Uzun Uçak Yolculuklarında Nasıl Zaman Geçirebilirsiniz?

» » Uzun Uçak Yolculuklarında Nasıl Zaman Geçirebilirsiniz?

2 dakikada okuyabilirsiniz

ucakta-can-sikintisi

Tayland seyahatleri direkt uçuşlarda 9-10 saat sürebiliyor ve haliyle uçakta zaman geçirmek biraz sorun olabiliyor. Kendime göre uçakta nasıl zaman geçirebileceğinizi bu makalemde anlatmaya çalıştım.

1. Dizi & Film İzlemek

Sağ ol Samet ya bunu bilmiyorduk demeyin 🙂 Valiz hazırlarken bazen insanın aklına gelmeyebiliyor. Bahsetmek istediğim Netflix gibi bir uygulama ile çevrimdışı olarak başlamak istediğiniz bir dizi ya da vakit ayıramadığınız filmleri telefonunuza indirebilirsiniz. Bu sayede hem dizinizi izler hem de zaman geçecektir. Netflix paketinizin elbette bunun için uygun olması gerekiyor. Mac’te Netflix’ten film indirememek zaten büyük bir sorun :/ Bu arada Tayland’da da fatura hesabınızı vs. değiştirmeniz lazım yoksa yine kullanamıyorsunuz.

2. Podcast

Sürekli dinlemek isteyip zaman bulamadığınız podcastleri dinlemeyi düşünebilirsiniz. Bu aynı zamanda sizi rahatlatabilir. Örneğin SEO ile ilgili benim takım arkadaşlarım ile podcastimi dinleyebilirsiniz 🙂

ucakta-podcast-dinlemek
Uçakta podcast dinleyebilirsiniz.

3. Müzik Dinlemek

Spotify ile çevrimdışı müzik listesi oluşturabilir ve bunları dinleyebilirsiniz. Örneğin Tayland’ın en popüler müzik listelerini uçakta dinlemeye başlayabilir ya da Ayten Alpman’dan “memleketim” şarkısını tekrar tekrar dinleyip memleket özlemi çekebilirsiniz 🙂 Now Ana Haber Bülteni bitiyor gibi de hissedebilirsiniz. Selçuk abiye selamlar 🙂

ayten-alpman-memleketim-sarkisi-goruntu
Mükemmel bir şarkı.

4. E-kitap, Blog Posts & Kitap

İşiniz ya da hobiniz ile ilgili kaynakları önceden telefon ya da PC’ye indirip (yer imlerinde bile olabilirler) blog okuyabilir veya e-kitap bitirebilirsiniz. Yanınıza çok yük olarak almanızı şahsen istemem; ama kitabınız varsa o da olur. Hatta kağıt kalemiz varsa benim neredeyse her yıl yapmaya çalıştığım gibi geleceğe bir mektup yazıp saklayabilirsiniz. Evet gerçekten her yıl geleceğe bir gün açmak için mektup yazıyorum 🙂 SEO ya da Tayland ile ilgili benim blog yazılarımı okumak için sayfalarınızı açık bırakabilirsiniz.

5. Bulmaca Çözmek

Bulmaca ile soldan sağa resimdeki ünlüyü bulmaya çalışarak zamanı geçirebilir, San Marino’nun başkenti neresidir kısmına da San Marino yazıp bilgi seviyenizi güncel olarak görebilirsiniz.

6. Steam ile Çevrimdışı Oyun Oynamak

Oyuna ilginiz varsa ve benim gibi Hearts of Iron 4 oynuyorsanız internet olsun olmasın Steam çevrimdışı modda takılarak oyunu oynayabilirsiniz. Hatta uçakta koltukların altındaki priz kısmına şarj ederek inene kadar istediğiniz oyunu ve senaryoyu oynayabilirsiniz. Siam Empire ile HOI 4’te non-historical ironman modunda ne kadar büyütebilirsiniz challenge gelir mi?

ucakta-steam-ile-cevrimdisi-oyun-oynama
Steam Çevrimdışı mod ile HOI 4 oynamaya başlarken 🙂

7. Makale Yazmak

Benim şu an yaptığım gibi işiniz bunun için uygunsa makale yazıp insanlara faydalı olabilirsiniz. Bunu sadece Tayland’a giderken değil aynı zamanda Samsun – İstanbul arasında da sıklıkla yapıyorum. Bu sayede insanlara aradıkları konuda Google’da yardımcı olabiliyorum. Sadece görse ve bazı tabloları ekleyemezsiniz; ama onları da yazıyı tamamladıktan sonra ekleseniz de olur. Örnemli olan yazıyı yazmak. Bunun için de Google Docs çevrimdışı kullanılabilir dökümanlar oluşturabilirsiniz.

google-docs-cevrimdisi
Bu makaleyi uçakta çevrimdışı yazarken benim ekran görüntüm.

8. Fotoğraf Galerisini Düzenlemek

Telefonunuzun fotoğraf galerisi WP gruplarından gelen saçma fotolar ya da aynı fotoğrafın 10 farklı açıdan çekilmiş haliyle dolu olabilir. Hatta X’te gezerken SS alıp sonra bakarım dediğiniz birçok ekran görüntüsü de olabilir. Bu boş vaktinizde bunu değerlendirebilirsiniz. Hatta bilgisayardaki klasörlerinizi de düzenleyebilirsiniz.

9. Uyumak

10 saatlik yolculukta da birkaç saat uyuyun arkadaşlar, zaten yorulacaksınız en azından biraz dinlenin. Ara ara koridorlar müsaitse birkaç dakika yürüyebilirsiniz. Uyumayı önemseyin.

Aklıma gelenler bunları, umarım uçakta bunlardan birini yaparken bir teşekkürünüzü alıyorumdur 🙂

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir