Tayland Güvenli Bir Ülke mi?

» » Tayland Güvenli Bir Ülke mi?

3 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-guvenli-mi

Ülkenin genel olarak turistler için güvenli olduğu düşünsem de güvende olduğunuzdan emin olmak ve herhangi bir riskten kaçınmak için kişisel güvenlik önlemleri almak faydalı olacaktır. Bu yazıda Tayland’da nasıl güvende kalacağınıza dair bazı ipuçları vereceğim.

Tayland Güvenli mi?

Evet, genel olarak Türklerin Tayland’a gitmesi oldukça güvenlidir; ancak her lokasyonda olduğu gibi sağduyunuzu kullanmalı ve risklerden kaçınmak için önlem almalısınız.

Tayland Suç Düzeyi

Tayland’da suç düzeyi Numbeo verilerine göre çok düşüktür. Türkiye’ye göre suç düzeyleri ve suç türlerinde Tayland daha güvenlidir. Tayland’daki suç oranlarını incelediğimizde en yüksek oran “yolsuzluk ve rüşvet” olarak görünüyor. Ten renginiz, cinsiyet ya da dininiz nedeniyle saldırıya maruz kalma endişesi çok çok düşük. Gece boyunca yalnız yürüme açısından güvenlik yüksek seviyelerdedir.

ŞehirSuç Endeksi
Pattaya45.1
Bangkok39.8
Chiang Mai22.1

Özellikle aşağıdaki güvenlik konularının farkında olmalısınız:

Tayland’da Dolandırıcılık

Turistik bölgelerde yaygın olarak görülen güvenlik sorununun başında dolandırıcılardır. Aşırı pahalı taksiler, tuk-tuklar ve diğer ulaşım araçları, sahte tur operatörleri ve yüksek fiyatlı hediyelik eşyalar gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Ben bir kere Bolt kullandığım halde yani üstünde fiyat yazmasına rağmen benden fazla para almak istemişlerdi. Bu dolandırıcılıklardan kaçınmak için önceden araştırma yapmalı ve yalnızca pozitif puana sahip tur operatörlerini kullanmalısınız.

Size etrafı gezdirmek isteyen veya gerçek olamayacak kadar iyi görünen kişilerden teklif almayın. Otel odanızda paralarınızı kasada saklayabilirsiniz. Bir tur veya aktivite konusunda emin değilseniz otelinizden veya yerel turizm ofisinden yardım isteyebilirsiniz.

Trafik

Tayland’da yollarda özellikle motosikletlerin karıştığı çok sayıda kaza yaşanıyor. İster sürücü ister yaya olun yollarda dikkatli olmanız önemlidir. Yaya geçitlerinden geçin ve işaretlenmemiş yollarda daha dikkatli olun. Birşey olmaz demeyin gelir sizi bulur 🙂 Tayland’da araç kullanıyorsanız yerel trafik kuralları ve alışkanlıkları bilmelisiniz. Gece veya havanın kötü olduğu zamanlarda araç kullanmamalısınız. Motosiklet kullanıyorsanız kask taktığınızdan emin olun.

Doğal Afetler

Tayland’da özellikle yağışlı mevsim olan haziran-ekim ayları arasında sel ve tropik fırtınalar gibi doğal afetler olabilmektedir. Hava durumu tahminlerini sürekli kontrol ederek yoğun yağışlar sırasında nehirlerden ve derelerden uzak durmak, elektrik kesintileri ve diğer aksaklıklara karşı hazırlıklı olmayı planlayabilirsiniz.

Küçük Suçlar

Bangkok ve diğer büyük şehirler gibi kalabalık yerlerde yankesicilik ya da çanta çalmak turistlerin başına gelebilir. Küçük bir suçun kurbanı olmamak için özellikle market, tren istasyonu, otobüs gibi kalabalık yerlerde eşyalarınıza gözünüzü her zaman açık tutun. Paranızı güvende tutmak için para kemeri veya fermuarlı bir çanta kullanın. Yanınızda çok fazla nakit veya değerli eşya taşımayın.

Sağduyu kullanın

Tayland’dayken sağduyunuzu kullanmak önemlidir. Bunu gece geç saatlerde bilmediğiniz yerlerde tek başınıza yürümek veya yerel halkla kavga etmek gibi tehlikeli veya riskli şeyler yapmamak gibi düşünebilirsiniz. Tayland gece hayatında sıklıkla sarhoş olan Avrupalı turistlerin zaman zaman size laf atabileceğini unutmayın. Yolda yürürken bir laf söyler ya da farklı bir tepki verebilirler yani. Çok takmayın ve yolunuzda yürümeye devam edin ve kavga etmeyin. Kendinizi güvensiz veya huzursuz hissettiren durumlar olduğunda oradan uzaklaşın.

Protestolar ve Siyasi Huzursuzluk

Tayland tarihine bakıldığında aslında ülke genellikle güvenli ve istikrarlı bir ülkedir; fakat son birkaç yılda protestolar ve bazen siyasi huzursuzlukların yaşandığı zamanlar da oldu. Biz zaten ülkede hemen hemen her gün bu konuları yaşadığımız için alışık olduğumuzu düşünüyorum. Sadece madde olsun diye belirtmek istedim. Bangkok ve diğer büyük şehirlerde siyasi mitinglerden ve büyük gruplardan uzak durmak önemlidir. Bir protesto görürseniz uzak durmaya çalışın ve bitene kadar bekleyecek güvenli bir yer bulun.

İlk gelişimde “Thailand is not beautiful” yazılı pankarta sahip eylemcilerin arasından gezime devam etmiştim. Bu durum sizin için büyük bir sorunsa gelmeden önce “Pattaya News” ya da “Bangkok News” gibi aramalar yaparak güncel haberler hakkında bilgi edinin.

Özetle her yıl milyonlarca turist sorunsuz bir şekilde Tayland’a gidiyor ve büyük çoğunluğu güvenli ve eğlenceli vakit geçiriyor. Birkaç basit adıma dikkat ederek Tayland seyahatinizin güvenli ve eğlenceli olduğundan emin olabilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir