Product Experts (PE) Etkinliği ve ABD Gezisi ?

» » Product Experts (PE) Etkinliği ve ABD Gezisi ?

4 dakikada okuyabilirsiniz

samet

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Fransisco Sunnyvale’de düzenlenen Google Product Experts Summit (GPES 2018) etkinliğine katıldım ve ufakta olsa yazıyı bloğuma eklemek istedim.

Ürün uzmanı olmanın 3 temel değeri var: Google’a olan tutku, yardımcı olma isteği ve saygı. Geçtiğimiz yıl katıldığım İrlanda etkinliğine ise göz atabilirsiniz. Etkinlik sonrası da biraz da gezdim ?

product-experts
Google 2018 PE Etkinliği

Davetin Gelmesi

Etkinlik 31 Ekim ile 2 Kasım arasında yapıldı. Bana davetiye 4 Haziran’da geldi. Burada etkinlikle ilgili birçok bilgi vs. yer alıyordu. Daha önceden ABD vizem olmadığı için vize davet mektubunu isteyip, gerekli belgelerimi de toplayıp ABD İstanbul Başkonsolosluğu’na vize için başvuruda bulundum ve talebim onaylandı. ?

Tabi bu başvuru süresi burada 5 kelimeyle ifade ettiğim kadar kısa olmadı ✍ Uçak biletlerinin ve konaklama işlemlerinin teyit işleminin sonrasında gitmeye hazırdım. Ayrıca havalimanında da ABD’ye sadece sırt çantamla gitmem görevlilerin soru bombasına maruz kalmama da neden oldu?

Etkinlik Başlıyor

Etkinliğe benimle beraber gelen Celil, Emrah, Kerem ve diğer PE arkadaşımla beraber Google Arama Kalitesi’nden Fatih Özkösemen’de vardı.  Uçak yolculuğum ise Türk Hava Yolları farkıyla 12 saat sürdü ve gayet iyiydi. Jet Lag olmadığım için şanslıydım ?

sfo-thy-bilet
SFO’ya gidiş başlıyor.

31 Ekim Çarşamba

Hepimiz bir araya gelerek Santa Clara Marriott Hotel’de buluştuk. Uçak saatlerimiz arasında pek fark yoktu. User Studies ve hoş geldiniz resepsiyonu programda birçok konuyu beraber konuşma fırsatımız oldu. Sadece Türkiye’den değil dünyanın her yerinden birçok PE bu etkinlikte yer aldı. ?

Ayrıca markete girip baktığımda ise böyle bir manzarayla karşılaştım?

1 Kasım Perşembe

Güzel bir uykunun ardından sabah 07.00’de otelden ayrılıp Google Event Center’a gittik.

Aslında silikon vadisinin içerisinde geziniyormuşuz da haberimiz yokmuş. Kahvaltı yaptıktan sonra etkinliğe start verildi. Türk kahvaltısının gözünü seveyim.?Valley Oak hoş geldiniz konuşmasını yaptı. Hangi konuların konuşulduğunu ise affınıza sığınarak anlatamıyorum. Ardından benim Webmaster PE grup toplantılarım vardı oturumlarda gerçekten çok güzel konular konuşuldu. Gelecek parlak gözüküyor diyebilirim. Bu Webmaster oturumlarında John Muller’in de yer alması her saniyesinin önemli olduğunu gösteriyordu bana göre. Aldığım notlar sayfalarca olmuştu ?

Saat 13.15 gibi öğle yemeğine geçildi ve moladan sonra yine Webmaster konularındaki oturumlar mükemmel konuşmacılarla devam etti saat 17.00 gibi ise oturumlar sona erdi. Bu kampüs içerisinde havuz bile vardı. ??‍♂️ Biz de biraz GBike sürelim dedik ve çevirdik pedalları. ?

gbike
GBike ile gezmek mükemmeldi.

Akşam yemeğimizi de yedikten sonra (Kendi pizzamı yaptım!)? otele geri döndük ve koyu bir muhabbetle geceyi tamamladık.

2 Kasım Cuma

Kahvaltı ve Event Center’a gidişin ardından Valley Oak yine bazı bilgilendirmelerde bulundu. Webmaster oturumunda sorularımızı sorarak aklımızı kurcalayan bazı sorulara cevapta bulduk. Profesyonel sunumların ardından grup fotoğrafı çekindik. Bazı arkadaşlarımız bugün sonrasında dönerken bazılarımız ise biraz daha ABD’de kalacaktık.

google-caddesi
Silikon Vadisi’nde sıradan bir görüntü.

Fotoğraf için Yusuf‘a teşekkürler.

Silikon vadisi o kadar büyük ki mesela McAfee ya da diğer birçok firmanın binalarını burada görebilmek mümkün. NASA bile vardı! Ayrıca binalarda büyük tabelalar vb. hiç bir şey yoktu sadece ufak bir Google veya firmanın logosuyla numaralar o kadar.?

Yazdığım bu süreçte gerek öncesi ve sonrasında yardımlarını esirgemeyen, zirveyi harika şekilde geçirmemizi sağlayan Fatih Özkösemen’e gerçekten çok teşekkürler.?

Etkinlik Sonrası: 2 Eyalet 3 Şehir Gezisi

Los Angeles

hollywood
Hollywood yazısı, buraya çıkarken çok iyi anılar da oldu :=)

3 Kasım günü ise Emrah’la beraber daha önceden planladığımız gibi harekete geçmeye başladık. Otelden ayrıldıktan sonra California’da yer alan Los Angeles’a gitmek için otobüsümüze bindik ve geziye başladık. Eyaletin ne kadar büyük olduğunu zaten yolda giderken anlayabiliyorsunuz. Hostele gelip eşyalarımızı bırakıp Hollywood’a gittik. ? O tepeye çıkarken ise yazıya yavaş yavaş yaklaşıyorsunuz

hollywood
Hollywood yıldızlarının olduğu cadde.

Tepeye ulaştıktan sonra Hollywood yıldızlarının isimlerinin kaldırımlarda yer aldığı Vine Street ve Hollywood Bulvarı arasında gezdik. Birçok ünlünün ismini ise burada bulabilirsiniz. ?

Yine cadde üzerinde China Town binasını da görebilirsiniz. ⛩ Sokaklarda farklı kostümler giyen kişilerle de isterseniz fotoğraf çektirebilirsiniz. Buraları kesinlikle yürüyerek gezmenizi öneririm. Giderken Tesla araçlarının sayısı ise bir hayli faylazdı belirteyim.?

hollywood
Santa Monica Caddesi…

Wilshire Bulvarı ve Beverly Hills gezilebilecek bir diğer yerlerden. Buradaki binalar ise gerçekten mimari olarak çok güzel ve modern dizayn edilmiş. Bu bölgede bir yerlere girip alışveriş yapabilir ya da kahve içebilirsiniz. ☕️

Sıradaki durağımız ise mükemmel sahil şeridiyle Santa Monica oldu. Sahil tarafına isterseniz Uber & Lyft, Bisiklet ya da elektrikli scooter ? ile gidebilirsiniz. S. Monica’da yer alan Venice Beach, Kuzey Pasifik Okyanusu’na bakan bir sahil şeridinde ve burada tur atabilirsiniz.

Akşam yemekleri içinse Meksika pizzacılarına gidebilirsiniz. 3 gün Los Angeles’ta kaldıktan sonra ise Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas’a geçiyoruz.?

Las Vegas

Gece hayatı çok renkli olan Vegas’ta her yer Casino dolu. ? Çok büyük oteller bulunurken, biz Circus Circus’ta kaldık. Tuhaf geldi de yazmak istedim, otelde hamburger yemek için bir yere oturdunuz direkt önünüzde kağıt oyunu oynanabilecek ekranlar var. ? Neyse, ertesi sabah ise çakma Eyfel Kulesi, Bellagio ve Özgürlük Anıtı gibi yapıları gördük benzerlerini buraya yapmaya çalışmışlar.

Belirtmekte fayda var Las Vegas’ın bu yerleri diğer şehirlerdeki gibi birbirine uzak değil aksine hepsi çok yakın olduğundan hızlıca gezebiliyorsunuz. Vegas’tan hediyelik eşya içinse Magnet Max gibi yerleri kullanabilirsiniz. ? Hepsi zaten şehirle özdeşleşen icon ya da malzemelerle dolu.

Gündüz ise pek fazla kişi dışarıda olmuyor. Burada da 3 gün kaldıktan sonra tekrar San Fransisco’ya geri geldik ve havalimanında uçağımızı beklemeye başladık ve saat 18.00 gibi uçağa binip İstanbul’a indik. Ertesi gün ise Samsun’a geçip işimin başına geçtim.

Hepsi bu kadar, zaman ayırıp okuduğunuz için gerçekten çok teşekkürler. Başka yazılarda görüşmek üzere…?

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

4 Replies to “Product Experts (PE) Etkinliği ve ABD Gezisi ?”

  1. Merhabalar Hocam
    Products experte bende başvurdum bunun süreci neler eventlere hangi seviye uzmanlar gidebiliyor. Bu sorularıma cevap verirseniz minnetar olurum
    Saygılarımla

  2. Samet hocam çok güzel yazı olmuş özellikle emojilerin contentte geçmesine bayıldım diyebilirim. Umarım biz de silikon vadisine göz atabiliriz bir gün.. SEO makalelerinizi de bekliyorum ayrıca.

    1. Teşekkürler Alihan, zaman bulursam mutlaka yazacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir