(Geldim!) SEO Uzmanı Askere Giderse :=)

» » (Geldim!) SEO Uzmanı Askere Giderse :=)

2 dakikada okuyabilirsiniz

askere-gidiyorum

Askerlik görevini 21 Ekim’de tamamladım ve sahalara geri geldim!.

Her Türk genci gibi benim de askerlik zamanımın geldiğini düşündüm ve askere gitmeye karar verdim, 6 ay da SEO’dan uzak olacağım için hem bu süre zarfında bloğumda askerde olduğumu belirttiğim bir yazı olsun hem de kişisel blogda bir günlük yazısı olarak bu yazımın kalmasını istedim.

Askerlik Kararı

Lisans mezunu olduğum için 2 yıl tecil hakkım bulunuyordu. Bu hakkım da Şubat 2018’de sona ermişti. Aslında askere gitmeden önce en önemli konu; askere gitmeli miyim? Askere ne zaman gitmeliyim? Bedelliyi beklesem mi? Soruları kendinizce cevaplamak olacaktır. Ben gerek yaşım gereği gerekse önümde askerliği bir engel olarak gördüğümden dolayı askere gitmeye karar verdim ve aslında bana göre işin en önemli bölümünü hallettim.

Sevk işlemleri için askerlik şubesine gidebilirsiniz; eğer beklemek istemiyorsanız e-devlet üzerinden şubeden randevu alabiliyorsunuz. Size burada “Komando olmak istiyor musunuz? Yedek Subay olmak istiyor musunuz? YDS puanı gibi bazı soruları forma yazıp ilgili görevlilere teslim ediyorsunuz. Mesele benim Şubat ayında tecilim bitiyordu Mart ayı içerisinde gidip askerlik işlemlerimi halletmiştim. Mayıs celbinde askere gitmek istiyorsanız Şubat ayına kadar işlemleri yapmalısınız. Bu karardan sonra askerlik siteleri, askerlikle ilgili videolar gibi aslında birçok konuyu araştırmaya başlıyorsunuz.

Peki SEO Ne Olacak?

Askerlik görevinden dolayı mecburen işimden bir süreliğine ayrılmam gerekiyor. Kısa dönem askerlik sonrasında artık ben yokken Google’da ve SEO’da neler olmuş, gündeme neler düşmüş bunları tek tek okuyacağım. Tabi bir de ben yokken el emeği göz nuru sitelerimizin de ne durumda oldukları hep aklımda olacak. Acaba Google update yaptı mı? SEO görünürlükleri ne durumda olacak gibi düşünceler askerde sanırım aklımı kurcalayacak. Kendi notlarımı aldım, uzatılması gereken çalışma domainlerimin sürelerini uzattım…

Askerlikle ilgili siteleri araştırırken dikkatimi çekenleri kısaca da paylaşayım. Hemen hemen birçok site kapsamlı şekilde bilgiler içeriyor, biraz daha güzel sonuçları görebiliyorsunuz SERP’te. Katma değeri düşük olan içerikleri de algoritma zaten çıkartmıyor. İlgili dönemlerde askere gidecekler için her şeyi düşünmüşler. Bir araya gelenler, ilgili siteler üzerinden sohbet ediyor ve sorularını sorabiliyor bu şekilde de her gün site içerisinde aktiviteler meydana gelebiliyor. Tabi askerlik yerleri açıklanma dönemlerinde Top Stories’te haber siteleri de trafiği ciddi biçimde alıyor.

Askerlik Yerlerinin Açıklanması

Heyecanla askerlik yerlerinin açıklanmasını bekliyorsunuz. Bu süreyi de sanırım Milli Savunma Bakanlığı tam olarak açıklıyor. Benim celp dönemimde uzun dönem askere gidecek olanlar benden bir hafta önce gidecekleri yerler belli olmuştu. E-devlete girip askere gideceğim yeri öğrenmek istedim tabi bende ama “er sınıflandırma sonucunuz bulunmamaktadır” yazıyordu. Bir anda dedim acaba işlemlerim olmadı mı, sonra anladım ki kısa dönemlerinkisi daha sonradan açıklanıyor ve sonudna askerlik yerim açıklandı.

 

Acemi birliğim; Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Gemlik/Bursa esas birliğim ise Askeri Veteriner Okulu Lojistik Destek Komutanlığı Hiz. Tk. Nilüfer/Bursa

27 Nisan gibi de işi bırakır ve birkaç alışveriş yapıp biraz dinlerim. 3 Mayıs’ta gece 22.00’de otobüsle Samsun’dan Gemlik’e gideceğim. Acemi birlik ve usta birlik derken süreç bu şekilde ilerleyecek. Askerde neler yaşayacağımı haliyle hiç bilmiyorum 🙂 Yani bir bilgisayar işletmeni olsan mesleğini söylersin falan; ama SEO uzmanıyım denilince tuhaf gelir herkese. O yüzden kısa yoldan istatistikçiyim der geçerim… :=)

Askere gitmeden önce yapılması gereken şeyleri araştıyorsun falan. Askerlik malzemeleri de bunlardan birisi. Mesela son son şu künefeyi yiyeyim, bu dizinin önümüzdeki hafta izlemeyeceğim, eve son son bakıyorsun falan değişik duygular oluyor insanda. Sanki gideceğin yerde çarşı izinlerinde tatlı yok gibi son son yeme hissi ve bazı şeyleri gitmeden yapmak gibi şeyleri yapıyorsun.

“Şafak Doğan Güneş” olduktan sonra bulduğum ilk fırsatta yazımı güncelleyeceğim.

Usta birliğimi ise Bursa Merkez Komutanlığı‘nda yaptım.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir