak: thaizer.com

Taksiye Ödemeyi Nasıl Yapabilirsiniz?

Genellikle nakit olarak taksilere ödeme yapabilirsiniz. Yanınızda küçük miktarda nakit Baht bulundurmayı unutmayın. Çoğu taksi şoförü fazla bozuk para taşımadığından, ฿20 veya ฿50 gibi küçük banknotlarla yolculuk yapmak mantıklı olacaktır. Kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor mu diye mutlaka öncesinde sormanızı öneririm.

Bangkok Pattaya Arası Taksi Ücreti Ne Kadar?

Resmi taksimetre ücreti Bangkok’un merkezinden yaklaşık 1500 baht ve Suvarnabhumi Havaalanı’ndan (otoyol ücretleri dahil) 1110 baht’tır. Yolculuğa başlamadan önce mutlaka pazarlık yapın.

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan Pattaya’ya online taksi rezervasyonu yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz: (Sayfanın alt kısmından Taxi seçebilir ya da otobüsle de gidebilirsiniz)

Powered by 12Go system

Ayrıca Sizin için oluşturduğum özel otel listesine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu otelleri inceleyip uygun olanı seçerseniz havalimanından otelinize kadar size ücretsiz taksi seçenekleri de sunulmaktadır:


Booking.com

Uber Tayland’da Çalışıyor mu?

Maalesef, Uber taksi uygulaması Tayland’da bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle kullanılamamaktadır.

Tayland’da taksicilere güvenebilir misiniz?

Sarı-yeşil renkli taksiler genellikle bizzat şoföre ait olduğundan ve daha iyi hizmet verme olasılığı daha yüksek olduğundan bu taksileri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, taksimetre kullandıkları ve sabit bir ücret almaya çalışmadıkları sürece herhangi bir taksi de kullanılabilir.

Tayland’da Uber gibi bir taksi uygulaması var mı?

Evet, Grab ve Bolt uygulamaları taksi çağırmak için kullanabilirsiniz.

Grab: Standart taksiler, motosiklet, VIP arabalar, SUV’lar, minibüsler ve daha fazlasını içeren bir dizi taksi seçeneği sunarak Tayland’da dolaşmanın güvenilir bir yoludur.

Grab Taxi Fiyatları Ne Kadar?

Grab fiyatları araç tipine ve mesafeye göre değişir. Standart bir GrabTaxi, 20 THB rezervasyon ücreti ile 35 THB’den başlayacak ve km başına 5,50 ila 7,50 THB arasında ücretlendirilecektir . GrabCar ile ekonomi yolculuklarının taban ücreti 45 THB’dir ve km başına 8 ila 10 THB arasında ücretlendirilir.

Grab taksi fiyatları
Örnek Grab taksi fiyatları.

Kadınlar İçin GrabCar

Yaklaşık aynı maliyette kadınlara özel GrabCar seçeneklerini de büyükşehirlerde kullanmak isterseniz uygulama ayarlarına bakabilirsiniz.

Bangkok’tan Pattaya’ya taksi ne kadar tutar?

Pattaya’ya taksiyle seyahat etmek için resmi taksimetreli taksi ücreti, Bangkok’un merkezinden yaklaşık 1500 baht (otoyol ücretleri dahil) tutabilir. Ayrıca sadece sarı renkli taksiler değil pembe renkli taksileri de yolda görürseniz şaşırmayın 🙂

Özetle bana sorarsanız bu 2 uygulamadan hiç şaşmayın her zaman sabah 05:00’te havalimanına gitmek için bile bu uygulamaları kullanabilir ve güvenebilirsiniz. Sadece gelen kişilerin yorumlarını okumakta fayda var. Bazı sürücüler tehlikeli bir şekilde araçları/motorları kullanabilir. Bu alt başlıklar ve sorular bitmez o yüzden yazıyı çok uzatmayacağım 🙂

Tayland Araç Kiralama

2 veya daha fazla kişiyseniz veya çocuklarla seyahat ediyorsanız, araba kiralamak sizin için daha mantıklı olabilir.

Pasaportunuzun fotoğrafının ve Tayland vizesi sayfanızın bir kopyası ile birlikte sürücü belgenizi veya uluslararası sürücü belgenizi her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Tayland polisi tarafından durdurulursanız, bu belgeleri taşımamanız ağır bir para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tayland Araç Kiralama Fiyatları

Küçük ve standart bütçeli bir araba kiralamanın maliyeti günlük 800 baht’tan başlar ve lüks bir model için günde 3.000 baht’a kadar çıkar. Önceden rezervasyon yaptırarak araç kiralama indirimlerinden & kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Aşağıda, popüler araba modelleri için ortalama bir günlük kiralama fiyat bilgileri yer almaktadır:

ModelGünlük Fiyat (THB)
toyota yaris 1.21.400 baht
Toyota Vios1.500 baht
Toyota Altis1.800 baht
Toyota camry2.200 baht
mitsubishi pajero2.500 baht
BMW 3 Serisi10.000 baht
BMW 520D10.000 baht

Araç kiralama fiyatları Tayland’daki lokasyona ve araç kiralama firmasına göre değişiklik göstermektedir; ancak Avis ve Budget gibi global araç kiralama şirketleri genellikle standart fiyatlar sunmaktadır.

Araç kiralarken bazı önemli bilgiler:

 • Genellikle kiralama ücretine dahil edilen %7’lik KDV ücreti vardır.
 • Arabayı geç teslim ederseniz ekstra ücretlerle karşılaşabilirsiniz.
 • Sixt gibi bazı kiralama şirketleri fazladan birkaç saat için ücret almaz.
 • Kiralama sürenizi uzatmak istiyorsanız, kiralama şirketine genellikle en az 2 gün önceden haber vermeniz gerekebilir.
 • Bebek koltukları ve GPS gibi eklenen özellikler günlük fiyatları artırır.
 • Birkaç hafta süresince araç kiralarsanız yüksek indirimler alabilirsiniz.
 • Kiralama fiyatları düşük sezonda biraz düşme ve yüksek sezonda (Kasım-Mart) yükselebilir.
 • Kiralık araç sözleşmesini imzalamadan önce kiralık araç şirketinin bir üyesi ile birlikte kiralık aracı baştan sona incelemelisiniz.

Tayland Araç Kiralama Şirketleri & Rezervasyon İşlemleri

En uygun fiyat seçeneklerini Discover Cars ile bulabileceğinizi söyleyebilirim. Siteye giriş yaptığınızda istediğinizi lokasyonu ve aracı nereye bırakacağınızı seçip fiyatlara göz atabilir ve ardından hızlıca rezervasyonu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca lüks araç kiralama işlemlerini de buradan yapabilirsiniz:

Tayland’daki çoğu araç kiralama şirketi teslimat hizmeti sunar; fakat bunun için önceden rezervasyon yapılmalıdır. En yakın kiralama ofisinin 10 km yakınında bulunuyorsanız teslimat hizmeti genellikle ücretsizdir, aksi takdirde rent a car şirketleri sizden ücret talep edebilir.

Araç kiralamadan önce ilgili firmaya şu soruları sormanızı öneririm:

 • Araba bozulursa ne yapmam gerekiyor?
 • Aracın anahtarını kaybedersem ne olur?
 • Araba çalınırsa, bozulursa veya hasar görürse hangi telefon numaralarını arayabilirim?

Tayland’da Benzinin Litre Fiyatı Ne Kadar?

Phuket gibi şehirlerde benzinin litre fiyatı yaklaşık 40 baht’tır. Phuket’te çoğu akşam 22:00’de kapanan birçok benzin istasyonu olduğunu unutmayın. Bazı benzin istasyonlarında 32 THB’ye de benzin bulabilirsiniz. Daha detaylı ve güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
tayland-petrol-fiyati
Tayland benzin fiyatlarından örnek tablo.

Yol & Sürüş Kuralları

Tayland’da yolun sol tarafında araç kullanmanız gerekmektedir. Şehirlerde ve kasabalarda maksimum hız sınırı 60km olup, otoyollarda ve köy yollarında 90 ile 120 km arasında değişmektedir. Polis düzenli olarak sürücülerin hızını kontrol eder. Emniyet kemeri takmak zorunludur. Sürücüler yasal alkol limitini aşarsa tüm sigortalar geçersizdir ve cezalandırılabilirsiniz.

Tayland’da araba kiralamak zor mu?

Hayır, oldukça kolay. Tayland’da yola çıkarken yalnızca 1-2 gün önceden online rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yoğun dönemlerde ve festivallerde araç kiralamada zorlanabilirsiniz. Araç kiralamak birçok turistin gidemediği özel yerlerde kalmanıza olanak tanır ve yerel yerleri çok hızlı ziyaret etmenizde size zaman kazandırır.

Türk Ehliyeti Tayland’da Geçerli mi?

Tayland’da yasal olarak araba ve scooter sürmek için Uluslararası Sürücü İznine belgesine ihtiyacınız olduğu için Türk ehliyeti size sorun çıkarabilir.

Ayrıca belgeniz varsa bunun İngilizce olması veya Tayca tercümesini de yanınızda bulundurunuz. İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin hükümetleri ile Tayland Hükümeti arasında imzalanan bazı anlaşmalar sürücü ehliyetlerinin karşılıklı kabulüne izin vermektedir.

Tayland’da ehliyet almak için turist vizesi olmayan bir vize türüyle kara ulaştırma dairesi başkanlığına başvuru yapmanız gerekiyor.

Tayland Motosiklet Kullanımı & Kiralama İşlemleri

Üzülerek söylemeliyimki gerek Türkler gerekse diğer turistler Tayland trafik polisleri tarafından motosiklet kullandıklarında maalesef ceza yiyebilirler. Ehliyetiniz geçerli olsa ya da tüm kurallara uysanız bile yerel polis size ceza kesebilir :/ Bu yüzden ben motor kiralamak yerine hep Grab ya da Bolt gibi motorsiklet kiralama uygulamalarından istediğim yerlere gitmeyi tercih ettim.

Tayland’da 3 aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, Tayland ehliyetine başvurmanızı öneririm. Yerel ehliyet ile işiniz daha kolaylaşabilir.

tayland-motorsiklet-kiralama
Heryerde motosiklet kiralama mağazalarını görebilirsiniz.

Tayland Motor Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Tayland’da motor kiralama fiyatları genel olarak günlük 150 ila 300 THB arasında değişir. Phuket, Chiang Mai, Pattaya ve Bangkok gibi şehirlerde motor kiralama ücretleri farklı olabilir.

Motosikleti Nereden Kiralayabilirim?

Her yerden arkadaşlar 🙂 Bir sürü motosiklet kiralayabileceğiniz local işletmeleri şehrin birçok yerinde görebilirsiniz.

Tayland’da Motosiklet Kullanımı Zor mu?

Bence evet ve zaman zaman tehlikeli olabilir; çünkü Taylandlılar çok iyi motosiklet kullandıkları için sizin buna alışmanız zaman alabilir. Ek olarak, bir kazaya karışırsanız, motosiklete veya sürücüye verilen herhangi bir hasar için genellikle olay yerinde nakit ödeme yapmanız istenebilir.

Tayland Motosiklette Kask Takmama Cezası Ne Kadar?

Tay yasalarına göre kask takmak zorunludur; ancak Taylandlıların çoğunun bu kurala uymadığını göreceksiniz. Polis size kasksız olduğunuz için ceza yazmak isterse genellikle 500 THB ödemek zorunda kalabilirsiniz.

tayland-trafik-polisi-ceza-yazarken
Örnek olarak bir polis ceza yazıyor.

Polis kontrollerinde yabancıların daha sık durdurulduğunu ve polisin motosikletinizi aramak isteyebileceğini unutmayın. Polislerin emirlerine (makul ölçülerde) uyun ve onlarla çatışmayın; çünkü bu muhtemelen sizin için daha fazla sorunlara neden olabilir :/

Ayrıca Tayland’daki en popüler motosiklet markası Honda’dır. (Kaynak)

Tayland’da En Ucuz Ulaşım Nedir?

Otobüsler, Tayland genelinde kullanabileceğiniz en ucuz ulaşım seçenekleri arasındadır; ancak kullanırken çok fazla vaktiniz gidebilir.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir