Google Search Console Hata ve Uyarılarını Düzeltme Rehberi

» » Google Search Console Hata ve Uyarılarını Düzeltme Rehberi

6 dakikada okuyabilirsiniz

Search Console Hataları ve Çözümleri

Google Search Console kullanmanın en güzel yanlarından birisi çok değerli SEO geri bildirimleri vermesidir. Özellikle eski sürümden yeni sürüme geçerken bazı hatalar ve yeni uyarılar gelmeye başlamıştır.

Bu makalede Search Console hataları ve uyarılarının nasıl düzeltebileceğinize değinmek istedim. Dizin oluşturmada neler olabildiğine derinlemesine bakalım…

Dizin kapsamı durum raporu, Google’ın taradığı ve dizine eklediği sayfaların yanı sıra sizlere karşılaşılan sorunların listesini de sunar. Üstelik bu hatalar ücretli SEO araçlarının hiçbirinde bulunmayacak kadar değerlidir.

Google Dizin Kapsamı Durum Raporu Nasıl Anlaşılmalı?

kapsam-sorunlari
SC’de kapsam sorunlarını gösteren ekran.

Google Search Console’da sol tarafta Dizin ve hemen altında Kapsam bölümünü göreceksiniz. Burada tüm sayfalarınızın durumlarını görebilirsiniz. Her sayfanın dizin durumu 4 seçenekten biri olarak gösterilir;

 • Geçerli: Sayfa dizine eklendi.
 • Hata: Sayfa dizine eklenemedi.
 • Uyarı: Sayfa dizine eklendi; ancak bazı sorunlar var.
 • Hariç Tutuldu: Sayfa, kontrolünüz dışındaki nedenlerden dolayı Google dizininden çıkartıldı. (Keşfedildi ancak dizine eklenmedi veya tarandı ancak dizine eklenmedi)

Daha önceden düzelttiğiniz bir sorundan dolayı uyarıyı halen daha görmeyi sürdürüyorsanız son tarama tarihini kontrol edin.

Hatalar

hatalar
Search Console’da bazı hatalar.

Sunucu Hatası (5XX)

Bu sayfalar Google’a sunucu taraflı 500 düzeyinde bir hata kodu döndürdüğünü belirtir. Bu hata kodları sunucuda sorun olduğunu gösterir.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfanın yüklenip yüklendiğini manuel olarak kontrol edin, varsa sorun kendiliğinden çözülmüş olacaktır. Bu durumda site sahibinin yapacağı pek fazla durum bulunmuyor, uptime süresini kontrol edin ve Hosting sağlayıcınıza durumu belirtin. Çok fazla sunucu hatası almak istemiyorsanız Güzel Hosting gibi firmaları önerebilirim.

Yönlendirme Hatası

Yönlendirme hatası şunlardan herhangi biri nedeniyle olabilir;

 • Çok uzun yönlendirme zincirleri,
 • Yönlendirme döngüleri,
 • Yönlendirme boş URL’ye yönleniyor.

Nasıl düzeltilir?: Yönlendirme döngülerinizi düzeltin, bunun için örneklere bakıp hangi sayfaların nerelere yönlendiğini kontrol edip yazılım ekibine bu sayfaları belirtin.

Gönderilen URL, robots.txt dosyası tarafından engellendi

Bu hata, sayfanızı dizin oluşturma için gönderdiğiniz gerçekleşir ve Google botları sitenize Robots.txt’de yer alan komut yüzünden erişemez. Yeni sitelerde veya taşıma yapılan sitelerde oldukça fazla görülür.

Nasıl Düzeltilir?: Sitenin indexlenmesini engelleyen kod satırını (Disallow) Robots.txt dosyanızdan kaldırın. Bunu test etmek için eski sürümde bulunan Robots.txt test aracını kullanın. Robots.txt dosyanızı yeni Google SC hemen görmüyor bu yüzden test aracını şiddetle öneririm.

Gönderilen URL “noindex” olarak işaretlendi

Bu hata sayfayı indexleme için gönderdiğiniz oluşur, “noindex” meta etiketinin sayfalar bulunması yüzünden Google sayfaları dizinine ekleyemez.

Nasıl Düzeltilir?:noindex” meta etiketini indexlenmesini istediğiniz sayfalardan kaldırın. Ayrıca WordPress gibi hazır CMS kullanıyorsanız ve XML Sitemap eklentisi varsa “Include sitemap in HTML format” seçeneğindeki tıkı kaldırınız.

<meta name=”robots” content=”noindex, follow” /> bu meta etiketini istemediğiniz sayfalardan kaldırın.

Gönderilen URL’nin Soft 404 olduğu anlaşılıyor

Soft 404 hatası, kullanıcıya başarılı bir sayfaya gittiğini ancak bunun bir hata sayfası olduğunu/beklenen içeriği içermediğini belirten koddur.  Google bu sayfaları tarama bütçesi israfı olarakta görebilir.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfalarınız artık yoksa onları ya 404 veya 401 yanıt kodu verecek şekilde yapılandırın (410 bile olabilir) Özelleştirilmiş bir 404 sayfası yaratmayı düşünebilirsiniz.

Gönderilen URL yetkisiz istek (401) hatası döndürüyor

Bu hata genellikle Google’ın şifre korumalı sayfaları ziyaret ettiğinde taramaya yetki iolup olmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfalardan şifreyi veya yetkilendirmeleri kaldırın, ardından Googlebot’a sayfaya erişmesi için izin verin.

Gönderilen URL bulunamadı (404):

Sayfayı siteden sildiğinizde; ancak site haritalarınız güncellemediğimizde ortaya çıkan hatadır.

Nasıl Düzeltilir?: Site haritalarınızı düzenli olarak temiz tutun.

Gönderilen URL’de tarama sorunu var

URL’de burada belirtilmeyen başka sorunlar var demektir.

Nasıl Düzeltilir?: Google ile normal ziyaretçi olarak görünenden farklılık var olup olmadığını test etmek için URL Denetleme Aracı’nı kullanın. Bu sorunun potansiyel nedenlerinden birisi de Javascript. Kaynakları yüklemek için yoğun bir şekilde JS kullanıyorsanız çoğu arama motoru bunu görmezden gelebilir. Diğer olası nedenler arasında ise uzun yükleme süreleri.

Uyarılar

uyari
Robots.txt uyarı ekranı.

Robots.txt tarafından engellenmesine rağmen dizine eklendi

Sayfa Robots.txt tarafından engellenmiş olmasına rağmen dizine ekleniyor. Google her ne kadar Robots.txt dosyasına saygı duysa da bazen bu kurallara uymayabiliyor. Bu durumda daha çok önce dizine engellenmesine mani bulunmayan; ancak sonradan engellenen sayfalardan görülebilir.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfayı dizinden kaldırmak istiyorsanız öncelikle Robots.txt’de yer alan engellemeyi kaldırın, ardından “noindex” talimatıyla sayfanın indexten kaldırılmasını sağlayın. Yapılan en büyük hatalar Robots.txt ile engelleyip dizinden kaldırılmasını beklemek oluyor; ancak Googlebot sayfaya erişemediğinden indexler kalıyor.

Geçerli

gecerli
Geçerli olunan durumlar.

Dizine eklendi, site haritası kullanılarak gönderilmedi

Sayfalar dizine eklemiş durumda; ancak site haritasında bu önemli URL’ler belirtilmemiş.

Nasıl Düzeltilir?: Site haritalarınıznda önemli olduğunu düşündüğünüz URL’leri belirtin.

Hariç Bırakıldı

Hariç bırakıldı hataları
Search Console’da meydana gelen hariç bırakıldı hataları.

Bu hataya sahip sayfalar dizine eklenmez ve Google indexinde genellikle yer almazlar. Google dizinine eklenmesini istediğimiz; lakin Google tarafından uygun bulunmayan sayfalarda bu kapsamda yer alabilir.

“noindex” etiketi tarafından hariç bırakıldı

Sayfada bulunan ve indexlenmeyi engelleyen “noindex” meta tagı bulunuyo. Bu yüzden ilgili/ sayfa/sayfalar dizine eklenmemiştir.

Nasıl Düzeltilir?: “noindex” meta tagını kaldırın ve sayfanın yeniden taranmasını bekleyin.

Tarama anormalliği

Google URL’yi almaya çalıştığında belirtilmemiş bir hata meydana gelmiştir.

Nasıl Düzeltilir?: Bu durum sunucunuz tarafından kaynaklanmış olabilir. Sayfa yönlendirme zincirinin bir parçası olabilir. 404 sayfasına yönlendirilen bir sayfa olabilir veya mevcut 404 sayfası. Bu sorunun tam cevabını URL Denetleme Aracı ile görebilirsiniz.

Tarandı – şu anda dizine eklenmedi

Googlebotları tarafından sorunsuzca taranmış; ancak dizine eklenmeyen sayfaları ifade eder.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfa ileriki bir süreçte dizine eklenebilir veya eklenmeyebilir. Dizine eklenmesi için ek istek yapmanıza gerek yok, bu durum tamamen Google’ın kaynakları maalesef sınırsız değil bir süre beklenmesi gerekebilir ve sayfayı kaliteli bulup bulmamasıyla alakalı olabilir.

Keşfedildi – şu anda dizine eklenmedi

Sayfa Google tarafından bulundu; fakat henüz taranmadı. Siteye o anda aşırı yük binmiş olabilir ve Googlebot sayfayı terk etmiş olabilir. Sayfa taranacak kadar önemli sayfalarınızdan birisi olabilir. Tekrar geldiğinde bu hatayı almaması önemlidir.

Nasıl Düzeltilir?: Sitenizin bandwitch durumunu kontrol edin ve yeterli trafiği kaldırabildiğinden emin olun.

Yönlendirmeli sayfa

URL yönlendirmeli olduğu için (301, 302 vb) dizine alınamamıştır.

Nasıl Düzeltilir?: URL zaten bir yönlendirmeye girdiği için dizine eklenemedi, yeni URL’ye düzgün yönlendiğini kontrol edin ve site haritalarında bu URL’yi kullanmayın.

Kopya, gönderilen URL standart olarak seçilmedi

Bu URL’ler Canonical olarak işaretlenmesi gerekirken Canonical işaretlenmeyen URL’leri gösterir. Google bu durumda bu URL’lerin başka URL’lerin kopyası olduğunu anlar ve dizine eklemez. Genellikle e-ticaret sitelerinde oldukça fazla görülür.

Nasıl Düzeltilir?: Sayfaları birbirinin kopyası olarak göstermekten uzak durun. Her sayfada olabildiğince katma değer sağlayın.  Aynı tür sayfaları ayrı sayfa olarak gösterseniz dahi birbirinin Canonical’i olduklarını açıkça belli edin. Örneğin; Kırmızı, mavi ve sarı kazak gibi durumlarda canonical tek bir tane belirleyip Google’a bu durumu gösterebilirsiniz.

Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa

Bu sayfalarda doğru Canonical kullanımlarının olduğunu ve bu yüzden dizine eklenmediği belirtilir.

Nasıl Düzeltilir?: Ekstra yapmanız gereken bir durum yok, tabi Canonicalleriniz doğru kullanımdaysa.

Kopya, Google kullanıcıdan farklı bir standart sayfa seçti

Bazı sayfaların Canonicalleri belirtilmiş olsa da Google başka bir URL’nin daha iyi olduğunu düşündüğü durumlarda kendi istediği sayfaları seçer.

Nasıl Düzeltilir?: Canonical sayfalarını doğru seçin ve benzer sayfaları azaltın.

URL’leri düzelttikten sonra Dizin Kapsamı bölümüne geri dönün ve ‘Düzeltmeyi Doğrula‘ düğmesini tıklayın.

duzeltme-dogrulama
Düzeltmeleri doğrulamayı unutmayın.

Google, düzeltmenizi doğrulamaya başlayacak ve durumu ‘Doğrulama başladı‘ olarak gösterecektir.

Doğrulama Başladı
Doğrulamayı başlattığınızda…

Google, doğrulama işlemini tamamladığında, doğrulama başarılı olursa durumu “Başarılı” olarak görebilirsiniz.

Doğrulama Başarılı
Doğrulama başarıyla tamamlandığında göreceğiniz ekran.

Hatayı başarıyla düzelttikten sonra, hatayı başarıyla düzelttiğinizi belirten aşağıdaki gibi bir ileti alırsınız.

basarili-ileti
İşlem başarıyla tamamlanınca tarafınıza ayrıca mail gelecektir. Ben mobil örneğini verdim benzeri size de gelecektir.

Dizine alınmış sayfalarınızın durumunu izlemek, sık sık gerçekleştirdiğiniz günlük SEO görevi olmalıdır. Bu hataları çözmek Bing ve Yandex’te de işinize yarayabilir.

Search Console veya dizine eklemeyle ilgili sorunuz varsa hemen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorunuzu iletebilirsiniz.

Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.
Samet Özsüleyman Samet Özsüleyman, ZEO'da SEO Manager olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda İstatistikçi olan Samet; sıcak çikolatayı, yapısal verileri ve tarihi çok sevip, strateji oyunlarına bayılır. Ayrıca Tayland'ı çok sevmektedir :) 14 Nisan'dan itibaren Tayland'dayım.

59 Replies to “Google Search Console Hata ve Uyarılarını Düzeltme Rehberi”

  1. Selam Murat,
   Breadcrumb kodlarında hata var. Breadcrumblist schema kodunu düzenlemen doğru olacaktır ve bunu bir developer ile yapabilirsin. Hataya sebep olan satırları bulup düzeltmen gerekiyor 🙂

 1. Merhaba Samet Hocam
  Bizim yaptigimiz bir is arama sitesi var. Ve Sitemaps üzerinden yaklasik 1250 URL bulundu diyor. Fakat ekledigimiz is ilanlarina gittigimizde sadece 300- bazen 500 görünüyor. Yani 1250 URL olan is ilanlarimiz görünmüyor. Acaba bunun sebebi ne olabilir.
  Feld “jobLocation.address.streetAddress” fehlt bu hatayi aliyoruz.Yada Feld “hiringOrganization.name” fehlt bu hatalari aliyoruz.
  Acaba neden olabilir. tesekkür ederim simdiden.

 2. merhabalar hocam google search console url yukledıgım zaman dızıne ekle dıyorum fakat 2.gundur kota aşımına ugradı yarın tekrar deneyın dıyor bu sorunu nasıl cozebiliriz yardımcı olursanız cok sevinirim

  1. selamlar, bu kısmı çok kullanmanıza gerek yok Googlebotları site haritaları ile siteyi daha iyi tarayacaktır endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok.

 3. Hocam merhabalar wordpress sitemi oluşturmadan önce tema mobilde uyumlu gözüküyordu fakat siteyi bitirip search console kaydettikten sonra hata vermeye başladı ve mobil görünümde olan tema mobilde masaüstü sitesi gibi gözükmeye başladı ve düzeltemiyoruz.Wordpress mobile responsive eklentileride fayda etmedi.Yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba,
   Bu konuyla ilgili temayı satın aldığınız yerden yardım almanız gerekiyor. Hatanın detaylarını iletmelisiniz, örneğin “içerik ekrandan geniş” gibi.

 4. merhabalar ben yaklaşık 2 ay önce site kurdum. ilk başlarda site yeni olmasına rağmen yazılarımı 1 gün içinde indexliyordu ve google da sorunsuz çıkıyordu. şimdi ise sorun şöyle: google yazılarımı dizine eklemiyor, üstelik dizine eklediklerini de dizinden çıkarıyor. yazı başlığı+ site adı şeklinde arama yaptığımda arama motorunda site adı ve kategori adıyla yazıyı meta etiketi kısmıyla gösteriyor. ancak yazı başlığı şeklinde dizine ekleme yapsam da google bunu yapmıyor. bilmem anlatabildim mi hocam.

 5. Merhaba samet
  google stema.php dosyamı gönderdiğimde ana dizin ve tari hatası alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim.
  teşekkürler.

 6. merhaba,
  ben yazılım site işlerinde pek bilgili değilim ancak blogger üzerinde amatörce bir sayfam var. yaklaşık 2 hafta olacak (bunun öncesinde 2 veya 3 site daha açmıştım ancak onları sildim) işler tam yoluna girmişken günlük 200 görüntülenme almaya başlamışken son 3 gündür hata almaya başladım. son 3 gündür attığım yazılan google searh consoleye eklenmiyo. ondan önce ki yazılarımsa hatalı gözüküyor. ilgili resimleri aşağıya bırakıyorum yardımcı olursanız minnettar olurum
  kapsam kısmı böyle gözüküyor – https://hizliresim.com/Zzq1v7
  son 3 günde yayınladığım yazıların urlsini kontrol ettiğimde böyle – https://hizliresim.com/zYgh6W
  o urleri canlı url test et yaptığım da böyle sonuç alıyorum ancak google dizini kısmına geçtiğimde yine üstte ki gibi bir hata alıyorum – https://hizliresim.com/PFmdo0
  bu hataları almadan önce ki yazılarımdaysa – https://hizliresim.com/o8Eps0 böyle hatalar alıyorum canlı kontrol ettiğimde yine düzeliyor ancak siteyi yenilediğim de yine aynı hatalar oluyor. 150, 200 görüntülenmelerden 50 ye 20 ye düştü nasıl çözebileceğim hakkında bir fikrin var mı?

  1. Merhaba,
   Sitenizin biraz daha fazla güncel olması lazım. Google sitenizdeki içerikleri anında ya da 1 gün sonra falan dizinine eklemiyor. Siz zaten noindex vermediyseniz o sayfalar bir süre sonra tekrar indexe dahil olacaktır. Canlı testlerde bir sorun yoksa beklemeniz gerekiyor 🙂

 7. Merhaba , kapsam sorunlarını düzeltmeme ragmen hala “Sorun doğrulama, raporda yapılacak değişiklikler nedeniyle geçici olarak devre dışı bırakılmıştır” yazmakta panelde , bir aydır güncelleme yapılmadı google taraafından , ne yapmalıyım ?

 8. Samet bey merhaba, içeriklerinizi uzun süredir takip eden ve birisiyim. İyi niyetli içerikleriniz için teşekkür ederim. İlk defa size yazma gereği duyuyorum. Web sitem bir kaç gündür ciddi sayıda AMP hatası veriyor. Doğrulama isteğini kabul etmeyen hata şöyle:
  HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor.

  1. Merhaba, takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim. AMP testine sokabilir misiniz hata veren sayfaları kırmızı kod blogu ile hatalı kısmı kaldırıp tekrar dener misiniz?

 9. Merhabalar. Sitedeki linki dizine eklemek istiyorum yukari sol kuncde bu bildirimi aliyorum. Bir linkde diyil tüm linklerde çıklyor bu (Bu sayfada henüz eylem gerçekleştirilemez.) Daha sonra sitedeki sayfayi kontrol edin-ne tıklıyorum bu cikiyor(Google’dan mevcut URL
  Sayfa dizine eklenir ve standart olarak seçilirse, herhangi bir geliştirmeyle Google arama sonuçlarında görünebilir.). Endeksleme isteğinde bulunun butonuna tıklamak olmuyor

  1. Merhaba,
   Search Console’da dizine eklenme isteğinin gönderileceği buton şimdilik deaktif durumda o yüzden görünmemektedir. Ayrıca bu butonu da sıklıkla kullanmanızı önermem.

 10. Merhaba
  google search consolda önemli web verilerinde yetersiz URL Sorunu alıyorum bunu nasıl düzeltebiliriz.

 11. Merhaba, search-consoleda aşağıdaki hatayı alıyorum nasıl düzeltebilirim?
  Durum: Hariç bırakıldı
  Tür: “Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya”

 12. Merhaba,
  Google search tarafında itemlistelement hatası aldım. fakat düzenlemeyi tam bilmemekle beraber şu düzenlemeyi uyguladım

  Şuanda ki sıkıntım hata aldığım link üzerinde düzenlemeyi doğrula tıkladığımda Dogrulama işlemine devam edilemiyor. etkilenen sayfalar bulundu.Sorunu düzeltin ve tekrar çalıştırın diyor. ne yapmam gerekiyor

 13. merhaba,
  wordpress kullanıyorum özellikle eklenmesini istemediğim etiket sayfaları var ve bunu all in seo aracı ile red ettim.

  fakat google amca searc consol üzerinden diyor ki Gönderilen URL “noindex” işaretli 500 Küsür sayfada hata gösteriyor. bu zaten benim istediğim bir olay acaba yanlış mı işaretledim?

 14. Merhaba Samet Bey.

  Sitemin site haritasını doğru bir biçimde oluşturdum ve SC üzerinden ilettim. Bakınız: https://prnt.sc/smbaf5

  Henüz tek bir sayfam index aldı. Fakat diğer sayfalarımı URL denetim aracından kontrol ettiğimde. URL Google’da mevcut dizine eklendi fakat site haritasında gönderilmedi diyor.

  Ama site haritasında ilettim: https://prnt.sc/smbbfr

  Herhangibir manuel işlem veya güvenlik sorunum bulunmuyor.

  Ayrıca tarama istatistikleride şu şekilde: https://prnt.sc/smbc4t

  Cevaplarınızı bekliyorum

  1. Selam Selim yorumun yeni düştü panele.
   Site haritanı yeni bir sekmede açıp “gönderilmedi” olarak işaretlenen URL’yi arar mısın? Gerçekten o URL site haritanda yoksa Google bu uyarıyı senin biglilenmen için gösteriyor. Ayrıca Search Console’a geç düşebiliyor veriler.

 15. Samet bey bir de şöyle bir sorun var, diyelim ki trafik denetleme adında bir etiketimiz var, wordpres kullanıyorum bu arada, bu etiket normal olarak google’da indexlenmiş, fakat “Tarandı – şu anda dizine eklenmiş değil” kapsam sorunu altında sonuna /feed eklenmiş halleri de bulunuyor. Bu /feed eklenmiş hallerini nasıl engelleyebiliriz veya kalsa sorun olur mu?

  siteadicom/etiket/trafik-denetleme/feed

  Teşekkürler.

 16. Samet Bey, tekrardan merhabalar. Çok faydalı içerikler paylaşmışsınız. Sabahtan beri sitenizde dolaşıyorum. Benim bu konuyla alakalı sorum ise şudur:

  Search Console’da flarum forum scripti kullandığım bir siteyle alakalı her konuya yazılmış cevapları farklı bir link olarak görmüş ve yönlendirmeli sayfa diyerek birçok sayfayı kapsam sorunu olarak görüyor. Bu yönlendirmeli sayfaların sayıca artması zarar verir mi sitenin google değerine yoksa düzeltmek mi gerekir?

  Mesela siteadicom/d/konu-adi/ şeklinde olan bir konuya yazılan cevaplar ise sırasıyla siteadicom/d/konu-adi/2 diyerek devam ediyor. İlk konuda sorun yok ama konuya yapılan cevaplar böyle görünüyor.

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Selam Metin,

   Süper, umarım işine yarıyordur içerikler. Google aslında sana bu sayfalar yönlendirmeli olduğu için dizine ekleyemiyorum diyor, bence bir sakınca yok çünkü her cevap için ayrı URL oluşturman tarama bütçeni olumsuz etkiler.

 17. Merhabalar

  Google searc consolda dizine eklemesi yaptigimizda

  Baslik olarak dizine ekleme istegi reddedildi diyor
  Alt aciklamada Canli test sirasinda url de dizine ekleme sorunlari algilandi diyor ve web sitemiz google da dusmeye basladi cozumu hakkinda bilgi verebilirmisiniz rica etsem

  Iyi geceler

 18. Merhaba Samet Bey;
  Benim sorunum sitemin bütün sitemap xml leri ekli sorun görünmüyor dizine eklenmiş durumda, normal aramalarda sorun yok yanlız görsel aramalarda önceden olan görsellerimin artık hiçbiri listelenmiyor. resim xml lerim ekli sorunsuz görünüyor ama sonuçlarda çıkmıyor artık. search consol dan girip bir linki manuel dizine ekle dediğimde birkaç gün geliyor görsellerde sonra yine gidiyor. Sorun ne olabilir çok aradım ama bulamadım bi çözüm malesef

  1. Merhaba Ömer Bey,
   Resim arama sonuçlarını Google Search Console’dan sadece resim sonuçları olacak şekilde kontrol edebilir misiniz? Resimler için url inspection aracı fayda sağlamaz. Acaba hiç mi listelenmiyor kontrol etmek lazım resim sonuçlarını Search Console yardımıyla.

 19. Merhaba samet bey, search consol’da url denetimi yaptığım da kategoriler de hata alıyorum, sebebi tam olarak nedir? teşekkürler
  URL Google’da mevcut, ancak sorunları var
  Google Arama sonuçlarında görünebilir (manuel bir işleme tabi değilse veya kaldırma isteği yoksa). Yine de bazı sorunlar tüm iyileştirmeler için uygun olmasını engeller. Daha fazla bilgi

  https://i.hizliresim.com/anbNgz.png

  https://i.hizliresim.com/anbNgz.png

  https://i.hizliresim.com/anbNgz.png

  1. Merhaba,

   Breadcrumb yapınızda (içerik haritaları) hata bulunuyor, bu sizin dizine eklenmenizi engellemez sadece breadcrumb yapınız SERP’te gözükmeyebilir. Yapısal veri test aracında ilgili sayfaları tarayın ve hatanın olduğu satırları kontrol ederek düzeltmeyi deneyin.

 20. Merhaba Samet Bey, Aklıma takılan bir sorun var, ekte belirttiğim üzere search consol’da kapsam “hariç bırakıldı” sorunu yaşıyorum internette araştırdım onlarca insan aynı sorundan muzdarip ama düzgün bir cevap gelmemiş ben de sorunumu çözemedim, bazen bir yazı girdiğimde o yazı ilk gece ilk sayfaya düşüyor, 1 gün sonra baktığımda sıralamada bile olmuyor anca başlığı tam kopyalayıp yapıştırınca veya anahtar kelime+site ismi şeklinde aratınca geliyor yani dizine eklenmiş ama sıralamadan kayboluyor. acaba bu sebepten ötürü mü? ayrıca baktım tag’lerim noindex yemiş, noindex yemesini sağlayacak hiçbir şey yapmadım sebebi ne acaba? hariç bırakılan sayfalar yüzünden sıralamadan düştüğümü düşünüyorum.. site adresi; izleindir .online, ayrıca google ” izleindir ” yazınca sitem arama sonuçlarında çıkmıyor, Search consol’dan Kategori linkini İncele diyorum; URL Denetimi
  URL Google’da yok

  Kapsam
  “noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu
  Dizin oluşturma
  Dizine eklenmesine izin verildi mi?

  Hayır: “X-Robots-Tag” http başlığında “noindex” algılandı
  şimdiden teşekkür ederim …
  https://i.hizliresim.com/WXvjVL.png

  1. Selam,

   Herşey zamanla olacaktır, Google’ın da kaynakları sınırlı o yüzden siteni biraz daha geliştirip, kurallara uygun bir şekilde istikrarını sürdürmelisin. Sitene eklenen her URL’yi Google hemen dizine eklemeyebilir, mesela haber siteleri anlık içerik ürettiği için bu işlem daha kısa sürede gerçekleştir. Site haritanı olabildiğince dinamik bir yapıda tutarak Google’a içeriklerini gönderebilirsin.

   İçeriklerinin hariç tutulma olayına gelince bazen o uyarılar eski kalabilir site tasarım aşamasındayken noindex verilme durumları gibi. Sitende bir şekilde sayfalarında noindex meta etiketi veya .htaccess üzerinden bir engelleme söz konusu gibi gözükmekte. Sayfalarının canonicallerini bir kontrol et doğru sayfaları mı işaret ediyor diye.

   Umarım işini görmüştür bu yazdıklarım.

 21. Merhaba,
  Server sağlayıcımız sitemizi yönlendirdi. Fakat ben .net core ile yeni bir site yaptım.. Tabii içinde aynı makaleler farklı url ile birlikte var. Yeni site(aynı alan adı ile) maalesef dizine eklenmiyor ve indexlenmiyor. Toplamda 767 sayfa hariç bırakılmış. Hala google da eski site url leri indexleniyor ve dolaısıyla 404 hatası veriyor. Yönlendirmede bir sorun var mı diye kontrol ettim, yok.

  Kopya içerik olarak mı algılıyor? Rica etsem yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyız?
  Teşekkürler,
  Merve

  1. Merhaba Merve,
   Robots.txt ve noindex gibi kontrolleri yaptınız mı acaba? Belki siten bir şekilde indexlenmeye kapalıdır, ezbere konuşmak çok zor :/

   1. Merhaba,

    akpurcek.net/yenidogan-bebek-ihtiyac-listesi adresimdeki çok fazla 2 3 kbyt lık fotograflarda “gönderilen url de tarama sorunu var” diyor. Nedenlerini yazınızda anladım. Ama çözüm olarak ne önerirsiniz?

    1. Selam, sayfanızda taramayı engelleyen bir durum yok gibi şu anda. Googlebot’a biraz zaman tanıyın ve mükemmel içerikleriniz geliştirin.

 22. Merhaba Samet
  Anlatmak istediğim aslında eklediğim icerikler google news kısmında resimleri başka sitenin görseli göstermektedir.
  Site haritasında gönderilen 30 adet fakat dediğin gibi 9 adet kapsam’a eklemiş.
  Eklenen içerik başlık aratınca Web ve Google news yer alıyordu. Son eklenenler malesef indeksleme yapmıyor.
  Partnerdash kısmında ise ekli olarak görmekteyim..2 saat gibi ara ile hosting’te kesilmeler yaşadım..

  1. Şimdi oldu 🙂 G-news kısmında resimlerin başka sitelerden çekilmesi Google’ın o haberle ilgili hem gösterdiği resmi daha alakalı bulmasından hem de farklı görüşlere yer vermesinden kaynaklanır. Son eklenen içeriklerinizin indexlenme durumu da tamamen sitenizin genel yapısıyla ilgili olabilir. (indexlemeyi engelleyen komutlar yoksa) Bu konuda endişelenmeyin. Ufak bir hosting kesintisi pek bişey değiştirmeyebilir. Siz kontrollerinizi yaptıysanız rutin şekilde içerik girişlerinizi güncel olarak sürdürebilirsiniz.

 23. Merhaba Samet;

  SC’de site haritasını gönderdiğimde içerik sayısı 9 olarak görmektedir.Fakat sitemap adresini tarayıcıda açınca 30 olarak çıkmaktadır.
  Bu durumu nasıl düzenleyebilirim?

  1. Merhaba Levent,
   9 URL’den kasıt Keşfedilen URL sayısından bahsediyorsun sanırım? Site haritasında 30 URL varsa bu URL’lerin indexlenmesi için biraz beklemen gerekiyor. “Şu anda dizine eklenmiş değil” olarak hariç bırakılanlar zamanla dizine eklenecektir. Site haritasında olan; ancak noindex’li URL’leriniz varsa bunlar dizine eklenmeyebilir bunu da göz ardı etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir