Google’a Spam Şikayeti Nasıl Yapılır ve Bildirilir?

» » Google’a Spam Şikayeti Nasıl Yapılır ve Bildirilir?

1 dakikada okuyabilirsiniz

web-spam

Google’da arama sonuçlarına etki edebilecek tarzda web yöneticisi kalite yönergelerini ihlal eden birçok site olabilir. Bu ihlali yapan siteleri ise algoritmalar bazen bulmakta zorluk çekip uzun bir süre SERP’te bu yönergelere aykırı yayın yapan siteler kalabiliyor.

Google algoritmaları yıllar içerisinde gelişti ve değişti, birçok durumda algoritmik olarak bu spamları ve doğal olmayan bağlantıları analiz edebiliyor. Bazı durumlarda ise manuel incelemeler gerekebiliyor. Bu yüzden Google’ın bir aracı bulunuyor.

Webspam Nedir?

Webspam, Google’ı bir şekilde kandırmaya çalışmak ve sıralamalarda daha üst sıralarda yer almak için yapılan bazı tekniklere verilen isimdir.

Arama motorları arasında özellikle Google “spam” ile oldukça fazla çalışma yapıyor. Neredeyse her yıl yıllık webspam ile nasıl mücadele ettiğini anlattığı bazı raporları açıklamaktadır. [1]

Peki bu türde spam yaptığını düşündüğünüz siteleri Google’a nasıl bildirebilirsiniz?

Google’a Siteyi Nasıl Şikayet Ederim?

Google’a spam yapan siteyi bildirmenin tek (en azından şimdilik) ve en kolay yolu web spam raporu aracını kullanmaktır. Ayrıca bu form yenilendi:

google-spam-report
Google yeni spam raporu gönderme ekranı.

Bilmelisiniz ki her spam formuna işlem yapılmayabilir, burada Google’ın belli önceliklendirmeleri vardır ve ona göre işlem yapar. Şikayetler doğrudan Google mühendislerine ulaşmaktadır. Size göre spam olan şey Google’a göre olmayabilir veya sırf onu yaptığı için ilgili sayfaları ceza alabilir bunu dışarıdan görmemiz pek mümkün değil. Link satın alma veya değişim gibi işlemlerde Google yönergelerine aykırı olduğundan bu tür bildirimlerinizi de yapabilirsiniz.

Not: Lütfen bu araçları gerçekten bir spam bulduysanız ve alakalı işlemler için kullanın ki web daha temiz kalabilsin.

Google’a Yapabileceğiniz Spam Bildirimleri;

  • Ücretli Bağlantılar,
  • Rahatsız Eden İçerikler,
  • Kötü Niyetli Yazılımlar & Virüsler,
  • Telif Hakkına Sahip Ürünler,
  • Yasal Sorunlar,
  • Özel Bilgiler,
  • Zengin Snippet’lar,
  • Kimlik dolandırıcılığı,
  • Diğer sorunlar.

Yapısal Veri Spamı Bildirmek

Yapısal veriler konusunda sorunlar varsa yapısal veriye özel zengin sonuç spamını bildirme forumunu kullanabilirsiniz. Örneğin site sahibi kupon kodunu etkinlik olarak işaretleyebilir veya oylama schemalarında hileli davranışlarda bulunarak kullanıcıları kandırabilir. Bu tür durumlarda ilgili aracı kullanabilirsiniz.

yapisal-veri-spam
Yapısal veriler için bu aracı kullanabilirsiniz.

Adsense veya Ads gibi ürünlerde yine kötüye kullanımları/spamları bildirebilmeniz mümkün.

Google My Business işletmelerindeki sorunlar içinse İşletme Reddi Formunu kullanabilirsiniz. Yine işletmeye yapılan kötü yorumları da “uygunsuz içerik bildir” butonunu kullanarak bildirebilirsiniz.

Referanslar;

[1]: https://webmasters.googleblog.com/2019/03/this-year-in-search-spam-webspam-report.html

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir