Tayland’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler ve Öneriler

» » Tayland’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler ve Öneriler

2 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-gezisi-icin-oneriler

Tayland’a tatile ya da iş seyahatine geliyorsanız bavulunuzu hazırlamadan önce işinize yarayabilecek ipuçlarını ve aklıma gelen önerileri iletmek istedim. Özellikle sırt çantası bir gezgin olarak her detayın önemli olduğunu düşünüyorum 🙂

1. Şarj Aleti

Telefon ya da laptop şarj cihazlarınızı aynı Türkiye’de olduğu gibi Tayland’da da kullanabilirsiniz. Ekstra bir dönüştürücüye burada ihtiyacınız yok.

2. Terlik

Kadın & erkek fark etmiyor Tayland demek deniz ve havuz demek. Bu yüzden plajları da düşündüğünüzde terlik almayı ihmal etmeyin. Hatta günlük hayatta da terlik ile dolaşabileceğiniz için 2 farklı terlik kullanmayı da düşünebilirsiniz. Otellerde genellikle terlik oluyor; eğer bagaj sıkıntınız varsa havuza girerken plastik terlikleri de kullanabilirsiniz. Bunun için Booking’te terlik olan otelleri seçebilirsiniz.

3. Havlu

Havlu gerçekten çantada çok fazla yer kaplıyor. Her ne kadar küçük olsalar bile yine de size ek yük oluşturabilir. Kaldığınız otellerde zaten havlu oluyor; bu yüzden sadece plaj havlusunu yanınıza almanız yeterli olacaktır. Terlik kısmında belirttiğim gibi mutlaka rezervasyon yapacağınız otellerin buradaki linkte olduğu gibi havlu gibi ek özellikleri sağladığından emin olun.

4. Cash Para

Tayland para birim Baht ile ilgili zaten bir yazım var, çok detaya girmeyeceğim. Tayland’a Türk Lirası ile gitmeyin! Yanınızda Sterlin, ABD Doları ya da Euro gibi global para birimlerini bulundurun. Tayland’da Para bozdurma işlemlerini de uygun yerlerde yapabilirsiniz.

5. Otel & Konaklama

Bana göre en kolay değil aslında en zor seçimlerden birisi. Otel’in Tayland gece hayatına olan uzaklığı, görülmesi gereken lokasyonların yakınında olup olmadığı ile temizlik gibi birçok detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden sizler için hazırladığım aşağıdaki Bangkok otelleri listesine bakabilir ya da Pattaya isterseniz şuradaki listeden kendinize uygun oteli hemen şimdi seçebilirsiniz.


Booking.com

6. Tip

Yemek yerken ya da masaj yaptırırken tip elbette zorunlu değil; fakat uygun miktarlarda tip vermeniz öneririm. Tip birçok mekanda her zaman bekleniyor.

7. Yedek Kredi Kartı ve Limit

Ana kredi kartınız yanı sıra yurt dışında fiziksel kullanıma uygun yedek kredi kartınızı mutlaka yanınızda bulundurun. Ana kredi kartınız kapabilir ya da başına bir iş gelirse bu kredi kartıyla işlemlerinize devam edebilirsiniz. Eksi limite inmemeye dikkat edin ve inerseniz de yılda max 2 defa eksi limite düşme hakkınız olduğunu unutmayın. Ayrıca kredi kartı limitlerinizi harcamalarınız öncesinde yüksek tutabilirsiniz.

8. SIM Card

SIM kartı mutlaka Tayland’dan almanızı öneririm. E-sim gibi farklı çözümler de var; ancak size yine de Tayland’dan SIM kart satın alabilirsiniz.

9. Banka SMS Onayları

İnternet bankacılığına girerken ya da Tayland’da online alışveriş yaparken bazen 3D doğrulama için Türk bankalarından SMS gelebileceği için Yurt dışındayken SMS alma yazımdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

10. Ütü & Saç Kurutma Makinesi

Benim işimi kolaylaştıran şuradaki taşınabilir ütüleri tavsiye ederim. Dışarısı çok sıcak; ama yine de saç kurutma makinesi arıyorsanız otellerin özelliklerine bakıp karar verebilir ya da yanınızda taşıyabilirsiniz:

11. Güneş Kremi ve Güneş Gözlüğü

Kavurucu güneşten korunmak için elbette güneş kremi ve güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın.

12. Sinek Kovucu

Böcek ve sinek kovucu ürünleri Tayland’a gitmeden önce çantanıza alabilirsiniz. Bazı lokasyonlardaki sineklerin ısırıklarına önlem almazsanız hastaneye gitmeniz gerekebilir. Gerçekten Türkiye’dekiler gibi düşünmeyin bu sinekler.

13. Şemsiye

Muson döneminde gidecekseniz ıslanabileceğinizi düşünerek Tayland’da ucuzundan bir şemsiye alabilirsiniz. Bazı otellerde askı ile beraber şemsiyeler de yer alabiliyor.

Hepsi bu kadar, umarım faydalı olabilmişimdir.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir