Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Konferans Ligi Primleri & Ücretleri

» » Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Konferans Ligi Primleri & Ücretleri

1 dakikada okuyabilirsiniz

uefa-primleri-ucretleri

Avrupa kupalarında ön eleme turları bitti ve takımlarımızın sonraki turlar için ne kadar para alacağını ben de merak ettiğim için bu yazıyı yazdım. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor’un UEFA kupalarında alabileceği primleri bu yazımda belirtmeye çalıştım.

Şampiyonlar Ligi ve Konferans Ligi sonuçları kulüplerimizin gelirlerini önemli ölçüde artırabilir. Bu sayede Avrupa turnuvasındaki performansların ve turdan tura ilerlemenin son derece önemli olduğu anlamına gelir. Ayrıca UEFA, tüm kulüpleri kendi bütçelerini oluştururken ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemeye teşvik ettiğini belirtiyor.

2023/2024 Şampiyonlar Ligi Primi Ne Kadar?

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde galibiyet primi 2.8 Milyon Euro, beraberlik için 930 bin Euro olarak belirlenmiştir.

2023-2024 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde alınacak primler aşağıdaki gibidir:

Şampiyonlar Ligi AşamalarıKazanç (Euro)
Şampiyon€20m
İkincilik€15.5m
Yarı Finalist€12.5m
Çeyrek Finalist€10.6m
Son 16 Turu€9.6m
Grup Aşaması Galibiyet Primi€2.8m
Grup Aşaması Beraberlik Primi€930k
Gruplara Katılım€15.64m

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi gruplarına katıldığında 15.64 milyon Euro aldı. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edilen her ülke için ulusal federasyonlara (TFF gibi) TV pazarının değerine göre bir pay verilir.

*Ş. Ligi gruplarına katılım için verilecek primin 14.8 milyon Euro’luk bölümü peşin olarak veriliyor.

**Şampiyonlar Ligi şampiyonu takıma primlerin yanı sıra ek olarak 4.5 milyon Euro ek ücret verilecektir.

Şampiyonlar Ligi Play-Off Primleri

Ş. Ligi Play-off turlarından elenen her takım için 5 milyon Euro sabit bir ücret verilecektir. Play-off ‘u geçen takımlar için ekstra prim verilmeyecektir. Bu yüzden play-off turuna katılımın bile ne kadar önemli olduğu burada ortaya çıkmaktadır.

UEFA Süper Kupa Primleri

UEFA Süper Kupa’ya katılım gösteren her bir kulüp için takım başına 4.5 milyon Euro ödül verilecektir. UEFA Süper Kupa Şampiyonu ise ek 1 milyon Euro alacaktır. Yani süper kupayı alan takım 5.5 milyon Euro kazanacak.

UEFA Avrupa Ligi Primleri

Yeni sezonda UEFA Avrupa Ligi gruplarına katılım €2.94 milyon olarak belirtilmektedir. UEFA Avrupa Ligi’nde gruplarda galibiyet için €630k, €210k beraberlik için prim verilir. Bu yıl UECL’ye takım gönderemediğimiz için üzerinde durmayacağım.

Avrupa Ligi AşamalarıKazanç (Euro)
Şampiyon€8.6m
Finalist€4.6m
Yarı Finalist€2.8m
Çeyrek Finalist€1.8m
Son 16 Turu€1.2m
Grup 1.'si€1.1m
Grup 2.'si€550k
Grup Aşaması Galibiyet Primi€610k
Grup Aşaması Beraberlik Primi€210k
Gruplara Katılım€3.4m
Play-Off Katılım€500k

Avrupa Konferans Ligi Primleri

UEFA Avrupa Konferans Ligi gruplarına katılım €2.94 milyon veriliyor. Gruplardaki galibiyet için €500k, €166k beraberlik için prim verilir.

Konferans Ligi AşamalarıKazanç (Euro)
Şampiyon€5m
Finalist€3m
Yarı Finalist€2m
Çeyrek Finalist€1m
Son 16 Turu€600k
Grup 1.'si€650k
Grup 2.'si€325k
Grup Aşaması Galibiyet Primi€500k
Grup Aşaması Beraberlik Primi€166k
Gruplara Katılım€2.94m
Play-Off Katılım€750k
3. Ön Eleme Turu€550k
2. Ön Eleme Turu€350k
1. Ön Eleme Turu€150k

Takımlar ön eleme turlarını kaybetseler bile belirtilen tutarları almaya hak kazanırlar. Örneğin UECL 3. Ön Eleme turunu kaybeden takıma €550k ödeme yapılır. Ayrıca konferans ligi için toplam gelir 3.5 Milyar € bekleniyor. Gelirlerin bu beklentiden fazla olması halinde kulüplere orantılı bir şekilde gelir dağılımı yapılabilecek.

Tüm tablolarda gördüğünüz üzere Şampiyonlar Ligi’ne katılım hatta 2. Tur’a kalmak bile diğer turnuvalardan ne kadar daha fazla gelir sağlıyor. Elbette takımlar turları geçtiktçe UEFA Ülke Puanı Sıralaması bu durumdan olumlu etkileniyor.

Son olarak UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi için ek 10 milyon Euro bütçe ayrılmıştır. Primleri daha detaylı incelemek için aşağıdaki kaynağa göz atabilirsiniz.

Kaynak:

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir