Tayland Seyahatinizi Kolaylaştıracak Önemli İpuçları

» » Tayland Seyahatinizi Kolaylaştıracak Önemli İpuçları

4 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-ipuclari

Tayland ziyaretinizde işinize yarayabileceğini düşündüğüm ipuçları ile dikkat edilmesi gerekenleri bu makalede bir araya getirdim.

Nakit Para Taşıyın

Tayland’da birçok yerde kredi kartı genellikle geçmezken geçenlerde e bazen ekstra %3 ila %10 oranında komisyon alınmaktadır. Yani 100 THB’lik bir alışverişinizi kredi kartı komisyon alan bir yerde yaparsanız 110 THB ödeyebilirsiniz. Tayland genelinde nakit para ile alışveriş yapılır. Tayland tur şirketleri bile genellikle nakit para ile rezervasyon yapmaktadır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli nakit taşıdığınızdan emin olun.

tayland-nakit-para-tasimak
Tayland paraları.

Tayland’da Kredi Kartı Geçerli mi?

Çok büyük mağazalar haricinde kredi kartı kullanımı çok fazla yaygın değildir; ancak kredi kartı geçerli olduğunu belirten yerlerde elbette kullanabilirsiniz.

The Globale Economy 2021 verilerine göre 15 yaş ve üzeri kredi kartı sahibi kişilerin yüzdesi %22,61’dir.

Bazı oteller otele vardığınızda sizden para talep edebilir. Bu yüzden aşağıda önerdiğim otellerden ya da size uygun diğer otel seçeneklerinde seçim yaparak büyük miktarda nakit para taşımadan seyahatinizini önemli maddi kısmını online halledebilirsiniz.Booking.com

Tayland adalarına gidecekseniz bazen ATM olmayabilir, yola çıkmadan önce paranızı bozdurmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca birçok taksi sürücüsünün bozuk parası olmayacağı için daha ufak banknotları yanınızda taşımayı ihmal etmeyin. Yani Türkiye’deki gibi 1000 THB verip para üstü beklediğinizde parayı bozmanız sizden beklenebilir. Henüz okumadıysanız Tayland para birimleri yazıma göz atabilirsiniz.

Dolandırıcılara Dikkat

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Tayland’ın turistik bölgelerinde de yaygın olarak görülen bazı dolandırıcılıklar olabilir. Tayland’ın atmosferi ve güler yüzlü yerel halkının bu duygularından faydalanmaya çalışan kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olun. Her zaman sağlıklı bir düzeyde olacak düzeyde şüpheciliğinizi her zaman koruyun. Örneğin tuk tuk’lara binmeden önce mutlaka ücreti önden sorun.

tayland-dolandiricilarina-dikkat
Her zaman dikkatli olun.

Motosiklet Kiralamayı Yeniden Düşünün

Özellikle turistik yerlerde ayakları ya da kolları bandajlarla sarılı birçok insan göreceksiniz. Yerel halk motosikletleri çok iyi kullandığı ve trafik bize göre tersten aktığı için birçok turist çok fazla kaza yapmaktadır. Tayland’da motosiklet kiralama yazımda zaten ehliyetiniz olsa bile polisin ceza kesebileceği gibi bilgileri de anlattı.

Scooter ya da motosiklet kiralama konusunda kararlıysanız, asla ve asla kasksız binmeyin ve uzun giysiler giyin.

motor-surerken-dikkatli-olun
Motosiklet sürerken dikkat edin.

Kişisel Sağlık

Seyahat ederken harika zaman geçirirken sağlığınızı ihmal etmek kolay olabilir. Yeterince su içmemek ve düzenli olarak güneş kremi sürmediğiniz için sonradan pişman olabilirsiniz. Tayland seyahatine özel tıbbi tavsiyeler yazıma göz atabilirsiniz. Sivrisinekler, özellikle yağışlı mevsimde sinir bozucu olabilir ve bazı hastalıkları da yayabilir. Açık havada akşamları ve ormanlarda trekking maceraları için böcek spreyini unutmayın. Uzun giysiler giymek de ısırmalardan kaçınmaya yardımcı olabilir. Açıkçası havalar açık olduğu sürece bunları çok sorun etmeyin; ancak akşam sahil kenarlarında şehrine göre çok fazla sinek olabilir.

Tayland’da birçok sokak hayvanı vardır ve sevimli küçük bir kediyi sevmek size cazip gelse de, kuduz ve diğer hastalıklar Tayland’da gerçek bir risktir. Ayrıca maymun ısırıkları da tehlike oluşturabilir. Hayvanları severken lütfen dikkat edin.

Çok Hızlı Gezmeyin

Tayland’da görülecek ve yapılacak pek çok harika şey varken zamanınız kısıtlıysa seyahatlerinize mümkün olduğunca çok şey sığdırmaya çalışmak cazip gelebilir. Zamanınız olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde tapınakları ya da şehirleri gezip hemen bitirmeyin. Bu durum sizi çok bitkin düşürebilir.

Örneğin, 2 haftanız varsa her şeyi yapmaya çalışmak yerine kuzeye ya da güneye gidip ardından Bangkok’ta birkaç güne odaklanmak daha iyidir.

Pazarlık

Pazarlık, Tayland’da birçok pazarda ve yerel mağazalarda yaygındır. Özellikle hediyelik eşya alımlarınızda mutlaka pazarlık yeteneklerinizi kuvvetlendirin ve pazarlık yapmadan alışverişlerinizi tamamlamayın. 500 THB’lik bir ürünü pazarlıkla 250-300 THB’ye bile indirebilirsiniz. Tuk-tuk ve taksi kullanımlarında pazarlık etmeyi unutmayın.

İyi derecede pazarlık beceriniz varsa turlar ya da aktivitelerde size yardımcı olabilir.

Sakin Olun

Türk insanının yapısı gereği ve ülkede yaladığınız durum yüzünden bazen sinirli bir yapıya sahip olabilirsiniz. Bu sinirli yapınızı lütfen havalimanından sonra taşımayın. Tayland’daki insanların rahat yaşam tarzı hem sevimli hem de sinir bozucu olabilir. Örneğin yemek yemek için dakikalarca bekleyebilirsiniz; ancak bu durumda sinirlenmek problemleri çözmez aksine daha da karmaşık hale getirebilir.

Bazı durumlarda çok öfkelenmek riskli olabilir. Taylandlılar, itibarlarını kaybetmeye oldukça kötü tepki verebilir. İtibar onlar için her şeyden önce gelir. Bundan dolayı öfkelenmeyin ve insanlarla yüksek sesle konuşup emir kipleriyle konuşmayın!

Otobüsünüz çok geç mi kaldı? Bırakın sinirlenmeyin, kitabınızın birkaç sayfasını daha okuyun ya da telefonda oyalanın. Restoran, tavuk eti yerine domuz eti mi verdi? Kibarca hatayı belirtin ve düzeltmelerini isteyin. Bir gülümseme her şeyi çözer 🙂

Dil Engeli

İngilizce, Phuket, Bangkok ve Chiang Mai gibi Tayland’ın en popüler turistik bölgelerinin çoğunda yaygın olarak konuşulsa bile, bazı yerlerde İngilizce’de yeterli olmayabilir. Elbette kimse sizde Tayca bilmenizi beklemiyor, sonuçta öğrenmesi zor bir dil.

Size önerim çeviri uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bunun için Tayland’da kullanabileceğiniz uygulamalar yazıma bakabilirsiniz. Tayca tabela adlarını okumak zor olacağı için yine translate uygulamalarını buralarda da kullanabilirsiniz. Gerçekten okuyamacaksınız 🙂

tayca-tabelalar
Görsel: Google Maps

Uzun Kıyafet

Tayland gibi tropik bir ülkede süvetere veya cekete ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Ülke genelinde birçok yerde klima kullanıldığı için (gerçekten çok soğuk oluyor) bu sizi üşütebilir. En azından yanınızda uzun bir hırka bile bulundurmanız yeterli olabilir.

Ayrıca Tayland’ın bazı bölgeleri özellikle kuzeydeki şehirler, serin mevsimlerde oldukça soğuk olabilir. Dağlık alanlar diğer yerlere göre daha soğuk olma eğilimindedir ve geceleri soğuk olabilir. Mutlaka öncesinde hava durumlarını kontrol ederek kıyafetleriniz hazırlayın.

tayland-turist-kiyafetleri
Görsel: gothailand.com

Uygun giyinmek

Elbette Tayland’ı ziyaret ederken kıyafet seçimlerinizi de düşünmeniz gerekecek. Tayland çok özgür bir ülke görünümüde olsa bile tapınaklara uygunsuz kıyafetlerle girmenize izin verilmez. Yani plaj kıyafetleri plaj içindir ve kültürel yerleri ziyaret ettiğinizde girişinize izin verilmez.

Genel bir kural olarak tapınakları ve müzeleri ziyaret ederken omuzlarınızı kapatan ve en azından dizlerinize kadar uzanan giysiler giyin. Transparan giysilerden de uzak durmanızı bu tür özel yerlere girdiğinizde öneririm. Ayrıca bazı restoranlarda da bu tür giysi giyen kişiler alınmayabilir.

Aklıma gelenler bu kadardı, umarım Tayland geziniz için sizlere faydalı olabilmişimdir.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir