Tayland’da Saygısızlık Olarak Görününen Yapmamanız Gerekenler

» » Tayland’da Saygısızlık Olarak Görününen Yapmamanız Gerekenler

2 dakikada okuyabilirsiniz

tayland-saygi-kulturel-kurallar

Tayland’da seyahat ederken fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, Taylandlıların ülkelerinde turistleri karşılama konusunda ne kadar misafirperver ve arkadaş canlısı olduklarıdır. Tayland’ı ziyaret ederken akılda tutulması gereken bazı önemli kültürel gelenekler ve yapıldığında ayıp olarak görünebilecek hareketler vardır. Bu kurallara dikkatli olmazsanız yapacağınız hareketler insanlarda rahatsızlığa neden olabilir. Herhangi bir kültürel hata yapmaktan kaçınmak için bu yazıma okumaya devam edebilirsiniz.

1. Monarşiye Saygı Gösterin & Konuşmayın

Tatile gelmişsiniz bu mükemmel ülkeye size ne kraliyet ailesinde ya da monarşiden 🙂 Monarşi hakkında hiç konuşmayın. Tayland tarihine bakarsanız kraliyet ailesinin önemini ve sürecini anlayabilirsiniz.

tayland-krali
Tayland Kralı

Tayland halkı krallarını gerçekten seviyor ve saygı duyuyor. Birçok kişiye göre o ulusun babası gibidir. Sonuç olarak, Tayland’da Kral’a hakaret çok ciddiye alınıyor. Tayland, dünyadaki en katı Lèse-majesté (kraliyet ailesine hakaret eden herhangi bir suç) yasalarına sahiptir. Bu yasalar Tayland’da hem yerli halk hem de turistler için geçerlidir. Tayland monarşisi hakkında sadece fiziksel ortamlarda değil sosyal medyada da olumsuz ifadeler veya eleştiriler önerebilecek gönderiler oluşturmayın, beğenmeyin veya bu gönderilere yorum yapmayın. Majesteleri Maha Vajiralongkorn’a saygılarımı iletiyorum.

2. Ayak Tabanınızı Göstermeyin

ayak-tabani-masanin-ustunde
Ayaklarınızı koyduğunuz yere dikkat edin.

Tayland Budizminde ayaklar vücudun en alçak ve en kirli kısmı olarak kabul edilir. Ayaklarınızı, karşınızdaki birinib başından daha yükseğe kaldırmayın. Ayaklarınızı masaya ya da sandalyeye koymayın; bu çok kaba bir davranış olacaktır. Tayland’da birine ayağınızın altını göstermek, orta parmak göstermekle eşdeğerdir. Ayrıca ayaklarınızı Buda resimlerine doğrultmamaya dikkat edin. Ev ya da tapınaklara girerken de ayakkabılarınızı çıkarmayı ihmal etmeyin.

3. Birinin Kafasına Dokunmayın

Yine Budizm temellerinde kafa kısmı en yüksek ve en kutsal kısımdır.

cocuklarin-basina-dokunmayin
Kimsenin başına dokunmayın.

Birinin kafasına dokunmak onu kirletmek veya küçümsemek anlamına gelir, bu yüzden bunu yapmayın. Yani küçük tatlı bir çocuk görseniz bile gidip “aa ne tatlı bir çocuksun” diyip başını okşamayın. Ayrıca yerde uyuyan biriyle karşılaşırsanız, onun üzerinden geçmekten kaçının.

4. Parmağınızla İşaret Etmeyin

parmakla-isaret-etmek
Parmakla işaret etmeyin.

Bu zaten birçok kültürde kabalık olarak kabul edilir; ancak özellikle Tayland kültüründe bu konuya hassasiyet gösteriyorlar. Örneğin Tayland’dan hediye alışverişinde bir şeyi işaret etmek istediğinizde, parmağınızla işaret etmek yerine elinizi kullanmak (avuç içi yukarı bakacak şekilde, eliniz nesneye doğru olacak şekilde) kullanmak daha iyi olacaktır.

5. Eşyaları Fırlatmayın

Zaten bunu yapan olmaz da yine eklemek istedim. Eşyaları insanlara eşyanın üst kısmı yukarı bakacak şekilde, tercihen sağ elinizle düzgün bir şekilde teslim etmek için zaman ayırın. Ayrıca ödeme yaparken parayı açarak vermenizi tercih ederim.

6. Tapınaklarda Örtünmek

Tayland’daki tapınaklar son derece kutsal yerlerdir. Plaj kıyafetleriyle dolaşmanın kabul edilebilir olduğu, özellikle turistik bir destinasyonda olsanız bile, bir tapınağa girdiğinizde (Chiang Mai tapınakları gibi) daima örtünmelisiniz. Omuzlarınızın ve göğsünüzün üzerine bir üst veya şal atmak ile mümkünse dizlerinizi de örtmek gibi düşünebilirsiniz. Özellikle kadınlara önerim çantanızda her zaman büyük bir şal bulundurun. Sırf uygun kıyafetiniz olmadığı için rastladığınız bir tapınağı ziyaret edememek üzücü olurdu :/

tapinaklarda-ortunmek
Tapınaklarda örtünmek önemlidir.

Tayland’da dikkat etmeniz gereken kültürel kuralları bu şekilde özetleyebilirim.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir